Herkese Açık WiFi Ağındayken Yapmanız ve Yapmamanız Gereken 5 Şey

Herhangi bir ülkede daha fazla yerde bulunan halka açık WiFi ağlarının sayısı sayesinde, birçok insanın internete bağlanması hızlı bir şekilde favori bir yöntem haline geliyor. Bununla birlikte, birçok internet kullanıcısı, halka açık ücretsiz WiFi ağını kullanmanın risklerini ve tehlikelerini hala anlamıyor. Çoğu insan internete kolayca bağlanmak ister, böylece çeşitli amaçlarla ücretsiz ağdan daha fazla bant genişliğinin keyfini çıkarabilirler. Örneğin, genellikle normal mobil bağlantıdan daha hızlı bağlantı hızı sunduğundan, çeşitli medya dosyalarını indirmek veya yayınlamak için genel interneti kullanan birçok kişi vardır..


Birçok başka kişi de kamu ağını finansal işlemler yapmak, çevrimiçi alışveriş yapmak gibi başka amaçlarla da kullanır. Bu, kamu ağının tehlikelerinin gittikçe daha belirgin hale geldiği yerdir. Birçok kişi şifreli bir ağda yapılması gereken finansal işlemleri yapmak için bu ücretsiz interneti kullandığından, farkında olmadan çevrimiçi güvenliklerini ve gizliliklerini vicdansız üçüncü taraflara ifşa ediyorlar. Tarama oturumunuz sırasında kötü bir şeyin olmasını önlemek için, bu tür ağ bağlantısını kullanırken ne yapacağınızı ve ne yapmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Herkese açık bir WiFi ağındayken yapmanız ve yapmamanız gereken 5 şey şunlardır:

1. Ağın Şifreleme Durumunu Kontrol Edin

Genel ağa bağlanmadan önce yapmanız gereken ilk şey, ağın şifreleme durumunu kontrol etmektir. Bazen, yer sadece ücretsiz WiFi diyebilir, ancak genellikle bağlantı hakkında sağlanan başka bir açıklama yoktur. Bu nedenle, cihazınıza bir göz atmanız ve mevcut WiFi bağlantılarını görmeniz gerekir. Ücretsiz genel ağa gidin ve ağa bir şifre ile bağlanmanız gerekip gerekmediğine bakın. Bağlanmak için herhangi bir parolaya ihtiyacınız yoksa, bağlantının şifrelenmemiş olduğu anlamına gelir, bu da genellikle sizin için güvenli değildir. Parolası varsa, bağlantının şifreli olduğu anlamına gelir.

2. Bağlantı Şifrelenmediğinde Her Zaman VPN Kullan

Ev WiFi’nize normal olarak bağlandığınız gibi, parola ile şifrelenmiş genel internete her zaman bağlanabilirsiniz. Normal WiFi bağlantınızdan daha güvenli olmasa da genellikle oldukça güvenlidir. Bununla birlikte, şifrelenmemiş bağlantı durumunda, bu bağlantının genellikle güvenli olmadığının farkında olmalısınız. Bunun nedeni, herkesin ağda oturum açabilmesi ve bu bağlantıyı kullanmayı seçtiğinizde gizliliğiniz veya güvenliğiniz olmamasıdır. Bu nedenle, şifrelenmemiş ağa bağlanmak istiyorsanız, bağlantıyı güvenli ve özel hale getirmek için cihazınızdaki sanal özel ağı kullanmanız gerekir. Bu nedenle, şifrelenmemiş ağa bağlandığınızda VPN bağlantısını etkinleştirdiğinizden emin olun.

3. Herhangi Bir Özel Bağlantı Olmadan Düzenli Tarama Etkinlikleri Yapabilirsiniz

Genel bir WiFi ağına bağlanırken, bağlantı şifre korumalı olduğu sürece VPN kullanmamanız uygun olabilir. Ancak, parola korumalı olsa bile, yalnızca videoları izlemek, video indirmek, müzik dinlemek vb. İçin YouTube’a göz atma gibi düzenli tarama etkinliklerini gerçekleştirmeniz önemle tavsiye edilir. Göz atma etkinlikleriniz özel verilerinizin aktarımını içermediği sürece, iyi olmalıdır. Ancak, bağlantı şifrelenmemişse, tarama etkinliklerinizin niteliğine bakılmaksızın VPN bağlantınızı etkinleştirmeniz önerilir.

4. Finansal İşlemler Yaparken VPN Kullanmak Gereklidir

Herkese açık WiFi ağını, bazı blogları okumak, video akışı vb. Gibi düzenli tarama etkinlikleri için kullanmanız uygun olsa da, bazı finansal işlemleri yapmak istediğinizde sanal özel ağı kullanmanız gerekir. halka açık internet. Bu, özel bilgilerinizin tamamen korunmasını ve güvence altına alınmasını sağlamak ve aynı zamanda hiçbir üçüncü tarafın veri aktarımınıza göz atmamasını sağlar. VPN, bağlantınızı güvenli ve korumalı tutmanın yoludur.

5. Bittiğinde Ağdan Hemen Bağlantıyı Kesin

Tarama etkinliklerinizi tamamladıktan sonra, cihazınızın hemen ağ ile olan bağlantısını kesmeniz önemlidir. Genel İnternet’e bağlanmaya devam etmek istemezsiniz, çünkü bunu yaparsanız cihaz güvenliğinizi riske atıyorsunuz. Birisi sessizce cihazınıza kötü amaçlı dosyalar iletebilir veya cihazınıza virüs bulaştırabilir. Bu nedenle, işiniz bittiğinde, normal mobil veri bağlantınızı kullanmaya geri dönmeli ve cihazınızı WiFi ağından manuel olarak çıkarmalısınız..

Bunlar, halka açık bir WiFi ağındayken yapılacak ve yapılmayacak 5 şeydir. Genel internet, bilgisayar korsanlarının kullanıcılardan veri çalması için en gözde yerdir ve bilgisayar korsanlarının tüm genel ağa kötü amaçlı yazılım bulaştırabileceği birçok durum vardır. Böylece, ağa kim bağlanırsa, cihaza otomatik olarak virüs bulaşır ve bilgisayar korsanı kontrolünde olur. Bu nedenle cihazınızı VPN ile korumanız gerekir, böylece cihazınızı herkese açık İnternet’i kullanarak bağlarken güvende kalabilirsiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map