Facebook Onavo VPN Nedir ve Neden Sizin İçin Önerilmez?

Onavo, 2013 yılında Facebook tarafından satın alınmadan önce bir İsrail VPN şirketi idi. 5 yıl boyunca Facebook bu şirketi sosyal medya platformları için kullanmıyor gibi görünüyor, 2018’den itibaren sosyal medya devi başlayacak gibi görünüyor Onavo VPN’i platformuna uygulamak için. Facebook Protect olarak adlandırıldı ve bugün itibariyle sadece belirli ülkelerde mevcut olabilir. Facebook Protect’in kullanıcının özel bilgilerini ve verilerini korumaya yardımcı olmak için tasarlandığı söylense de, bu VPN hizmetinin gerçek amacının göründüğü kadar iyi olmadığı görülüyor..


Kullanıcılar Facebook ana sayfalarında “Koru” yazan bağlantıyı tıkladıklarında, Onavo VPN için uygulama mağazası sayfasına yönlendirilirler. Bu, kullanıcıların cihazlarına VPN hizmetini yükleyebilecekleri ve verilerini korumaya başlayabilecekleri yerdir. Ancak, Onavo VPN’nin gizlilik politikasını inceledikten sonra, ücretsiz VPN hizmeti kullanıcının gizliliğini koruyor gibi görünmüyor. Facebook Onavo VPN hakkında bilmeniz gerekenler ve kullanmanız için neden önerilmiyor:

1. Diğer Ücretsiz VPN Hizmetlerinde olduğu gibi Kötü Bir VPN Hizmetidir

Bir ürün ücretsiz çevrimiçi olarak sunulduğunda, genellikle kullanıcıların gerçek ürün olduğu anlamına gelir. Onavo VPN’in yapmaya çalıştığı şey, ücretsiz VPN bağlantısı sağlamak için kullanıcının verilerini mayınlamaya ve çevrimiçi etkinliklerini izlemeye çalışmasıdır. Bu yüzden ücretsiz sanal özel ağ hizmetlerine güvenmiyorsunuz çünkü çoğu kullanıcı için büyük bir yakalama ile geliyor. Facebook Koruması özelliğini kullandığınızda, bu sosyal medya platformuna kişisel ve özel bilgilerinize erişmek için daha fazla yol sunduğunuzu ve bunları kendi yararları için kullandığınızı anladığınızdan emin olun..

2. Verilerinizi ve Kişisel Bilgilerinizi Toplar

Facebook Protect VPN’i mobil cihazınıza indirmeden veya kurmadan önce, resmi sayfalarında bulunan gizlilik politikasını okumalı ve anlamalısınız. Bu özel bağlantı servisini kullanarak, servis sağlayıcınıza cihazınızdaki verilerinizi ve bilgilerinizi toplama izni verirsiniz. Yani, verilerinizi gerçekten korumuyor. Kullanıcının özel bilgilerini korumaya ve çevrimiçi olarak güvenli ve anonim tutmaya adanmış gerçek VPN hizmetlerinin aksine, Facebook Onavo VPN tam tersini yapıyor.

3. Mobil Kullanımınızı İzler ve İzler

Facebook, kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarını gözetlemelerine izin vermek için yeni Onavo VPN özelliklerini kullanıyor. Yalnızca mobil cihazlarına yüklenebilse de, sosyal medya platformunun cihazınızdaki uygulama kullanımınızla ilgili verileri toplaması yeterlidir. Gizlilik politikası özellikle, bu sanal özel ağ hizmetinin, ziyaret ettiğiniz web siteleri, kullandığınız uygulamalar, uygulamaları ne sıklıkta kullandığınız vb. Dahil olmak üzere tüm çevrimiçi etkinliklerinizi izlemek için çalıştığını söyledi..

4. VPN Hizmetinden Daha Çok Casus Yazılım Gibi Davranır

Birçok teknoloji analisti, kullanıcıları belirli bölgelerde hala mevcut olan yeni bir özellik olan Facebook Protect’in sizi ücretsiz bir VPN hizmeti olarak sunan bir casus yazılım yüklemeye yönlendirebileceği konusunda uyarmaya çalışıyor. Bunun nedeni, Onavo VPN’i cihazınıza yükleyerek, Facebook’un çevrimiçi olarak her hamlenizi bilmesine izin vermenizdir ve bunu yaparken gizliliğinizi hiç korumaz. Aslında, sizi gözetlemeye devam eder ve tüm önemli verilerinizi sunucularında toplar. Sonuç olarak, her zaman maruz kalıyorsunuz.

5. Sanal Özel Ağın Tüm Amacına İhanet Eder

İnternet kısıtlamalarının yaygınlaştığı dünyada VPN, insanların bu kısıtlamaları atlamasına ve çevrimiçi özgürlüklerini geri kazanmasına yardımcı olan bir kurtarıcı olarak gelir. Ayrıca, sanal özel ağ, çevrimiçi davranışlarını gözetlemeye niyet olmadan kullanıcının çevrimiçi etkinliğini gizli ve güvenli tutmak için çalışıyor. Bunun nedeni, çoğu özel ağ hizmetinin kullanıcının gizliliğini en yüksek öncelik olarak tutması ve herkesin interneti özgürce ve açıkça kullanma haklarını onurlandırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmasıdır. Facebook Onavo VPN, çoğu özel ağ hizmetiyle aynı görünümlere sahip değildir ve bu nedenle ilk olarak VPN hizmeti olarak adlandırılmamalıdır.

Sizin için doğru sanal özel ağ hizmetini seçmek söz konusu olduğunda, seçtiğiniz özel bağlantı hizmetinin çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi gerçekten koruyabildiğinden emin olun. Ayrıca, çevrimiçi etkinliğinizin servis sağlayıcının kendisi ve diğer üçüncü taraflar tarafından izlenmediğinden emin olmalısınız. Facebook Protect veya Onavo gibi ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmanız önerilmez ve bunun yerine, bir internet kullanıcısı olarak gizlilik haklarınızı gerçekten onurlandıran saygın servis sağlayıcısını bulmalısınız..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map