Sosyal Medya Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Etkiler ve Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bugün Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest veya yerel sosyal medya platformları olsun, aktif bir sosyal medya hesabı olan milyarlarca insan var. En az yarısı aktif olarak hesaplarına erişiyor ve haftada bir kez hesaplarına bir şey gönderiyor. İster kendi düşünceleri, ister mevcut koşulları, özel etkinlikler, unutulmaz anlar ya da yayınladıkları başka bir şey olsun, sosyal medya platformlarında yayınladıkları şey sonsuza kadar orada kalacaktır. Evet, silmelerine rağmen.


Sosyal medya sunucuları her zaman kullanıcıları tarafından yüklenen dosyaları veya yayınları tutar. Gönderileriniz çevrimiçi olduğunda geri dönüş yoktur. Tamamen silinemezler. Evet, bunlar zaman çizelgenizden veya feed’inizden silinebilir. Ancak, sunucularda çok uzun süre korunacaktır. Bu nedenle sosyal medya çevrimiçi gizliliğiniz için büyük bir risk olabilir. Normal bir kullanıcı olarak, mevcut sosyal medya platformlarından birini her kullandığınızda nelerin depolandığını bilmeniz gerekir. Sosyal medyanın çevrimiçi gizliliğinizi nasıl etkilediği ve bunu nasıl koruyabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Sosyal Medya Diğer Hizmetlerin aksine Etkinliğinizi İzler

Kullanıcılarından en çok veri toplamak isteyen ne tür çevrimiçi hizmetler olduğunu bilmek istiyorsanız, sosyal medyadır. Facebook, Instagram, Google Plus, Twitter veya diğer sosyal medya platformları olsun, kullanıcıları o kadar saplantılı bir şekilde izlemeye çalışırlar ki çevrimiçi gizliliğinizi sık sık bozabilirler. Neden? Çünkü işleri insanların bilgileri etrafında dönmektedir. Aslında, hizmetlerini kullanan insanlar ürünün kendisidir.

Sosyal medya, kullanıcıların orada bir profil oluşturarak dünyadaki herhangi biriyle bağlantı kurabileceği vaatlerini satıyor. Ardından kullanıcıları yayınlarını başkalarıyla paylaşmaya teşvik ederler. Daha sonra platform, insanların davranışlarını ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini, ne tür yayınların popüler olduğunu, mevcut ruh hallerini, sorunlarını vb. Tüm bu veriler sunucularında toplanır.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?: Sosyal medyayı olabildiğince az kullanın ve mümkünse çevrimiçi yaşamınızı tamamen ondan ayırın.

2. Hakkınızdaki Her Şeyi Bilmekle İlgileniyorlar

Sosyal medya platformları neden hakkınızdaki her şeyi bilmek istiyor? Çünkü ürün sizsiniz. Sizden topladıkları verileri, şirket için mümkün olan maksimum kârı elde etmek için kullanmak istiyorlar. Toplanan veriler daha sonra reklamlarını ve ürün tanıtımlarında veya reklamlarında sizi hedeflemek isteyen üçüncü taraflarla paylaşılır..

Hükümetler aynı zamanda sosyal medya ile çalışmayı da seviyor çünkü sizi konu olarak profillemenin zor işlerini yapmalarına gerek yok.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?: Yalnızca kişisel olarak tanıdığınız sosyal medyadaki kişilerle bireysel olarak etkileşim kurun.

3. Hükümet Sosyal Medya Platformlarıyla Yakından Çalışıyor

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, hükümetin veri toplama ve paylaşma kurallarına uyacaktır. Her koşulda, hükümet her ihtiyaç duyulduğunda, sosyal medya hizmetlerinden soruşturma veya başka herhangi bir amaç için kullanıcıları hakkındaki verileri paylaşmasını talep edebilir. Şirket hükümetin taleplerine uymuyorsa, işleri risk altında olabilir.

Öte yandan, sosyal medya doğrudan insanlarla uğraştığı için, hükümet vatandaşları hakkında çalışmak ve onlar hakkında çok az iş yaparak her şeyi bilmek için büyük bir ortak haline gelir. Hatta hükümetin vatandaşlar için genişletilmiş gözetim sistemi bile olabilir.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?: Sosyal medyada öne çıkmayın. İyi bir vatandaş olarak sosyal medyayı sorumlu bir şekilde kullanmaya çalışın.

4. Verileriniz Silmiş Olmanıza Rağmen Kaldırılmayacak

Sosyal medya için riskli olan budur. Sosyal medya platformlarına girdiğiniz yayınlar veya bilgiler ne olursa olsun, zaman çizelgenizden kaldırmış olsanız bile silinemez. Bunun nedenlerinden biri, bu hizmetlerin arkasındaki şirketlerin kullanıcıları hakkında mümkün olduğunca çok veri toplaması ve bu hizmetin bırakmasını istememesidir. Bir başka neden de, veriler kamuoyunda gitmiş olsa bile, hala sunucularında depolandığında, hükümetin izlerini sosyal medyada kaldırmış olsalar bile herhangi bir bireyle ilgili bilgilere erişebilmesidir..

Bu durumda, çevrimiçi gizliliğiniz için gerçekten tehlikeli olabilir, çünkü artık başkalarıyla paylaşmak istemeseniz bile bilgileriniz bu şirketlerin ellerinde olacaktır..

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?: İster kendinizle, isterse başka biriyle ilgili olsun, sosyal medyada yalnızca iyi şeyler yayınlayın. Bu şekilde, gönderdiğiniz hiçbir şeyden pişman olmayacaksınız.

5. Araçları Davranışlarınızı İncelemek İçin Tasarlanmıştır

Sosyal medya platformlarının halk için piyasaya sürdüğü her özellik, kullanıcılarını daha iyi incelemek için var. Tabii ki, toplanan verilerin küçük bir kısmı hizmetin kendisini geliştirmek için kullanılacaktır. Ancak, bilginizi ilgili üçüncü taraflara satarak kârlarını en üst düzeye çıkarmak için toplanan büyük miktarda veri kullanılacaktır. Ayrıca, yazılım, web araçları, uygulamalar veya diğerleri şeklinde yayınladıkları her araç, çevrimiçi davranışlarınızı incelemek için tasarlanmıştır. Yani, buna dikkat et.

Gizliliğiniz Nasıl Korunur?: Tüm veri aktarımlarınızı şifrelemek ve kişisel verilerinizi toplamasını önlemek için sosyal medyaya her eriştiğinizde VPN kullanın.

Sosyal medya çevrimiçi gizliliğinizi böyle etkiler ve onu nasıl koruyabilirsiniz. Bundan böyle, gizliliğinizi korumak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken sosyal medya platformlarını kullanmaktan daha fazla sorumlu olmalısınız..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map