BitTorrent kullanımını yasaklayan ülkelerdeki torrentler için VPN kullanmanın 5 kuralı

BitTorrent, dosyaları internet üzerinden eşler arası olarak paylaşmanıza izin veren teknolojidir, yani aldığınız dosyalar doğrudan kullanıcının cihazlarından aktarılacaktır. Kimse bu dosyaları özel bir sunucuda barındırmıyor, ancak dosyaları cihazlarında depolayan kullanıcılardan talep ederek dosyaları doğrudan alabileceksiniz. Bu kullanıcılara ekme makinesi denir.


BitTorrent’in arkasındaki teknoloji yasa dışı değildir, ancak genellikle sorunun kaynağı olan telif hakkıyla korunan materyalleri yasadışı olarak paylaşmak için kullanılır. Torrent veya BitTorrent teknolojisi, doğada yasa dışı olan çeşitli materyalleri paylaşmak için kullanıldığından, birçok ülke vatandaşları için sel veya BitTorrent teknolojisinin kullanılmasını yasaklamıştır. Bu, korsanlığı ve yasa dışı indirmeyi önlemek içindir ve sonuç olarak, bu ülkelerden birinde yaşıyorsanız hiçbir torrent sitesine erişemezsiniz..

Ancak, VPN kullanarak bu kısıtlamayı her zaman atlayabilirsiniz.. BitTorrent kullanımını yasaklayan ülkelerdeki torrentler için VPN kullanmanın 5 kuralı şunlardır:

1. Torrent işleminin sizi yasalarla başa belaya sokup sokmayacağını öğrenin

Dünyadaki ülkelerin çoğu, torrent kullanımına izin vermese de, vatandaşlarının torrent sitelerine erişmesini engellemek kadar ileri gidecek. Vatandaşlarının engellemelerini atlayıp atlayamayacakları umursamıyorlar ve bu nedenle, esas olarak, bu tür ülkelerde VPN kullanmak size herhangi bir sorun vermeyecek.

Bununla birlikte, bazı özel ülkelerde torrent işlemine izin vermezler ve hükümet engellemesini atlamayı başarırlarsa vatandaşlarına yasa uygularlar. Bu tür ülkelerde yaşıyorsanız, torrent kullanmak çok tehlikeli ve zahmetli olabilir. Ülkenizin yalnızca BitTorrent’i kullandığınız ve torrent sitelerine eriştiğiniz için size zulmetmeyeceğinden emin olmanız önerilir..

2. Yalnızca torrentler için özel sunucuları olan VPN kullanın

Hükümetten veya yetkililerden gelen tehditlerle yüzleşmek zorunda kalmadan VPN’yi güvenle kullanabileceğinizden emin olduktan sonra, işi düzgün bir şekilde yapabilen VPN hizmetini bulmanın zamanı geldi. Çoğu VPN hizmeti, bazı torrentler yapmanızı sağlar. Ücretsiz VPN hizmetleri bile torrent sitelerine erişmenize ve BitTorrent kullanarak bu sitelerden dosya indirmenize ve yüklemenize izin verecektir..

Ancak, torrentler için özel sunucular sunan sanal özel bağlantıyı kullanmak için size en iyi deneyimi sağlayacaktır. Genellikle, bu sunucular torrentler için o kadar optimize edilmiştir ki torrent indirme ve yükleme için en kararlı ve en yüksek hızı sağlarlar. İşin püf noktası, BitTorrent istemcinizi kullanarak bazı dosya paylaşım etkinlikleri yapmaya başlamadan önce torrent sunucusuna geçmeniz gerekiyor.

3. BitTorrent Teknolojisini Akıllıca Kullanın

Yine, bazı ülkelerde torrent işlemeyi yasadışı yapan şey, içinde paylaşılan verilerdir. Meşru yazılım paylaşımı (çoğunlukla açık kaynaklı yazılım), kamu malı kitaplar, ücretsiz müzik (indie müzik), ücretsiz filmler ve herhangi bir şirketin veya kişinin telif hakkını ihlal etmeyen meşru dosya paylaşımı için torrentler kullanıyorsanız, BitTorrent’i istediğiniz kadar kullanmakta tamamen özgürsünüz. Ancak, telif hakkıyla korunan materyalleri torrent kullanarak indirmeyi seçmiş olsanız bile, yine de seçiminiz ve kendi sorumluluğunuz.

Yapmanız gereken, BitTorrent teknolojisini akıllıca kullandığınızdan emin olmaktır. Ülkenizdeki yasaların ve toplumunuzdaki kişilerin bu teknolojiyi nasıl kullandıklarının farkında olun. Çoğunlukla, yetkililerin yasaları uygulayacağını ve size hemen zulmedeceğini biliyorsanız, yasadışı dosya paylaşımı etkinliği için kullanmaktan kaçının.

4.Sadece Tarayıcıyı Değil Tüm Sistemi Şifrelemeye Emin Olun

Torrent için VPN kullanırken, VPN sistemini yalnızca tarayıcınıza uygulamayın. Özel bağlantılarını yalnızca tarayıcınızda etkinleştirmenize izin veren tarayıcı uzantıları sağlayan bazı VPN hizmetleri vardır. Ancak, ağı tüm sistemde şifrelemeniz her zaman yararlıdır.

Bilgisayarınızda kullanılan tüm yazılımların yalnızca VPN bağlantısı üzerinden veri gönderip aktarabilmesi için VPN yazılımını bilgisayarınıza kurmak her zaman daha iyidir. Bu, torrent sitelerini kullanırken ve internete normal şekilde göz atarken maksimum güvenlik ve gizliliği sağlamak için yararlıdır..

5. IP Kaçaklarını Düzenli Olarak Kontrol Edin

Son olarak, IP sızıntısı, torrent aktivitesi sırasında kimliğinizi hükümete veya halka gösterebilecek herhangi bir zamanda olabilir. Özel IP adresinden genel IP adresine değişiklik olan sisteminizde istenmeyen IP değişikliklerini önlemek için IP sızıntısını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir..

IP sızıntısının potansiyel olarak kişisel bilgilerinize sızabileceğini unutmayın, bu nedenle IP sızıntısını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Veya, VPN hizmetinizde kill switch özelliği mevcutsa, açmanız gerekir. Bu, özel bağlantınızda olası herhangi bir IP sızıntısını önlediği bilinen özelliktir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map