Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken 9 Dezavantajı

VPN, bugün internetteki çeşitli gizlilik sorunlarına çözüm olarak biliniyor. Hükümet ve İSS’niz her gün tüm çevrimiçi etkinliklerinizi izliyor olsa da ve çevrimiçi ziyaret edebileceğiniz web sitelerini kısıtlayabilirken, sanal özel ağ çevrimiçi gizliliğinizi ve özgürlüğünüzü geri getiren güvenlik çözümünü sağlayabilir. Sanal özel ağ ile, hükümet, İSS’niz veya diğer üçüncü taraflar tarafından yapılan herhangi bir izleme, izleme ve kısıtlama türü hakkında endişelenmenize gerek kalmadan internette kolayca gezinebilirsiniz..


Bununla birlikte, VPN’nin çevrimiçi gizliliğiniz için sağlayabileceği birçok avantaj arasında, herhangi bir VPN hizmetini kullanmadan önce bilmeniz gereken çeşitli dezavantajlar vardır. Bu özellikle ilk kez VPN kullanıcısıysanız doğrudur. VPN’i kullanmadan önce bilmeniz gereken 5 dezavantajı şunlardır:

Yukarıdaki grafiği blogunuzda veya gelecek makalenizde tekrar kullanmaktan çekinmeyin. Aşağıdaki kodu kopyalamanız yeterlidir.

1. VPN Kullanmak Ülkenizde Aslında Yasadışı Olabilir

Vatandaşlarının herhangi bir VPN hizmetini kullanmalarına izin vermeyen bazı ülkeler var. Aslında, çoğu VPN hizmeti, özel ağların yasadışı olduğunu düşünen ülkelerde engellenecektir. Bu, ele almanız gereken ilk dezavantajdır. Ülkenizin özel bağlantının yasa dışı olduğunu düşündüğü ülkeler listesinde olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle VPN hizmetini kullanmamalısınız. Bunun nedeni, büyük bir para cezası ödemeniz veya bunu yaptığınızda hapse girmeniz olabilir..

2. Özel Ağı Kullanırken Performans Sorunları Olabilir

Özel ağ bağlantısı, ziyaret etmek istediğiniz web sitesine gerçekten erişmeden önce ağınızı özel bir sunucuya bağlayarak çalıştığından, bu işlem sırasında bir performans sorunu oluşturabilir. Bazı sanal özel ağların özel sunucularla iletişim kurması daha uzun sürebilir, bu da eriştiğiniz web sitesini yüklemeniz için daha uzun sürebilir.

Bu aslında, ücretsiz bir VPN hizmeti kullandığınızda göreceğiniz ortak bir dezavantajdır. Ayrıca, özel bağlantı kullanılırken bağlantı hızının normal bağlantı kullandığınızdan daha yavaş olabileceğini fark edebilirsiniz..

3. VPN Hizmeti Etkinliğinizi İzleyebilir ve Verilerinizi Kullanabilir

Bazı özel ağ hizmetleri, verileriniz karşılığında özel sunucularını kullanmanıza izin verir. Tabii ki, ilk etapta niyetlerini belirtmeyebilirler. Bununla birlikte, VPN şirketlerinin kullanıcılarından gelen verileri kendi yararları için izledikleri durumlar olmuştur. Evet, internet kısıtlamalarınızı atlamanıza ve IP adresinizi gizlemenize yardımcı olabilirler, ancak özel ağ şirketleri bunun yerine izlemeyi yapabilir.

Özel bağlantılarını ücretsiz olarak veya çok düşük bir fiyata sunan VPN hizmetlerinin farkında olmalısınız çünkü etkinliğinizi kaydedebilirler.

4. Ticari Kullanıcılar İçin Ayarlamak Zor Olabilir

Tek tek kullanıcılar için, VPN uygulamalarınızı veya yazılımınızı indirmeniz ve cihazınıza yüklemeniz gerektiğinden VPN kurulumu kolay olabilir. Ancak, ticari kullanıcılar için durum böyle olmayabilir. İş kullanıcıları için, özellikle işyerinizde özel ağ kurmanız gerekiyorsa VPN kurulumu çok daha karmaşıktır.

Genel ağ bağlantınıza daha fazla karmaşıklık katacak ve işinizde kullandığınız her cihazı etkileyecektir. Birçok VPN şirketi bunu sizin için basitleştirebilirken, yine de işinizdeki özel bağlantı ağını denetlemek için özel bir ağ yönetim ekibine ihtiyacınız olabilir..

5. ağ bağlantınıza daha fazla maliyet katabilir

Varsayılan olarak, sanal özel ağ, normal ağ bağlantınızdan veya ISS’nizden ayrı olarak ödemeniz gereken premium bir özel bağlantı hizmetidir. Ayrıca, bir VPN yönlendirici kullanmak istiyorsanız, VPN bağlantınızın yanında kullanabilmek için ek bir yönlendirici donanımı satın almanız gerekir. Bu nedenle, size ücretsiz gelmeyebilir. Elbette, kullanabileceğiniz birçok ücretsiz özel bağlantı var, ancak genellikle güvenilir değiller ve birçok sınırlamaları var. Bu nedenle, özel bağlantının bir başka dezavantajı, uzun vadede sizin için çok maliyetli olabilmesidir..

6. İnternet Hızınızı Yavaşlatabilir

Bir VPN bağlantısı eklediğinizde, VPN sunucusu üzerinden bir gizlilik katmanı eklersiniz. Bir web sitesine doğrudan erişmek yerine, VPN sağlayıcınız üzerinden erişiyorsunuz. Bu, IP adresinizi gizlemenize ve verilerinizi şifrelemenize izin verse de, bu aynı zamanda verilerin daha fazla ve daha karmaşık bir şekilde seyahat etmesi gerektiği anlamına gelir..

Kullandığınız VPN sağlayıcıları yeterince güçlü değilse, internetiniz çok yavaşlayabilir. Bu öncelikle akış veya indirme vb. İçin yüksek hızlı bir internete ihtiyaç duyduğunuzda etkilenir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Daha önce, birçok VPN sağlayıcısını hızları için inceledik ve bazı durumlarda hız azaltma minimum düzeydedir. Örneğin NordVPN bize minimum azalma ile hız verdi. Orijinal hızın yaklaşık% 95’ini elde edebildik. Sadece onlar değil, diğer birçok sağlayıcı internetinizi yavaşlatmamak için optimize edilmiştir.

7. kullanma 100% anonimlik garanti edemez

VPN kullanıyor olsanız bile kimliğinizi göstermenin çeşitli yolları vardır. Bir VPN bağlantısı kullanarak bir web sitesine göz atıyorsanız ve aniden VPN istemcinizin aniden kesildiğini fark ettiyseniz ne olur? Yoksa DNS’iniz mi sızıyor? En kötüsü, kullandığınız sağlayıcı hükümetinize kendiniz hakkında bazı kritik bilgiler vermeyi kabul eder?

Günümüzde servis sağlayıcılar, bağlantınızı olabildiğince özel ve güvenli hale getirmek için Çift VPN veya Kill Switch gibi birçok özellik sunuyor olsa da. Verilerin donanım, yazılım veya başka herhangi bir yolla sızdırılmasının birçok yolu vardır..

8. Tüm Kısıtlamaları Aşmak Mümkün Değil

İnsanların VPN kullanmasının başlıca nedenlerinden biri, belirli web sitelerinin veya içeriğin engellemesini kaldırmaktır (başka bir deyişle, kısıtlamaları atlamaktır.) Çoğu web sitesinin veya içeriğin engellemesini kaldırmak nispeten kolay olsa da, bazı içeriğe erişmek hala zor olabilir. Örneğin Netflix her yerden erişilebilir, ancak şirket yalnızca belirli ülkelere bazı filmlere veya TV şovlarına erişime izin verir.

İçerik üreticileri ile çeşitli anlaşmaları olduğundan, belirli bir bölgede yasal olarak belirli içerik göstermelerine izin verilmez. Ve çoğunlukla bunu uygulamada iyidirler. Birçok VPN sağlayıcısı bu kısıtlamayı AÇAMAZ. Diğer birçok site veya içerik için de durum aynıdır.

9. Daha Az Popüler Bir Platform Kullanıyorsanız Platform Uyumluluğu Sorunları

Dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan bir işletim sistemi kullanıyorsanız, sorun yoktur. Ancak, daha az popüler bir işletim sistemi, eski işletim sistemi veya uyumsuz bir donanım kullanıyorsanız, cihazınızda VPN kullanmanın veya yapılandırmanın pek çok yolu olmayabilir. Çoğu VPN, aynı şekilde Windows, macOS, Android ve iOS gibi en popüler dört işletim sistemi için kullanılabilir. Başka bir şey kullanıyorsanız, şansınız; hizmeti yapılandırmakta güçlüklerle karşılaşabilir ve hatta şirketten destek alabilirsiniz. Bu sadece VPN’ler için değil, herhangi bir yazılım için de geçerlidir. Birkaç VPN sağlayıcısı, yönlendiricinizi tüm internet ağınızı koruyacak şekilde yapılandırmanın yollarını sunar, bu da bu soruna bir çözüm olarak çalışabilir.

Bunlar, kullanmadan önce bilmeniz gereken bir VPN’nin dezavantajlarıdır. Herhangi bir VPN hizmeti kullanmayı planlıyorsanız, saygın olanları kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Saygın hizmet sağlayıcıları size bu dezavantajları vermeyecektir veya en azından sizin için bu dezavantajları en aza indirebilirler. Ayrıca, çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi gerçekten önemsiyorsanız, VPN çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için kullanabileceğiniz en iyi araçtır..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map