Genel WiFi Ağlarını Kullanırken IP Adresinizi VPN ile Gizleme

Günümüzde, hiç kimsenin mobil cihazlarını ücretsiz olarak bağlayabilecekleri genel WiFi ağlarını bulmak çok zor değil. Bu sıcak noktaları halka açık parklarda, okullarda, üniversitelerde, kafelerde, restoranlarda, otellerde, havaalanlarında ve daha birçok yerde bulabilirsiniz. Ağların bazıları güvenlidir, bazıları ise güvenli değildir. Güvenli bir WiFi ağı, ağa yalnızca o ağın şifresini biliyorsanız erişilebileceği anlamına gelirken, güvenli olmayan ağ, şifresiz bir şifre olmadan erişilebileceği anlamına gelir.


Birçok halka açık WiFi ağı güvenli olmadığından, herkesin bu ağa şifre koymak zorunda kalmadan erişebileceği anlamına gelir. Güvenli olmayan bağlantı da şifrelenmez, yani veri iletiminiz WiFi ağ sahibi, İSS, hükümet ve hatta bilgisayar korsanları gibi üçüncü taraflarca izlenebilir. Bu nedenle, herhangi bir genel ağ kullandığınızda, özellikle de güvenli değilse, VPN kullanarak bağlantınızı güvence altına almanız her zaman önerilir. Bu, gerçek IP adresinizi maskelemek içindir, böylece bu bağlantıyı kullanarak güvenli ve özel olarak göz atabilirsiniz. Herkese açık WiFi ağlarını kullanırken IP adresinizi VPN ile gizlemek için bazı ipuçları:

1. Premium VPN Hizmetine Abone Olun

İlk tercih ettiğiniz premium VPN hizmetine abone olmadan özel bağlantıyı kullanamayacağınız için yapmanız gereken ilk şey budur. Neden birçok ücretsiz VPN hizmeti varken birinci sınıf bir hizmet kullanmalısınız? Bunun nedeni, premium hizmetin size daha fazla güvenlik ve gizlilik özelliği sunması ve genel performanslarında daha güvenilir olmasıdır. Öte yandan, ücretsiz VPN hizmetleri daha zayıf güvenlik ve gizlilik korumasına sahip olma eğilimindedir ve yetenekli bir hacker tarafından kolayca ihlal edilebilir. Bu nedenle, ücretsiz hizmet yerine premium hizmet kullanmak her zaman sizin tarafınızdan yapılan yatırıma değer.

2. VPN Uygulamasını Mobil Cihazınıza Yükleyin

Tercih ettiğiniz premium VPN hizmetini seçtikten ve hizmetlerine abone olduktan sonra, VPN uygulamasını mobil cihazınıza yüklemenin zamanı geldi. Uygulamayı servis sağlayıcı tarafından sağlanan resmi bağlantıdan yüklediğinizden emin olun. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamanın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, uygulama hakkında bilgi edinebilir ve uygulama kullanıcı arayüzünü tanıyabilirsiniz. Bunun çok sık kullanacağınız uygulama olduğunu unutmayın, bu yüzden bunu tanımanız gerekir.

3. Genel WiFi Ağına Bağlanma

Şimdi, VPN uygulamasını gerçek anlamda test etmenin zamanı geldi. Bir kafe veya restoran gibi herhangi bir genel ağa gittiğinizde, cihazınızı her zamanki gibi WiFi ağına bağlamaya başlayabilirsiniz. İlk olarak, kullanılabilir WiFi ağlarını görmek için mobil cihazınızdaki WiFi simgesine dokunun. Ardından, kafenin genel ağı gibi mevcut konumunuza ait olana bağlanın. Bağlandıktan sonra henüz hiçbir göz atma etkinliği gerçekleştirmeyin. Çevrimiçi etkinliğinize başlamadan önce VPN uygulamanızı açmanız gerekir.

4. VPN Uygulamasını açın

Herkese açık WiFi’yi kullanarak herhangi bir tarama etkinliğine başlamadan önce, önce VPN uygulamanızı açmanız gerekir. Uygulama açıldıktan sonra, ‘Başlat’ veya ‘Bağlan’ düğmesini tıklayarak VPN hizmetine bağlanmaya başlayabilirsiniz. Bağlanmaya başlamadan önce VPN hesabınıza kullanıcı adı ve şifreyi yazmanız istenecektir. Bu yapıldıktan sonra, VPN hizmetine hemen bağlanabileceksiniz. VPN size bildirim alanındaki anahtar simgesini gösterdiğinde, bağlantınızın artık özel olduğu ve sanal sunucuya bağlı olduğunuz anlamına gelir.

5. Taramayı Başlat

Artık mobil cihazınızı kullanarak normal şekilde göz atmaya başlayabilirsiniz. Bağlantınız artık şifreli olduğu için endişelenmenize gerek yok. Bu, banka hesabınıza güvenle bağlanabileceğiniz, bazı finansal işlemler yapabileceğiniz ve bağlantınızı kullanarak engellenen web sitelerini ziyaret edebileceğiniz anlamına gelir. Bu noktada hiç kimse çevrimiçi etkinliğinizi izleyemez. IP adresinizi belirli bir ülkenin IP adresiyle gizlemek istiyorsanız, VPN uygulamanız üzerinden farklı sunucu konumları arasında geçiş yapabilirsiniz..

Bunlar, genel WiFi ağlarını kullanırken IP adresinizi VPN ile gizlemenin ipuçlarıdır. Güvenli olmayan bir genel WiFi kullandığınızda özel ağınıza bağlanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bunun amacı, internet trafiğinizin şifrelenmesini sağlamaktır ve gerçek IP adresinizi gizleyerek çevrimiçi olarak anonim kalabilirsiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map