Amazon Web Hizmetlerinde Kendi VPN Nasıl Oluşturulur

Sanal özel ağa bağlanmak için izleyebileceğiniz çeşitli yollar vardır. Kullanım kolaylığı istiyorsanız, iyi ve saygın bir VPN hizmeti seçebilir ve sisteminiz için sağladıkları yazılım veya uygulamalar aracılığıyla hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Özel bağlantı isteklerini karşılayabilecek özel bir sunucunuz olması durumunda kendi özel ağınızı yapılandırmak için kendi cihazınızı da kullanabilirsiniz. Veya kendi sanal özel ağınızı oluşturmak için Amazon Web Services’i de kullanabilirsiniz ve bu seçenek genellikle kendi özel ağına sahip olmak isteyen işletmeler veya şirketler tarafından kullanılır.


Amazon Web Services üzerinde kendi VPN’inizi oluşturmanın, bir ağ bağlantısının nasıl kurulacağı hakkında teknik bilgi ve genel olarak BT hakkında bilgi gerektirdiği söylenebilir. Kendi VPN’inizi oluşturmak için AWS’yi kullanmak kolay bir işlem olabilir, özellikle de sadece Sanal Özel Bulut (VPC) oluşturma sihirbazını takip ederseniz, manuel olarak da yapılması gerekir.. Amazon Web Services üzerinde kendi VPN’inizi oluşturmak için izlemeniz gereken bazı adımlar şunlardır:

1. VPC Konsolu ile Müşteri Ağ Geçidi Oluşturma

VPN bağlantısı oluşturmak için Amazon Web Services kullanırken, VPC konsolu ile çok ilgileneceksiniz. VPC’yi oluşturduktan sonra, bir sonraki adım VPC konsolunu kullanarak müşteri ağ geçidini oluşturmaktır. Sadece müşteri ağ geçidi oluşturma seçeneğini seçmeniz ve müşteri ağ geçidinizin adı, yönlendirme türü, BGP ASN (Sınır Kapısı Protokolü Otonom Sistem Numarası) ve IP adresiniz gibi ilgili bilgileri doldurmanız yeterlidir..

2. Özel Ağ Geçidi Oluşturma ve VPC’ye Ekleme

Bir sonraki adım özel ağ geçidi oluşturmaktır. Bu adımda, önceki adımda BGP ASN’den farklı olması gereken kendi ASN’nizi oluşturabilir ve özel ağ geçidini oluşturmaya devam edebilirsiniz. Sanal özel ağ geçidi oluşturma seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Ardından, özel ağ geçidinizin adını yazabilir, bunun için varsayılan ASN’yi oluşturabilir ve son olarak, özel ağ geçidini VPC’ye eklemeyi seçebilirsiniz..

3. VPC Konsolu ile Güzergah Yayılımını Etkinleştirme

VPN’nizin müşteri ağ geçidine ulaşabilmesi için rota yayılımının etkinleştirilmesi gerekir. Güzergah yayılımını etkinleştirmek için yapılması çok kolaydır. Rota tablolarını değiştirme seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Amazon VPC ile otomatik olarak yapılandırmak için rota tablosu varsayılan yapılandırmasını seçebilirsiniz. Ardından, sonraki adım, rota yayılımını değiştirme seçeneğini ve ardından daha önce oluşturduğunuz özel ağ geçidini seçmektir. Yapılandırmanızı kaydedin. Artık VPC’yi özel ağ geçidine doğru şekilde yönlendirebilirsiniz.

4. Güvenlik Grubunuzu Güncelleme

Kullandığınız ağdan yaptığınız VPC yapılandırmasına erişmek için, VPC’nin güvenliğini bu erişime izin verecek şekilde ayarlamanız gerekir. Bu nedenle, VPC’ye SSH, ICMP ve RDP üzerinden erişebilmeniz için güvenlik grubu yapılandırmanızı güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için, güvenlik gruplarını değiştirme seçeneğini seçmeniz ve varsayılan yapılandırma seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Ardından, Gelen yazan sekmeyi tıklamanız gerekir ve orada SSH, ICMP ve RDP’nin VPC’nize erişmesine izin vermek için kuralları eklemeniz gerekir. Ardından, yapılandırmanızı kaydetmelisiniz.

5. Gerçek VPN Bağlantısı Oluşturma ve Bazı Yapılandırmalar Yapma

Son adım, gerçek VPN bağlantısının oluşturulmasını içerir. VPC’yi doğru bir şekilde yapılandırdıktan sonra, bu son adıma geçebilirsiniz. Bunu, VPN bağlantısı oluşturma seçeneğine erişerek ad, sanal özel ağ geçidi, müşteri ağ geçidi, yönlendirme seçenekleri ve tünel seçenekleri gibi bilgileri doldurarak yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, cihazınız için yapılandırma dosyasını indirebilirsiniz. Daha sonra yapılandırma dosyası, normal bir VPN hizmeti gibi kullanabilmeniz için daha fazla yapılandırma için ağ yöneticisine teslim edilir. Ağ yöneticisinin VPN bağlantısını yapılandırması için daha fazla kılavuz AWS kılavuzunda bulunabilir.

Amazon Web Services üzerinde kendi VPN’nizi oluşturmanız için gereken adımlar bunlar. Karmaşık görünse de, adımlar basit ve anlaşılır. Bu adımları izledikten sonra, normal bir VPN hizmetini kullandığınız gibi masaüstü veya mobil cihazlarınızla kendi AWS VPN bağlantınıza bağlanabilirsiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me