Çevrimiçi iz bırakmadan Arama Motoru Nasıl Kullanılır

İnternet, insanların günlük olarak kullandığı ana teknoloji haline geldiğinden, arama motorları herkesin hayatının bir parçası haline geldi. İnternette bulmak istediğiniz bilgiler ne olursa olsun, platformlarını kullanmalı ve sorgularınızı arama kutusuna yazmalısınız. Daha sonra, size aradığınız bilgileri içeren web sayfalarına birçok bağlantı gönderecektir. İster Google, Bing ister başka bir hizmet kullanıyor olun, bu hizmetler sayesinde istediğiniz bilgileri internette bulabilirsiniz.


Ancak, bu hizmetleri kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bir sorun vardır. Sorun, sorgularınızın ve diğer verilerinizin kullandığınız hizmet tarafından kaydedilmiş olmasıdır. Veriler daha sonra kişiliğinizi belirlemek ve size ait olabilecek diğer kişisel bilgi türlerini ortaya çıkarmak için kullanılabilir. Diğer bir deyişle, çoğu arama motoru çevrimiçi gizliliğiniz için risklidir. Bu hizmetleri kullanarak çevrimiçi etkinliğiniz için iz bırakma ve gerçek kimliğinizi ortaya çıkarma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.. Online olarak izinizi bırakmadan arama motorunu kullanmanız için bazı ipuçları:

1. Özel Arama Motoru Hizmeti Kullanın

Google ve Bing gibi çevrimiçi hizmetler, kullanıcılarının kişisel bilgilerini bilmek isteyen büyük şirketler tarafından işletilmektedir. Aslında, şirketleri için daha fazla para kazanmalarının yolu bu, böylece iş imparatorluklarını genişletiyor. Ancak, herhangi bir iz bırakmadan internette bilgi bulmak için kullanabileceğiniz özel arama motoru hizmeti adı verilen alternatif hizmetler türü vardır. Buna gizlilik arama motoru da denir ve bu hizmeti kullanarak çeşitli çevrimiçi arama yaparken çevrimiçi gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Bu hizmet, kullandığınız şirkete bağlı olarak sizin için ücretsiz veya ücretli olabilir.

2. Çevrimiçi Arama Yaparken Hesabınıza Giriş Yapmayın

Arama motoru şirketine herhangi bir kişisel bilgi beslemediğinizden emin olmak için yapabileceğiniz tek şey, çevrimiçi bilgi ararken oturum açmamaktır. Google, Bing veya diğer hizmetleri kullansanız da, sorgularınızı gönderirken hesabınıza giriş yapmayın. Bunun nedeni, oturum açtığınızda sorgularınızın hizmet tarafından kaydedilmesi ve göz atma etkinliğinizin de izlenmesidir. Giriş yapmadığınızdan emin olmak için tarayıcınızdaki gizli modu kullanabilirsiniz..

3. Gizlilik Arama Tarayıcı Uzantısını Kullanın

Tüm çevrimiçi aramalarınızı herhangi bir izleme türünden ücretsiz hale getirmenize yardımcı olacak bazı tarayıcı uzantıları vardır. Gizlilik arama tarayıcı uzantısını kullanarak, favori arama motoru platformunuzla özel olarak bilgi bulabilir ve çevrimiçi olarak herhangi bir iz bırakmadan istediğiniz bilgileri bulabilirsiniz. Bu uzantı, trafiğinizi uzantı geliştiricisine ait özel bir sunucuya yönlendirerek çalışır ve böylece arama sonucunu özel sunucu üzerinden sunar. Bu uzantıyı kullanarak, tüm sorguların arama motoru izleme ve izleme sisteminden gizli kaldığından emin olabilirsiniz.

4. Bir VPN Bağlantısı Kullanın

Bir VPN bağlantısı, ağ trafiğinizi her zaman şifrelenerek arama etkinliğinizi gizlemenize yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey, arama etkinliğinizi gerçekleştirirken hesabınıza giriş yapmamaktır. Ancak, internet bağlantınızı özel bir bağlantıya geçirdiğinizde, farklı bir ülkedeki özel bir sunucuya bağlanacağınız ve arama motorları IP adresinizi yeni bir kullanıcı olarak değerlendireceği için hesabınızdan otomatik olarak çıkış yapacaksınız. özel bağlantı hizmetini kullanırken hesabınıza giriş yapmamanızın nedeni budur.

5. Tor Tarayıcıyı Kullanın

Tor tarayıcı, tüm veri aktarımlarınızı otomatik olarak şifreleyen ve IP adresinizi gizleyen bir tür özel tarayıcıdır. Bu tarayıcıyı kullanırken Tor ağına girebilir ve IP adresinizi bu ağdaki birçok sunucu arasında gizleyebilirsiniz. Aslında, kullandığınız ağ trafiği sunucudan sunucuya birden çok kez yönlendirildiği için IP adresiniz çok güzel bir şekilde gizlenmiştir, bu da çevrimiçi izlerinizi tamamen kaldırır. Bu gizlilik tarayıcısını kullanarak arama etkinliğinizi gizleyebilir ve arama motoru izleme sisteminden uzak tutabilirsiniz..

Bunlar çevrimiçi iz bırakmadan arama motorunu kullanmak için bazı ipuçları vardır. Çevrimiçi arama etkinliğinizin izlerini kaldırarak, arama motoru şirketi tarafından kullanıcılarına sorgularına göre profil oluşturmak için uygulanan her türlü izleme veya izlemeyi engelleyebileceksiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map