İşletme Sahipleri İş Ortamlarında VPN’yi Nasıl Kullanmalıdır?

Kişisel cihazınızda VPN kullanmak, onu iş ortamında kullanmakla aynı şey değildir. Sanal özel bağlantının işlevi aşağı yukarı aynı olsa da, sanal özel bağlantıyı bir iş ortamında kullanmak dikkatli planlama ve değerlendirme gerektirir. Sadece oldukça yüksek kurulum ve bakım maliyeti değil, aynı zamanda ağınıza uygulamanız gereken genel değişiklikleri de dikkate almanız gerekir..


Şirketinizin boyutuna bağlı olarak, VPN kullanmak basit veya karmaşık olabilir. Bununla birlikte, VPN’nin avantajları şirketinizin güvenliği ve gizliliği için hala çok önemlidir. İşletme sahiplerinin iş ortamlarında VPN’yi nasıl kullanmaları gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

1. İşletmeler için Uyarlanmış VPN Sağlayıcısını Seçin

Tüm VPN sağlayıcıları şirket çapında kurulum yapamaz. Bu özellikle yeni veya küçük VPN şirketleri için geçerlidir. İş kurulumu ve kullanımını gerçekleştirebilecek sağlayıcıyı seçmeniz daha iyidir. Genellikle büyük ve saygın VPN şirketleri, küçük işletmeler veya şirketler tarafından kullanılabilecek kurumsal VPN özelliğini sunacaktır. Bu tür sanal özel ağ sağlayıcısını seçmek, daha sonra acil desteğe veya onlardan yardıma ihtiyaç duyduğunuzda sizi birçok baş ağrısından ve sıkıntıdan kurtaracaktır. Özellikle işletmeler için özel olarak tasarlanan VPN, ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olmaya hazır olacak mükemmel bir destek sistemine sahip olacak.

2. Tüm Şirket Ağı için VPN Bağlantısını Etkinleştirin

VPN sağlayıcınızı seçtiğinizde, sanal özel ağı kullandığınız tüm iş ağlarına yüklemelisiniz. Bu, şirketiniz tarafından çeşitli ticari işlemler yapmak için kullanılan ağın yanı sıra çalışanlarınızın şirket sistemine erişmek için kullandıkları ağ anlamına gelir. Herhangi bir şansla, hizmetiniz müşterilere ağ ortamınıza genel ağ üzerinden erişebilmelerini teklif ediyorsa, yalnızca müşterileriniz için ayrı bir bağlantı oluşturmalısınız. Temel iş operasyonları özel bağlantılarda kalmalıdır.

3. Çalışanlarınızın Yalnızca Özel Ağ Üzerinden Bağlanmalarını Gerektirin

Bu, iş güvenliğinizi, güvenliğinizi ve gizliliğinizi kontrol altında tutmak için önemlidir. Yalnızca çalışanlarınızın sisteminize özel ağ üzerinden bağlanmasına izin veren bir sistem oluşturmalısınız. Bu özellikle çalışanlarınız ofis dışında veya başka bir ülkede çalışırken önemlidir. Dikkatli değilseniz, herhangi bir ağ bağlantısı üzerinden iş sistemine bağlanmasına izin verirseniz, iş verilerinizi yanlışlıkla sızdırabilirler. İşletmenizi riske atabilecek güvenli olmayan genel ağlar aracılığıyla sisteminize bağlanabilirler. Tüm çalışanların özel bağlantı ile sisteme erişmeleri gerekmektedir..

4. Çevrimiçi Dosya Depolama Alanınızın VPN ile Şifreli Olduğundan emin olun

Tıpkı diğer tüm işletmeler gibi, şirketiniz de tüm şirketin verilerini güvende tutmak için belirli bir dosya depolama hizmeti kullanabilir. Tüm çevrimiçi dosya depolama hizmetleri, veri iletimini güvenli tutmak için kesinlikle iyi bir şifreleme sistemi sunarken, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi dosya depolama alanınıza girmesi her zaman mümkündür. Bu nedenle, dosya depolama hizmetine erişim de dahil olmak üzere tüm ağ bağlantınızı VPN ile kapsamak daha iyidir. Şirketinizin verilerini yerel ağdan çevrimiçi depolama hizmetine özel ağ üzerinden aktararak, işletmenize güvenlik ve gizlilik konusunda önemli bir destek sağlayarak tüm özel ve hassas verilerin her zaman güvende olmasını sağlarsınız.

5. Çalışanlarınızı Şirketin Gizliliği ve Güvenliği konusunda Eğitin

Güvenlik sisteminiz ne kadar güçlü olursa olsun, bir çalışanın yaptığı tek bir hata, işletmenizin güvenlik sisteminde önemli bir ihlale neden olabilir. Bu nedenle, çalışanlarınızı şirketin hemen takip edebilecekleri gizlilik ve güvenlik en iyi uygulamaları hakkında eğitmek için biraz zaman ve para harcamak daha iyidir. Bu, cihaz yazılımlarının güncel olmasını, yalnızca özel veya şifreli ağlardan bağlanmasını, parolalarının düzenli olarak değiştirilmesini, şirket çapında ağa bağlanmak için iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmasını vb. İçerir. Bu, çalışanlarınızın iş gizliliğiniz ve güvenliğinizle ilgili büyük hataları yapma şansını en aza indirir.

İşletme sahiplerinin iş ortamlarında VPN’yi bu şekilde kullanmaları gerekir. Şifreyi almadan ISS’niz tarafından sağlanan bağlantıya hala güveniyorsanız, iş bağlantınız için VPN şifrelemesini eklemeniz daha iyidir. İş operasyonlarınızı ve verilerinizi her türlü potansiyel tehditlere karşı korumanıza yardımcı olabilir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map