Kişisel VPN ve Kurumsal VPN Arasındaki 7 Temel Fark

Bilmeniz gereken iki tür VPN hizmeti vardır; bunlar kişisel VPN ve iş VPN’dir. Her ikisinin de kendi işlevleri vardır. Kişisel VPN hizmeti, bireyler tarafından kullanılan özel ağ hizmetidir; iş VPN hizmeti ise işletmeler veya şirketler tarafından kullanılan özel ağ hizmetidir. Bu nedenle, sanal ağ hizmetinizi ihtiyaçlarınıza göre seçtiğinizden emin olun.


Kişisel ve kurumsal VPN’ye baktığınızda, birbirlerinden farklı olmalarını sağlayan birkaç fark vardır. Kişisel VPN ve kurumsal VPN arasındaki 7 temel fark şunlardır:

1. Bir Kullanıcı Vs. Birden Çok Kullanıcı

Tabii ki, en belirgin farklardan biri kişisel hizmetin bir kullanıcı için tasarlanması, iş hizmetinin ise birden fazla kullanıcı için tasarlanmasıdır. Genellikle, ticari hizmet, genellikle çalışan olan birden çok kullanıcı tarafından kullanılabilen bir küresel hesaba sahiptir. Her çalışana sanal özel ağ bağlantısı için kullanıcı adı ve parola verilir ve her biri kendi seçtikleri sunuculara bağlanır. Kişisel VPN hizmetinde, kullanıcı hesabının tam kontrolüne sahipken, iş hizmetinde hesap yöneticisi, işletme hesabının tam kontrolüne sahip olan kişidir..

2. Hesap Yönetim Fonksiyonu

Kişisel VPN hizmetinde, kullandığınız sanal özel ağı tam olarak denetleyebilirsiniz. Gereksinimlerinize bağlı olarak özel sunucuya bağlanan her cihazı da kontrol edebilirsiniz. İşletme hizmetinde, tüm kullanıcıları veya VPN bağlantısını kullanan çalışanları kontrol etme görevi olan bir hesap yöneticisi vardır. Hesap yöneticisi, uygun gördükleri gibi bireysel kullanıcıları ekleyebilir veya kaldırabilir ve ayrıca VPN ağı için genel ayarları değiştirebilir ve yeni ayarı şirket genelinde uygulayabilir.

3. Düzenli Sunucular Vs. İş Sunucuları

Kişisel VPN hesabı, sanal özel ağın tüm kullanıcıları için düzenli olarak kullanılabilen sunuculara bağlanacaktır. Her sunucunun kullanımını diğer kullanıcılarla paylaşıyorsunuz, bu nedenle aynı sunucuyu aynı anda kullanan çok fazla kullanıcı varsa, sunucunun aşırı yüklenmesi riski vardır. İş hizmetinde, genellikle VPN sağlayıcılarının özellikle iş kullanıcıları için tasarlanmış kendi sunucuları vardır. Böylece, işletme kullanıcıları, normal sunuculara kıyasla daha iyi performans ve kalitede iş sunucularına bağlanabilir.

4. Özel Sunucu ile Özel IP Adresi

Kişisel VPN hizmeti için, özel bir sunucuya bağlandığınızda aldığınız IP adresi paylaşılır, yani bir IP adresi aynı anda birkaç kullanıcı tarafından kullanılabilir. Ayrıca, her gün aynı sunucuya bağlansanız bile IP adresiniz düzenli olarak değiştirilir. İşletme hizmetinde, sağlanan IP adresi özel IP adresidir; başka bir deyişle, yalnızca şirketiniz söz konusu IP adresini bir sunucuda kullanır. Dolayısıyla, diğer işletme kullanıcılarıyla paylaşılmaz. Ancak, özel ağı kullanan her çalışan işletme IP adresinizi paylaşacaktır.

5. Yazılım Kurulumu

VPN sağlayıcı genellikle kişisel ve ticari kullanıcılar için farklı yazılımlar verir. Kişisel kullanıcılar için, kullanılan yazılım, diğer kullanıcılar tarafından kullanılanla aynı yazılımdır, platformlara bağlı olarak aynı kurulum prosedürü ve çeşitli yazılım sürümleri vardır. İş kullanıcıları için, yazılım genellikle iş gereksinimlerine bağlı olarak özelleştirilir ve kurulum genellikle VPN sağlayıcısından güvenlik uzmanları tarafından yapılır.

6. Kişisel Kullanım Vs. Ticari Kullanım

Kişisel VPN hizmeti genellikle engellenen web sitelerine erişme, başka bir bölgeden film izleme, diğer ülkelerden hizmetlere abone olma vb. Gibi kişisel amaçlar için kullanılır. Ayrıca kişisel hizmet, çevrimiçi bankacılık ve alışveriş gibi çevrimiçi faaliyetlerinde bulunan kişilere güvenlik ve gizlilik koruması sağlar. Öte yandan, iş VPN hizmeti genellikle çevrimiçi iş faaliyetleri, iş güvenliği ve veri koruması, güvenli iş iletişimi ve işle ilgili diğer amaçlar için kullanılır.

7. Bireysel Gizlilik Vs. Tüm İşletme Gizliliği

Kişisel VPN hizmeti, bireysel gizliliği korumak ve çevrimiçi etkinliklerinde kişisel anonimliği korumak için tasarlanmıştır. Ayrıca, bireyin hassas ve özel bilgilerini de korur, böylece herhangi bir üçüncü taraf faaliyetlerini izleyemez. İş VPN’si için, tüm çalışanları da dahil olmak üzere tüm işletmenin gizliliğini korumak için tasarlanmıştır. Çalışanlar iş faaliyetlerini gerçekleştirdiklerinde gizliliklerini çevrimiçi tutabilirler ve tüm işletme önemli varlıklarını ve verilerini çevrimiçi olarak koruyabilir.

Bunlar kişisel VPN ve kurumsal VPN arasındaki 7 temel farktır. İş VPN’si, özellikle kurulum ve bakım işlemi sırasında kişisel VPN hizmetinden her zaman daha karmaşık olduğundan, genellikle iş istemcisinin VPN hizmetlerini kullanmadan önce VPN hizmet sağlayıcısından uzmanlara danışmasını gerektirir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map