Küçük İşletmelerde 5 Ortak Gizlilik ve Güvenlik Döngüsü

İster yerel, ister çevrimiçi olsun, küçük bir işletme açmaya karar verdiğinizde, işletmenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan çeşitli sorumluluklarla uğraşmanız gerekir. Küçük işletmenizi yürütürken başa çıkmanız gereken birçok risk vardır. Küçük ofisinizi yerel bölgenizde yönetirseniz, riskler arasında hırsızlık, soygun, davetsiz misafir vb. Ancak, küçük işletmenizi çevrimiçi ortamda yönettiğinizde, riskler daha da yüksektir, çünkü her yerden gelebilirler. Örneğin, hacker saldırıları işletmenizin kilometrelerce uzağında olabilir ve bu da işletmeniz için gizlilik ve güvenlik riskleri verebilir.


Birçok bilgisayar korsanı özel ve önemli verilerinizi çalmak için sisteminizin boşluklarını veya güvenlik açıklarını kullanır. Bu boşlukları bilmiyorsanız, iş sisteminizi saldırılarına karşı koruyamazsınız. İşte küçük işletmelerde bilmeniz gereken 5 ortak gizlilik ve güvenlik boşluğu:

1. Güvenli Olmayan veya Şifrelenmemiş Ağ

Bir göz atmanız gereken ilk şey, küçük işletmeniz için kullandığınız ağdır. Güvenli değilse veya şifrelenmemişse, sorun yaşarsınız. Hala şifrelenmemiş bir ağ kullanan küçük bir işletme sorun istiyor çünkü bu tür bir ağı kullanmanız güvenli değil. Herkes ağınızla ne yaptığınızı kolayca izleyebilir ve tüm veri aktarımları hiç güvenli değildir. Önemli verilerinizi güvenli bir yerde sakladığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ağınız şifrelenmediği sürece, bilgisayar korsanları ağınıza kolayca girebilir ve önemli verilerinizi çalabilir ve ayrıca sisteminize çeşitli kötü amaçlı yazılımlar dağıtabilir.

2. Çalışanlar İçin Kötü Standart Güvenlik ve Gizlilik Prosedürü

İşletmenizin müşterileriniz için en iyi koruma sistemini sağlayacağından emin olmak istiyorsanız, çalışanlarınıza işletmeniz için standart güvenlik ve gizlilik prosedürü hakkında bilgi vermeniz gerekir. Kötü bir güvenlik ve gizlilik standardı, önemli bilgileri üçüncü taraflara sızdırmanıza neden olabilir. Örneğin, çalışanlarınızın güvenli olmayan bir bağlantı kullanarak iş ağınıza erişmesine izin verirseniz, bilgisayar korsanları iş sisteminize erişim kazanmak için çalışanınızın bağlantısında piggyback yapabilir ve bu sizin için kötü olacaktır.

3. Güvenli Olmayan Uzaktan Erişim Ağı

Çalışanlarınızın iş sisteminize bağlanma ve iş faaliyetlerini uzaktan yapma şekli, bilgisayar korsanlarının nüfuz etmesi için potansiyel bir boşluk haline gelebilir. Çalışanlarınızın ofis bilgisayarlarına evlerinden veya başka bir ülkeden başka yerlerden erişmesine izin vermek, ofis bilgisayarlarını tamamen özel bir şekilde kontrol etmelerini sağlamanız gerektiği anlamına gelir. Kimsenin izlemediğinden emin olmanız ve ayrıca ofis bilgisayarlarınıza güvenli bir özel bağlantı sistemi kullanarak bağlanmaları gerekir. VPN kullanmak, çalışanlarınızın üçüncü taraflarca izlenmeden veya izlenmeden ofis bilgisayarlarınıza bağlanmasına izin vermenin tek güvenli yoludur.

4. Zayıf Güvenlik ve Gizlilik Protokolleriyle Bulut Uygulamaları

Kullanmayı seçtiğiniz bulut uygulamaları, işletmenizin genel güvenliğini ve gizliliğini de etkiler. Güvenlik ve gizlilik protokolleri zayıf olan bulut tabanlı uygulamaları kullanıyorsanız, bilgisayar korsanlarına bu uygulamalara girme ve özel iş verilerinizi çalma şansı verdiğiniz anlamına gelir. Bunun olmasına izin veremezsiniz. Örneğin, seçtiğiniz bulut depolama biriminin zayıf bir güvenlik ve gizlilik protokolü varsa, bilgisayar korsanlarının bulut depolama alanınızdaki verileri kendi yararları için çalması yalnızca bir zaman meselesidir..

5. Artık Desteklenmeyen Eski İşletim Sistemi

İşletmeniz için günlük sürücünüz olarak eski bir işletim sistemi kullanmanın tüm işletmenizi riske atacağını unutmayın. Bütçenizi azaltmak için, iş bilgisayarlarınız için eski bir işletim sistemi kuruyorsanız, soyguncunun herhangi bir çaba harcamadan evinizi soymasını istemekle aynı şeydir. Yine de, desteklenmeyen işletim sistemini kullanan ve 5 yıldan fazla bir süredir yamanmamış ya da güncellenmemiş birçok işletme bulunmaktadır. Bütçenizi azaltmak için kendi iş güvenliğinizi ve gizliliğinizi riske atmaya istekli misiniz? İşletim sisteminizi en son sürüme yükseltmeniz ve en son yamayla güncellemeye devam etmeniz akıllıca bir karardır.

Bunlar, küçük işletmenizi riske atabilecek 5 yaygın gizlilik ve güvenlik boşlukudur. Bilgisayar korsanlarının sisteminize saldırmasını önlemenin tek yolu, bu boşlukların artık küçük işletme sisteminizde bulunmamasını sağlamaktır. En iyi politika, işletmenizin ve müşterilerinizin güvenliğini ve gizliliğini birinci önceliğiniz haline getirmektir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map