5 Kusurlu Tarayıcı Gizli Modu ve Neden Bu Kadar Fazla Güvenmemeniz Gerekiyor

Bugün kullanılabilen tarayıcıların çoğu gizli modda özel olarak göz atmanıza izin verecektir. Bu tarayıcılar için özel tarama terimi çevrimiçi etkinliğiniz için gerçekten özel olmasa da, gizli modun kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Evet, bu modun yalnızca göz atma etkinliklerini aynı cihazdaki diğer kullanıcılardan gizlemeleri gerektiğinde kullanıcılar için özel olduğu söylenebilir. Ancak, gerçek çevrimiçi gizlilik hakkında konuştuğumuzda, gizli mod bu tür bir gizlilik özelliği sağlayamaz çünkü bu modda yaptığınız her şey aslında özel değildir.


Birçok kişi hala gizli modu kullanarak tarama etkinliklerini herkesten gizleyebileceklerini düşünüyor. Bu doğru değildir çünkü bu mod bunun için tasarlanmamıştır. Yalnızca özel bağlantı veya proxy kullanarak tarama etkinliğinizi herkesten tamamen gizleyebilirsiniz. İşte 5 gizli tarayıcı modu hatası ve neden buna çok fazla güvenmemeniz gerekiyor:

1. Etkinliklerinizi Yalnızca Tarayıcı Düzeyinde Gizler

Tarayıcınızdaki gizli mod, sanal özel ağ kadar sağlam ve eksiksiz bir gizlilik düzeyi sağlamaz. Bu, VPN kullanımıyla karşılaştırıldığında, bu özel tarama modunun etkinliğinizi tarayıcı düzeyinden daha fazla gizleyemeyeceği anlamına gelir. Evet, gizli mod geçerli oturumdaki tüm tarama geçmişinizi gizleyebilir, ancak yalnızca tarayıcınızda gizler. ISS veya hükümet, bu özel tarama modunu kullanıyor olsanız bile tarama etkinliğinizi izleyebilir. Sanal özel ağ, gezinme etkinliğinizi tüm düzeylerde gizlemenin tek yoludur.

2. Üçüncü Taraf İzlemeye Gelince Düzenli Tarama ile Aynı

İnternette gezinirken, çevrimiçi etkinliğinizi izlemeye çalışan bir grup üçüncü taraf vardır. Bu üçüncü taraflar, bilgisayar korsanlarını, hükümeti, İSS’nizi, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, şirketleri, çevrimiçi reklamverenleri vb. İçerebilir. Bunlar, tarama verilerinizi ayıklayıp kendi yararları için kullanabildikleri için endişelenmeniz gereken üçüncü taraflardır. Gizli modda, bu üçüncü taraflarca izlenmekten kaçınamazsınız. Aslında, üçüncü taraf izleme söz konusu olduğunda normal bir tarama modu ile aynı şekilde çalışır.

3. Tarayıcınız Özel Yapmıyor, Bağlantınız Yapıyor

Tarayıcı kendi başına çevrimiçi etkinliğinizi özel yapma olanağına sahip değildir. Aslında, çevrimiçi etkinliğinizi özel yapmak istiyorsanız, sahip olduğunuz bağlantıya odaklanmanız gerekir. Sanal özel ağ, internet bağlantınızı anonim hale getirdiği ve IP adresinizi gizlediği için tarama etkinliğinizi özel yapmanın en iyi yoludur. Bu şekilde, çevrimiçi olarak herhangi bir üçüncü tarafça izlenebilir olmanız mümkün değildir. Bu gizli modda, özel bağlantıyı onunla birlikte kullanmadığınız sürece çevrimiçi etkinliğinizi özel yapamazsınız.

4. Aktiviteniz Yalnızca Tarayıcınızdan Siliniyor

Tarayıcınızdaki özel tarama modunun amacı, geçerli tarama oturumu bilgilerinizi yalnızca sizin için kullanılabilir tutmaktır. Özel tarama penceresini kapattıktan sonra, tüm oturum bilgileri tarayıcınızdan silinir. Bu modun gerçekten yaptığı şey budur. Özel tarama penceresini kapattığınızda tüm çerezler ve tarama geçmişi tarayıcınızdan silinecektir. Ancak, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin hükümet veya İSS’niz tarafından kaydedilmediği anlamına gelmez. Aslında, sanal özel bağlantı kullanmıyorsanız, ISS’niz hangi tarama modunu kullanırsanız kullanın etkinliğinizi izleyebilecektir..

5. Yalnızca Herkese Açık Bilgisayar Kullanıyorsanız Yararlıdır

Gizli modun tek kullanışlı işlevi, ortak bir bilgisayar kullandığınızdadır. Bilgisayarın diğer kullanıcılarının aynı cihazda göz atma etkinliğinize erişememelerini sağlamak için gereken yerdir. Örneğin, internete kütüphane veya internet kafeden erişiyorsanız, daha sonra aynı bilgisayarı kullanan diğer kullanıcıların tarama geçmişinize erişemediğinden emin olmalısınız. Ancak, evde kendi bilgisayarınızı kullanıyorsanız, gizli modu kullanmanız için bir neden yoktur, çünkü o bilgisayarın tek kullanıcısı sizsiniz. Ancak, herhangi bir üçüncü tarafın izniniz olmadan özel verilerinize erişmesini istemediğiniz için, herkese açık bir bilgisayar kullanıyor veya kendi bilgisayarınızı kullanıyor olsanız da çevrimiçi gizliliğinizi korumak gerekir. Bir VPN bağlantısı kullanılarak yapılabilir.

Bunlar, tarayıcı gizli modunun kusurlarıdır ve neden buna çok fazla güvenmemeniz gerekir. Gezinme oturumu verilerinize aynı bilgisayardaki diğer kullanıcılar tarafından erişilememesini sağlayan bir araçtır, ancak çevrimiçi gizliliğinizi tam olarak koruyamaz. Çevrimiçi gizliliğinizi koruyabilmeniz için tarama oturumunuzdaki özel bağlantıyı kullanmanız gerekir. Özel bir bağlantı kullanarak, gizli modu kullanıp kullanmadığınızdan bağımsız olarak çevrimiçi gizliliğiniz her zaman korunur.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map