Akıllı DNS – Sanal Özel Ağdan Farklı Kılan 5 Şey

Akıllı DNS, her türlü internet kısıtlamasını kaldırmak için kullanılan birkaç araçtan biridir. Akıllı DNS’nin işlevi VPN’ye benzer, ancak Akıllı DNS’nin kullanımını daha az tercih edilen birçok fark vardır. Bu engelleme kaldırma aracı, ziyaret etmek istediğiniz web sitesine ulaşmadan önce çevrimiçi trafiğinizin yeniden yönlendirileceği özel DNS sunucusuna erişmenize izin vererek çalışır. Örneğin, Asya’da yaşıyorsanız ve ABD’deki Akıllı DNS sunucusuna erişmek istiyorsanız, belirlenen web sitesini ziyaret etmeden önce çevrimiçi trafiğiniz ABD sunucusuna yönlendirilecektir. Sonuç olarak, trafiğiniz eriştiğiniz web sitesi için normal bir ABD trafiği gibi görünecek ve yolda engellenen birçok web sitesine erişmenize izin verecektir.


Çalışma şekli VPN’ye benzer olsa da, Akıllı DNS’nin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. VPN’den farklı olarak, IP adresinizi olduğu gibi korurken yalnızca DNS adresinizi değiştirir ve çevrimiçi etkinliğiniz için herhangi bir gizlilik koruması yoktur.. Akıllı DNS’yi sanal özel ağdan farklı kılan 5 şey şunlardır:

1. Çoğu VPN Hizmetinden Daha Hızlı Hızı Sağlar

Akıllı DNS’nin ana özelliği hızdır. Farklı bir DNS sunucusu kullanarak, bağlantı hızınızı etkili bir şekilde artırabilirsiniz, çünkü sizin için daha kararlı bir bağlantı sağlayabilir. Bununla birlikte, Akıllı DNS durumunda, en iyi hız ve performans için zaten ayarlanmıştır, bu nedenle performans düşüşleri hakkında endişelenmeden bant genişliği ağır olan herhangi bir içeriği bu engelleme kaldırma aracıyla kolayca aktarabilirsiniz. Akış performansı sırasında bazı yavaşlamalara neden olabilecek VPN bağlantısının aksine, farklı bölgelerdeki içeriği tam hızda yayınlamak istiyorsanız, en iyi seçim olmasını sağlayarak performans açısından çok güvenilirdir..

2. Gerçek IP Adresinizi Gizlemiyor

VPN çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumanın en iyi yolu olsa da, Akıllı DNS çevrimiçi gizliliğinizi korumak için tasarlanmamıştır. Bu hizmetle IP adresinizi değiştiremezsiniz, yalnızca DNS adresinizi değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak, gerçek IP adresinizi her zaman ziyaret ettiğiniz web sitelerinde görüntülersiniz. Bu, herhangi bir gizlilik koruma özelliği ile birlikte gelmediği için çevrimiçi gizliliğinizi gizlemek için bu engelleme kaldırmayı kullanamayacağınız anlamına gelir. İlk trafiğinizi DNS sunucusuna yönlendirir ve ardından hedef web sitelerinize yeniden yönlendirir.

3. VPN gibi web sitesi kısıtlamalarının engelini kaldırabilir

Akıllı DNS ile ilgili iyi haber, herhangi bir çevrimiçi içerik için her türlü bölge kısıtlamasını kaldırmak için kullanılabilmesidir. Örneğin, yaşadığınız ülkeden Netflix ABD’ye erişmek istiyorsanız, bu hizmet Netflix ABD’ye yalnızca DNS sunucusunu değiştirerek erişmenize izin vermek için oldukça sağlam ve güvenilirdir. Aslında, bu hizmetin kurulumu bir VPN yazılımının veya uygulamalarının kurulumundan daha kolaydır, çünkü DNS adresini değiştirmeniz yeterlidir ve karmaşık adımlar olmadan web sitesi kısıtlamalarını hemen kaldırabilirsiniz..

4. Siber Saldırılara ve Akıllı DNS ile Üçüncü Taraf İzlemeye Hala Duyarsınız

Bu engelleme kaldırma hizmeti size herhangi bir IP adresi maskeleme özelliği sağlamadığından, IP adresinizi her zaman ziyaret ettiğiniz web sitelerine göstereceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, tıpkı VPN bağlantısı gibi sağlam gizlilik ve güvenlik korumasına sahip olmadığınız anlamına gelir; bu, bilgisayar korsanlarının veya vicdansız üçüncü tarafların trafiğinizi izlemesini ve önemli verilerinizi çalmasını mümkün kılar. Bu hizmeti kullanırken çevrimiçi gizliliğiniz tamamen sizin sorumluluğunuzdadır ve ağ bağlantınızı olabildiğince dikkatli kullanmanız gerekir.

5. Ek Güvenlik Özellikleri Bulunmamaktadır

Yine, Akıllı DNS’nin amacı trafiğinizi yeniden yönlendirmek ve belirli web sitelerine erişmenizi engelleyen bölge kısıtlamalarını kaldırmaktır. Dahası, işlem sırasında herhangi bir performans problemi yaşamamanız için bölge korumalı içeriğe erişebilmeniz için en iyi optimize edilmiş hızı sağlar. Ancak, VPN bağlantısının aksine ek güvenlik özellikleri sunmaz. Bu engellemeyi kaldırma hizmetini kullanarak kötü amaçlı bir web sitesine gelebileceğiniz ve böyle tehlikeli bir web sitesine erişmenizi engelleyen bir güvenlik koruma önlemi olmayacağı anlamına gelir. Başka bir deyişle, çevrimiçi güvenliğiniz risk altında olacaktır.

Bunlar Akıllı DNS ve VPN arasındaki farklardır. Kısacası, Akıllı DNS, hükümetiniz tarafından engellenen herhangi bir web sitesine erişmenizi sağlayan hız, performans ve güvenilirlik için tasarlanmıştır. Öte yandan, VPN, sahip olduğunuz tüm internet kısıtlamalarının engelini kaldırmanıza veya atlamanıza olanak tanıyarak çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenlik korumanızı sunar ve çevrimiçi etkinliğinizde özgürlük sağlar.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map