Çoğu VPN Hizmeti Neden Büyük Güvenlik Duvarının Engelini Kaldırmak İçin Çin’de Kullanılmıyor?

Çin’in VPN kısıtlamaları uygulayan dünyanın en katı ülkelerinden biri olduğu bilinmektedir. Gezginler, kendi ülkelerinden getirdikleri sanal özel bağlantıyı sorunsuz bir şekilde kullanabilseler de, Çinli vatandaşlar, işleri için gerekli olmadıkça herhangi bir VPN hizmetini kullanmaktan vazgeçiyorlar. Yine de, işletmelerin VPN hizmetini kullanmak için hükümetten izin alması gerekir ve böyle bir hizmetin işleri için kullanılması hükümetten izlemeye tabidir..


Bu ülkede tüm VPN hizmetleri çalışmadığından, herhangi bir özel bağlantı hizmetini kullanmaya çalıştıklarında bu ülkedeki birçok insan için gerçek bir sorun haline gelmiştir. Bunun nedeni, Çin Büyük Güvenlik Duvarı’nın, herkesin hükümetin internet kısıtlamalarını atlamasını önleyen çok güçlü bir şifreleme sistemine sahip olmasıdır. Sadece birkaç saygın VPN servis sağlayıcısı Çin’in güvenlik duvarını atlayabilir ve bu ülke içinden internet özgürlüğüne erişim sağlayabilir. Çoğu VPN hizmetinin Çin’de büyük güvenlik duvarının engelini kaldırmak için kullanılamamasının nedenleri şunlardır:

1. Çin Hükümeti Gelişmiş Bir DPI Sistemi Kullanıyor

Vatandaşlarının internet faaliyetlerini kısıtlayan çoğu ülke, ağ trafiğini izlemek için DPI veya Deep Packet Inspection adlı teknolojiyi kullanacak olsa da, DPI uygulaması söz konusu olduğunda Çin’in büyük güvenlik duvarı tamamen yeni bir seviyededir. Hükümet, engellenen web siteleri ve çevrimiçi hizmetlerin daha fazla listesini ekleyerek her geçen gün gelişmeye devam eden gelişmiş bir DPI sistemi kullanıyor. Sadece bu da değil, güvenlik duvarını atlamaya karşı güvenlik ve koruma açısından yükseltilmeye devam ediyor, bu da hükümetin engellenen VPN hizmetleri listesini günlük olarak da ekleyeceği anlamına geliyor. Bu, düzenli hizmetlerin bu ülkede internet kısıtlamasını atlamasını zorlaştıran şeydir.

2. Hükümet Neredeyse Tüm Mevcut VPN Yazılımlarını ve Uygulamalarını Yasaklıyor

Ülke çapında VPN yasağı 2018’den itibaren tamamen geçerli olacak, bu da hükümetin vatandaşlarının ağ trafiğini izleme konusunda çok katı hale geleceği anlamına geliyor. Yasaklanmadan önce, VPN hizmetleri vatandaşların sorunsuz bir şekilde indirebilmeleri için yaygın olarak mevcuttur ve hem masaüstü hem de mobil platformlar için mevcuttur. Bununla birlikte, insanların Çin hükümetini bozmak için özel bağlantılarını kullandıkları bir dizi olaydan sonra, hükümetin tüm bu özel proxy’leri mobil ve masaüstü platformlarından yasaklamak için cesur bir adım atması gerekiyor. Birçok normal VPN hizmeti bu yasaktan etkileniyor.

3. Mevcut En Özel Bağlantılar Gelişmiş bir Gizli Teknoloji Sunmaz

Düzenli bir özel bağlantının Çin hükümetinin güvenlik duvarını atlamasının çok zor olmasının bir başka nedeni, güvenlik duvarının yalnızca belirli bir VPN teknolojisi tarafından atlanabilen gelişmiş bir DPI teknolojisine sahip olmasıdır. Yalnızca daha pahalı bir abonelik ücreti olan saygın VPN hizmetlerinde bulunan gizli teknoloji, Çinli kullanıcıların hükümet tarafından engellenen web sitelerine erişmeleri için tek güvenli bahistir. Gizleme sunucusunu ve Çince’nin DPI sisteminin özel bağlantıyı algılayamamasını sağlamak için değiştirilmiş bir protokol kullanır.

4. Çoğu VPN Hizmeti Yalnızca Düzenli Şifrelemeler Sunar

VPN hizmeti tarafından kullanılan şifreleme protokolü, Çin hükümetinin engellemesini atlamanın ne kadar etkili olduğunu belirlerken, çoğu VPN hizmeti kullanıcıları için sadece düzenli şifrelemeler sunar. Sonuç olarak, Çin büyük güvenlik duvarını atlamak gibi ağır şifreleme için kullanılamazlar, bu yüzden çoğu bu ülkede kullanılamaz. Düzenli özel bağlantıların çoğu yalnızca PPTP veya L2TP protokolünü kullanır, ancak engellemeyi atlamak için gereken minimum şifreleme protokolü OpenVPN protokolüdür. Genellikle, OpenVPN protokolünün bu ülkede gerçekten çalışabilmesi için önce değiştirilmesi gerekir.

5. Hükümet, Özel Sunucu veya Proxy Kullanan Bireysel Bağlantıları Engeller

Çin hükümeti, dış web sitelerine erişmek için özel bağlantıyı kullanan kişileri bulma konusunda çok aktiftir. Aslında, hükümetin bireyleri sadece cihazlarında özel bağlantıyı kullandıkları için tutuklaması gereken bazı durumlar vardır. Daha sonra, kişileri ya hapse atacaklar ya da hükümetin DPI sistemini ihlal etmek için büyük para cezası talep edecekler. Çoğu insanın bu ülkedeki engellenen web sitelerine erişmesini zorlaştıran şey budur ve aynı zamanda birçoğunun denemekten rahatsız olmamalarının nedeni de budur..

Çoğu VPN hizmetinin Çin’de büyük güvenlik duvarının engelini kaldırmak için kullanılamamasının nedenleri bunlar. Ancak, özellikle bir gezgin iseniz, bu ülkeden web sitesi kısıtlamalarının engelini kaldırmanız mümkün değildir. Çin Büyük Güvenlik Duvarını atlamak için tasarlanmış gizli özelliği sunan saygın bir VPN bağlantısı kullanmanız yeterlidir, böylece özel bağlantınız bu ülkedeki DPI sistemi tarafından algılanmaz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map