SOCKS5 Protokolü ve Proxy Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

SOCKS5 protokolü, çeşitli VPN hizmetlerinde normal PPTP, L2TP, OpenVPN ve diğer protokoller için ek bir protokol olarak öne çıkan protokoldür. Her şeyden önce, SOCKS5 hakkında bilmeniz gerekenler, bunun ek şifreleme sisteminin yanı sıra UDP ve TCP iletimini sağlayan Socket Secure protokolünün yükseltilmiş bir sürümüdür. SOCKS’in önceki sürümü olan SOCKS4’te UDP iletimini desteklemiyor. Protokol genellikle performansa dayalı veri iletimi için kullanılır.


SOCKS5, kullanıcıların sadece HTTP trafiği yerine her türlü trafiği kullanmalarını sağlayan normal HTTPS proxy’sinden oldukça farklıdır. Bu, yalnızca web sayfalarından veri iletimiyle değil, P2P trafiği, e-posta uygulamaları ve diğer uygulama tabanlı ağ trafiği gibi diğer trafik türlerinin veri iletimiyle de uğraştığı anlamına gelir. Bu protokol hakkında daha iyi bilmek, İşte bu protokol ve proxy hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Her Şey En İyi Performansı Sunmakla İlgili

SOCKS5 protokolünün ana özelliği, kullanıcılar için sağlayabileceği performanstır. Bu, diğer protokol türleriyle karşılaştırıldığında, sunucularla kullanıcının cihazı arasında daha hızlı bir veri aktarımı sağlayabileceği anlamına gelir. Bu nedenle bu protokol genellikle internet üzerinden ve farklı uygulamalar arasında dosya indirmek ve yüklemek gibi ağır veri iletimi için kullanılır. UDP veri iletimini desteklediğinden daha hızlı veri aktarımına izin veren önceki SOCKS4 protokolünden bir yükseltmedir.

2. Genellikle Torrenting veya P2P Dosya Paylaşımı kullanılır

Bu protokol sadece normal HTTP proxy gibi HTTP isteklerini işlemek için tasarlanmadığından SOCKS protokolü, ilk geliştirilmesinden beri torrent veya P2P dosya paylaşımı için kullanılmıştır. Bunun nedeni çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır, ana nedeni, torrent trafiği de dahil olmak üzere çeşitli trafik türlerinden veri paketleri sağlamadaki kararlılığı ve güvenilirliğidir. SOCKS5 protokolü etkinleştirilmemiş olan çoğu VPN sağlayıcısı, genellikle bu tür çevrimiçi etkinlikler normal HTTP protokolüyle gerçekleştirilemediği için P2P dosya paylaşımını desteklemez..

3. SOCKS5 bir Şifreleme Sistemine Sahiptir

Ek bir şifreleme sistemi ve UDP veri iletimi için ek bir destek içerdiğinden, bu protokol selefinden daha iyidir. Bir şifreleme sistemi, bu protokolü kullanarak yalnızca belirli bir IP adresinin belirli bir özel sunucuya erişebilmesini ve bağlantınızın diğer üçüncü taraflarca paylaşılmamasını veya kesilmemesini sağlar. Önceki sürüm olan SOCKS4, eklenen şifreleme ve UDP desteğini sağlamaz, bu da yeni sürümden daha az güvenli olmasını sağlar.

4. UDP ve TCP veri aktarımını destekler

TCP veri iletimi, özel protokol sunucusu kullanarak normal web sitelerine erişmenizi mümkün kılmak için genellikle çeşitli protokoller tarafından kullanılır. Bu, TCP veri iletimini kullanırken, daha hızlı bir performansla normal web sitelerine erişmenin avantajlarından yararlanırken gerçek IP adresinizi gizleyebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, TCP veri iletiminin gecikme sorunu vardır, bu da çevrimiçi oyun ve video akışı gibi minimum gecikme gerektiren verileri iletmeyi imkansız hale getirir. UDP veri iletiminin desteğiyle SOCKS5, performansı en iyi durumda tutarken düşük gecikmeli veri iletimini yönetmede daha iyi bir protokol haline geldi.

5. Bağımsız Bir Protokol Olarak Kullanılabilir veya VPN ile Kombine Edilebilir

SOCKS5 protokolü hakkında iyi haber, bağımsız bir protokol olarak kullanabileceğiniz ve yine de hızlı veri aktarımı ile internete anonim olarak erişebilmenizdir. Çalışması için VPN kullanmanız gerekmez, çünkü VPN bağlantısını yapılandırdığınız gibi yapılandırılabilir. Bununla birlikte, VPN olmadan kullanıldığında, indirme etkinliğiniz üçüncü taraflarca izlenebileceğinden SOCKS5 daha az güvenlik özelliği sunar. Bu nedenle, İnternet’e göz atarken veya veri aktarırken gerekli tüm korumayı ve gizliliği elde ettiğinizden emin olmak için bu protokolü VPN ile birleştirmek her zaman daha iyidir.

Bunlar SOCKS5 protokolü ve proxy hakkında bilmeniz gerekenler. Sonuç olarak, bu protokol diğer protokollere göre daha hızlı veri iletimi sunar ve herhangi bir torrent etkinliği yapmayı planlıyorsanız kullanılması önerilir. Bununla birlikte, ağ bağlantınız için en iyi koruma sistemini elde etmenizi ve çevrimiçi olarak anonim kalmanızı sağlamak için VPN ile kullanmak daha iyidir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map