İşletmeler VPN Kullanarak Siber Saldırıları Nasıl Önleyebilir?

Günümüzde, Sony ve HBO gibi büyük şirketler bile bulut güvenlikleriyle ilgili sorun yaşadığından, işletmelerin siber saldırılar konusunda daha temkinli olmaları gerekiyor. Verileri saldırıya uğradı ve bazı bilgiler halka sızdırıldı. Tabii ki, sadece şirketler veya işletmeler için değil, müşteriler için de zararlıdır. Birkaç yıl önce, Sony’nin ağındaki bir saldırı milyonlarca hassas kredi kartı bilgisini riske attı ve şirketin ağı uzun süre çevrimdışına alarak güvenlik sistemlerini düzeltmesi gerekiyor.


İşletmenizi çevrimiçi olarak yürütüyorsanız ve müşterinin verileriyle günlük olarak ilgileniyorsanız, iş sisteminizi olabildiğince güvenli tutmanız çok önemlidir. Daha da önemlisi, siber saldırılar günümüzde daha yaygın hale geliyor, bu nedenle bilgisayar korsanları her zaman sisteminize nüfuz etmek için kullanabilecekleri bir güvenlik açığı bulmaya çalışacaklar. VPN’in işiniz için çok önemli olmasının nedeni budur. VPN’in siber saldırıları önlemek için işletmelere yardımcı olabileceği bazı yollar:

1. Önemli Müşterinizin Verileri Bulutta Korunacaktır

Tüm finansal işlem verilerinizi ve müşteri verilerinizi buluta yerleştirdiğiniz mevcut sisteminizle, verilerin her zaman güvenli olmasını sağlamak önemlidir. Bilgisayar korsanları, sistem altyapınıza nüfuz etmeye ve iş altyapınızdaki hataları veya sistem açıklarını arayarak da dahil olmak üzere çeşitli mevcut yöntemlerle verilerinizi çalmaya çalışır. Bununla birlikte, VPN bağlantısı etkinken, verilerinizi sadece sunucu düzeyinde değil, ağ bağlantısı düzeyinde de koruduğunuz için daha da güçlü bir veri koruma sistemi oluşturabilirsiniz. Bilgisayar korsanları siber saldırılarını sunucularınızda başlatmadan önce, ilk önce yoğun şekilde şifrelenmiş VPN bağlantınıza nüfuz etmelidir, bu onların yapması çok zordur.

2. Tüm Dahili ve Harici Çevrimiçi İletişim Şifreli

Bir işletme olarak, çalışanlarınızın iç iletişim ağını kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasının yanı sıra müşterilerle veya dış iletişim ağını kullanan diğer insanlarla iletişim kurmasını sağlayın. VPN etkinken, kimsenin dinleyememesi için işletmenizdeki çevrimiçi iletişimleri şifreleyebilirsiniz. İnternet ağının çok güvenli olmadığı yurtdışına gönderirken de önemlidir. Bir VPN ile, şirketinizle nerede olurlarsa olsunlar her zaman güvenli iletişim başlatabilecekler.

3. Güvenlik Duvarı Koruması ile İş Altyapınızı Güçlendirin

Siber suçluların sisteminize girmesini önlemenin en iyi yolu, iş altyapınız etrafında güçlü bir güvenlik duvarı koruması oluşturmaktır. Sisteminize yüklediğiniz çeşitli güvenlik araçlarına ek olarak, ağ bağlantınızın etrafında bir güvenlik duvarı sistemi de oluşturabilirsiniz, bu da iş altyapınızı daha da güvenli hale getirir. Sanal özel ağ ile, güvenlik duvarı yalnızca sistem düzeyinde değil, aynı zamanda ağ bağlantısı seviyesinde de etkinleştirildiği için genel sistem güvenliğini güçlendirebileceksiniz..

4. İş Sunucularınız DDoS Saldırılarından Daha Güvenli

Bilgisayar korsanlarının bir şirketin sistemini rahatsız etmelerinde en yaygın yöntem DDoS saldırılarını kullanarak sistemlerine saldırmaktır. Bu saldırı, sunucularının kullanıcılardan gelen istekleri yerine getirememesine neden olacak ve bu da sistemlerinin çevrimdışı olmasına neden olabilir. Bu en yaygın siber saldırılardan biridir ve sunucularınızı tekrar çevrimiçi hale getirmeniz biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, VPN bağlantısıyla, iş sunucularınızı DDoS saldırılarına karşı daha güvenli hale getirerek sunucularınızın her zaman çalışır kalmasını sağlayacaksınız.

5. Maksimum Güvenlik Koruması ile Bağlantınızı Yüksek Hızda Çalıştırın

İşletmeler için, müşteri bilgilerini, dijital varlıkları vb. Gibi çeşitli önemli verileri işlemek için sunucularını her saniye kullanmaları gerektiğinden, ağ bağlantılarını en yüksek hızda çalıştırmaları çok önemlidir. Bu nedenle, sunucu güvenliğini unutmadan iş ağ bağlantınızı yüksek hızda çalıştırmanız önemlidir. VPN bağlantısı bunu yapabilir ve güvenlik korumasını maksimum düzeyde tutarken iş bağlantınızın yüksek hızda çalışmasına yardımcı olabilir.

VPN bağlantısını kullanarak işletmelerin siber saldırıları önleme yolları budur. VPN, özellikle işlerini çevrimiçi olarak işletenler için günümüzde çoğu işletmenin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Küçük işletmenizin veya şirketinizin güvenliğini ve gizliliğini artırmanız gerekiyorsa, VPN ile başlamak daha iyidir, böylece ağ bağlantınızı şifreleyebilir ve çeşitli siber saldırı türlerini önleyebilirsiniz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map