ABD ve İngiltere’de bulunan VPN hizmetlerini kullanmaktan neden kaçınmalısınız?

Neden birçok VPN hizmeti açık deniz konumlarına dayanıyor? Nedenini merak edebilirsiniz. Aslında, en saygın sanal özel ağ sağlayıcıları ABD veya İngiltere’de yerleşik değildir. Ve evet, ABD ve İngiltere’de bulunanlar yerine açık deniz konumlarına dayanan VPN hizmetlerini kullanmanız önerilir. Bunun nedeni, ABD ve İngiltere hükümetlerinin vatandaşlarına yönelik gözetim yasalarını uygulamada çok katı olduklarıdır. Vatandaşlarının neler yaptığını gözetlemeyi seviyorlar.


ABD veya İngiltere merkezli VPN kullanıyorsanız, çevrimiçi gizliliğinizi hiç korumazsınız. Evet, sansürlenmiş veya kısıtlanmış web sitelerinin engellemesini kaldırabilirsiniz, ancak VPN şirketlerinin bunu yapması gerektiğinden verileriniz büyük olasılıkla ABD veya İngiltere hükümeti tarafından tutulacaktır. Açık deniz konumlarındaki VPN hizmetlerinin daha fazla tercih edilmesinin büyük bir nedeni budur. Hala daha birçok neden var. ABD ve İngiltere’de bulunan VPN hizmetlerini kullanmaktan kaçınmanızın nedenleri şunlardır:

1. Küresel Kitle Gözetim Programı

ABD ve İngiltere hükümeti vatandaşlarını yaptıkları birçok şeyde casusluk yapmak konusunda çok hevesliler. Vatandaşları hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak casusluk yapmakla ünlü olan NSA adlı ABD hükümet kuruluşlarına bir göz atalım. Tabii ki, bu örgütün amacı ABD’nin çıkarlarını korumak ve ülkeyi istikrarlı ve güvenli bir durumda tutmaktır. Bununla birlikte, bu asil hedefin pratik uygulaması bazen elden çıkabilir ve korumaya çalıştıkları vatandaşların gizliliğini tehdit edebilir.

Bu aşamada, ABD ve İngiltere merkezli VPN hizmetlerinin, kullanıcının etkinliğini günlüğe kaydetme ve düzenli olarak veya gerektiğinde hükümete rapor etme konusunda yüksek bir kesinliğe sahip olduğunu varsaymak güvenlidir. Bunun yerine offshore tabanlı özel ağ hizmetlerini seçmelisiniz.

2. Özel Verileriniz Güvenli ve Güvenlidir

Basitçe söylemek gerekirse, ABD ve İngiltere’de yerleşik olmayan hizmetler ABD ve İngiltere düzenlemelerine tabi değildir, yani ABD ve İngiltere yasaları bu VPN şirketlerine ulaşamaz. Kullanıcılar için bu, gizlilik ihlali riski olmadan verilerinin her zaman güvenli tutulabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, bu VPN hizmetlerinin özel ağ kullanımları sırasında kullanıcının etkinliğini günlüğe kaydetmemesi veya izlememesidir. Ayrıca sizin için daha fazla huzur.

3. Devlete Verilerinizi Kaydediyorlar

ABD veya İngiltere merkezli sanal özel ağlardan birini kullanırken gizliliğinizin güvenli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak tam olarak böyle değildir. Verileriniz Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere yasalarına göre düzenlenecektir, yani gerekli olması durumunda hükümet şirketten bilmek istedikleri belirli kullanıcıların kullanım verilerini açıklamasını isteyebilir. Özel ağ şirketinin yasa uyarınca hükümetin taleplerine uyması istenecektir. Bu amaçla servis, verilerinizi günlüğe kaydederken ve izlerken uygular. Bu yüzden gizliliğiniz için güvenli değil.

4. Hükümet her zaman size casusluk yapmanın bir yolunu bulur

ABD veya İngiltere hükümeti, özellikle çevrimiçi olmak üzere vatandaşlarına casusluk yapmanın yollarını bulmaya çalıştığı biliniyor. Özel ağ hizmetlerini kullanırken bile, hükümetin özel ağa girmelerine ve kullanıcının etkinliğini ortaya çıkarmak için onu kırmaya çalışan programlara sahiptir. Bu uygulama, özel ağın kendi güvenlik ve şifreleme sistemine bağlı olarak başarılı olsa da olmasa da, VPN kullanıcıları için çevrimiçi gizlilik açısından tehlikeli olabilir. Offshore tabanlı bir VPN şirketine geçmek için başka bir neden.

5. Arka Plan VPN Programına Eklenebilir

Yine, özel ağı kullanmasına rağmen kullanıcıları gözetlemek ve çevrimiçi etkinliklerini izlemek için hükümet VPN programına biraz arka plan ekleyebilir. Kullanıcılar, bu kötü amaçlı yazılımın VPN programlarına dağıtıldığını fark etmeyebilir, ancak kullanım verilerini sessizce kullanıcıdan hükümete gönderir. Yine, güvenlik ve koruma sistemi açısından VPN programının kalitesine bağlı olacaktır. Her durumda, ABD veya İngiltere tabanlı VPN hizmetlerinden, özellikle gerçekten güvenmediğiniz veya aşina olmadığınız ücretsiz hizmetlerden kaçınmanız akıllıca olacaktır..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me