Dosyalarınızı Çevrimiçi Olarak Güvenli ve Özel Bir Şekilde Saklama İpuçları

Dropbox ve Google Drive gibi çevrimiçi depolama hizmetleri giderek daha popüler hale geliyor, çünkü insanlar dosyalarına manuel olarak aktarma zorunluluğu olmadan dosyalarına tüm cihazlarından erişmek istiyor. Böylece, bir çevrimiçi depolama hizmeti kullandığınızda, depolanan dosyalarınızı tüm cihazlarınızda otomatik olarak kolayca senkronize edebilirsiniz. Bu dosyalara masaüstü veya mobil cihazlarınızla erişmek istiyorsanız, dosyalara çevrimiçi olarak erişmeniz yeterlidir. Bir diğer avantajı da belgelerinizle çalışırken. Dosyalarınızı çevrimiçi olarak depolayarak, herhangi bir cihazınızdan dokümanlarınızı düzenleyebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz..


Orada bitmiyor. Cihazlarınızı yanınızda getirmeseniz bile, çevrimiçi depolama alanınızda depoladığınız dosyalara dünyanın herhangi bir yerindeki internete bağlı herhangi bir cihazdan erişmeye devam edebilirsiniz. Çevrimiçi dosya depolama hizmeti kullanmanın rahatlığı budur. Ancak, dosyalarınızı çevrimiçi depolamak onları saldırıya uğrama ve çalınma riskine maruz bırakabilir. Bu nedenle, her türlü tehdidin çevrimiçi dosyalarınıza erişmesini önlemeniz gerekir. Dosyalarınızı çevrimiçi olarak güvenli ve gizli bir şekilde saklamak için bazı ipuçları:

1. Tüm Senkronize Cihazlara VPN yükleyin

Neden tüm senkronize cihazlara VPN yüklemelisiniz? Bunun nedeni, yerel cihazlarınız ve çevrimiçi depolama alanı arasındaki tüm veri iletimini koruyacağıdır. Ağınızı özel bir bağlantıyla koruyarak, veri iletimini ele geçirmeye ve bazı gizli bilgilerinizi yolda çalmaya çalışan bazı üçüncü taraflardan endişe duymayacaksınız..

Tüm cihazları özel bağlantıda tutarak veri aktarımınız, verilerinizi izlemeye ve çalmaya çalışan bilgisayar korsanlarından veya vicdansız üçüncü taraflardan arınmış olacaktır. Tüm ağ aktarımlarınız için bir güvenlik mekanizmasıdır.

2. Dosyalarınıza Şifrelenmemiş Cihazlardan Erişmeyin

Cihazınızı yanınızda getirmediyseniz ve dosyalarınıza internet kafe veya başka herhangi bir halka açık yerler gibi başka bir yerden erişmek istiyorsanız, cihazın da şifreli olduğundan emin olmalısınız. İnternet kafe veya kütüphane herhangi bir yeni yazılım yüklemeyi yasaklıyorsa, dosyalarınıza web üzerinden erişmek için çevrimiçi bir proxy sitesi kullanabilirsiniz. Veya kullandığınız tarayıcıya bir VPN uzantısı yükleyebilirsiniz.

Başka bir kişi sizinle aynı makineyi kullanırken parçalarınızın kapsandığından emin olmak için tarayıcınızda özel modu kullanmayı unutmayın. Ayrıca, tamamlandıktan sonra tüm hesaplarınızdan çıkış yapmayı unutmayın.

3. Çevrimiçi Depolama Alanınıza Erişmek için İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemini Kullanın

Tüm dosyalarınızı çevrimiçi depolama alanınızda güvenli ve güvende tutmak istiyorsanız, kaba kuvvet kullanarak kırılması çok zor olacak kadar karmaşık bir parola kullandığınızdan emin olun. Şifrenizi güçlü ve kırılmasını zorlaştırmak için sayılar, büyük harfler, küçük harfler, semboller ve tüm kombinasyonları kullanın.

Hatırlayamamanız durumunda saklamak için bir şifre yöneticisi yazılımı kullanın. Ayrıca, çevrimiçi depolama alanınıza erişimin tamamen güvenli olduğundan emin olmak için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu şekilde, çevrimiçi depolama alanınızdaki her giriş denemesini, sahip olduğunuz başka bir cihazı veya hesabı kullanarak onaylamanız gerekir..

4. Yalnızca Saygın Çevrimiçi Depolama Hizmetlerini Kullanın

Piyasada bulunan birçok çevrimiçi depolama hizmeti vardır ve kullanıcılarını ikna etmek için çeşitli avantajlar sunarlar. Tabii ki, tercih ettiğiniz birini seçebilirsiniz, ancak çok saygın ve yaygın olarak bilinen çevrimiçi depolama alanını seçtiğinizden emin olun..

Örneğin, Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive, çevrimiçi depolama ihtiyaçlarınız için, piyasada neredeyse hiç bilmediğiniz veya bilinen bir şöhrete sahip olmadığınız diğer hizmet sağlayıcılardan daha iyi bir çözüm olabilir. Bunun nedeni, saygın çevrimiçi depolama hizmetlerinin güvenliğinize ve gizliliğinize daha fazla önem vermesi ve dosyalarınızın güvenliğini sağlama konusunda daha güvenilir olmalarıdır..

5. Daha İyi Güvenlik için Depolama Planınızı Yükseltin

Hizmetlerini belirli sınırlamalarla ücretsiz sunan birçok çevrimiçi depolama hizmeti olduğundan, hizmetlerinin ücretsiz sürümünü kullanmanız her zaman iyidir. Bununla birlikte, size daha iyi güvenlik ve gizlilik kazandırabilecek premium planlarına yükseltme yaparken avantajları göz önünde bulundurun. Premium planda, ücretsiz planla karşılaştırıldığında daha fazla özellik var.

Bunlar, dosyalarınızı güvenli ve özel bir şekilde saklamak için bazı ipuçlarıdır. Dosyalarınızı her zaman gizli tuttuğunuzdan ve tüm veri aktarımlarının şifreli bir ağ ile gerçekleştirildiğinden emin olun. Bu şekilde dosyalarınızı her zaman güvende tutabilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map