Sosyal Medya Platformlarında Çevrimiçi Gizliliğinizi Korumak için 5 Basit Adım

Bilgisayar korsanları neden sosyal medya hesaplarıyla uğraşmayı seviyor? Çünkü insanların kendileri hakkında çok fazla bilgi konuşmayı ve açıklamalarını sevdikleri bir yer. Sosyal medya platformları, çok özel olması gereken finansal hesaplar da dahil olmak üzere çeşitli diğer hesaplara bağlanmak için de kullanılır. Bilgisayar korsanları bu hesapları çalmayı çok seviyorlar çünkü tek bir siber suç eyleminden çok sayıda fayda elde ediyorlar. Bir hesabı çaldıklarında, hesabı istedikleri şekilde kontrol edebilirler ve ayrıca kullanıcı hakkında birçok kişisel bilgi bulabilirler.


Siber suçların ortaya çıkması sosyal medyada yaygınlaştıkça, bu platformları kullanırken çevrimiçi gizliliğinizi korumanız daha da önem kazanıyor. Hayatınızla ilgili çevrimiçi arkadaşlarınızla paylaşmanın iyi olduğunu unutmayın, ancak aşırıya kaçmamalısınız. Sosyal medya platformlarında çevrimiçi gizliliğinizi korumak için 5 basit adım:

1. Çevrimiçi Arkadaşlarınızı Dikkatle Seçtiğinizden Emin Olun

Facebook gibi sosyal medyada, daha fazla arkadaş edinmek istiyorsanız arkadaşlık isteklerini kabul etmeniz gerektiğinde, Facebook arkadaşınız olmak isteyen çeşitli insanlarla karşılaşabilirsiniz. Mesele şu ki, tanıyabileceğiniz tüm bu insanlar değil. Bazen, yabancılar ve takipçiler bile sadece Facebook feed’inize bakmak için arkadaşlarınız olmak ister. Bilge sözler şunlardır: çevrimiçi arkadaşlarınızı dikkatle seçmelisiniz. Onlar hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, sosyal medya arkadaşlarınız olarak kabul etmemek daha iyidir, çünkü sosyal medyada sizinle arkadaş olduklarında kötü bir niyetleri olabilir.

2. Sosyal Medyayı Diğer Hesaplara Bağlamayın

Günümüzde birçok web sitesi, bu hesapları sosyal medya hesaplarınızla bağlayarak çeşitli çevrimiçi hesaplara erişmede kolaylık sağlamaktadır. Örneğin, yeni bir web sitesi keşfederseniz ve bu web sitesi kaydolmanızı gerektiriyorsa, yalnızca sosyal medya hesabınıza bağlanarak web sitesine kaydolabilirsiniz. Bunu manuel olarak yapmanız gerekmez. Ancak, bu web sitelerine kaydolurken bu rotaya gidiyorsanız, kişisel bilgilerinizin çoğunu bu web sitelerine açıyorsunuz, bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı diğer hesaplara bağlamamanız gerekir. Çevrimiçi gizliliğinizle ilgili endişeleriniz varsa manuel olarak kaydolmak daha iyidir.

3. Daha Sonra Pişman Olacak Bilgileri Paylaşmayın

İnternetin kalıcı bir bilgi arşivi olduğunu hiç duydunuz mu? İnternete ne yüklerseniz yükleyin, orada sonsuza kadar kalacak. Bu nedenle, daha sonra pişman olabileceğiniz bir şeyi paylaşmadığınızdan emin olun. Örneğin, fotoğraflarınızı Instagram’da arkadaşlarınızla paylaşmayı seviyorsanız, özel fotoğraflarınızı orada “yanlışlıkla” paylaşmadığınızdan emin olun. Sadece çevrimiçi gizliliğinizi riske atmakla kalmaz, daha sonra çevrimiçi itibarınızı mahvetmek için de potansiyel bir tetikleyici olacaktır. Paylaşmaya değer bir şey paylaşabilirsiniz, ancak onunla denize girmemeyi unutmayın.

4. Sosyal Ağlarda Herhangi Bir Bağlantıyı İzlemeyin

Bazen, arkadaşlarınız üçüncü taraf web sitelerine bağlantılar içeren bir yayını paylaşır. Bu tür şeyler ile ilgili şey, bu bağlantıların güvenliği hakkında farkında olmak zorunda olmasıdır. Bu tür bağlantılar bazen potansiyel olarak tehlikeli web sitelerine veya hatta kimlik avı web sitelerine yol açabilir. Dikkatli değilseniz, çevrimiçi gizliliğinizi açığa çıkarabileceğinden sosyal medyada tıkladığınız her bağlantının farkında olun. Sosyal medyadaki arkadaşlarınızın yanı sıra sosyal medyada kimi izlediğinize bağlı olarak, yayınlarında yalnızca güvenilir web sitelerinin bağlantılarını tıklamak konusunda seçici olmanızı gerektiren bir bağlantı varyasyonu alırsınız..

5. Gizlilik Ayarlarınızı Değiştirin

Çoğu sosyal medya ağı, gizlilik ayarlarınızı değiştirmenize ve kullanım şeklinizi yönetmenize olanak tanır. Bu nedenle, platformu özel olarak kullandığınızdan emin olmak istediğiniz için çok kullanmanız gereken bir özellik. Yayınlarınızı kimlerle paylaşacağınızı veya tüm bilgilerinizi sosyal medyada kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz. Sosyal medya hesabınızın arama motorunda görünmesini isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Bu ayarlar, sosyal medya hesaplarınızı olmasını istediğiniz kadar gizli tutmak için değerlidir.

Bunlar sosyal medya platformlarında çevrimiçi gizliliğinizi korumak için 5 basit adımdır. Sosyal medya hesaplarınızı gizli tutmak için gerekli yaklaşımı kullanmadan, vicdansız kişiler gerçek kimliğinizi çevrimiçi olarak kolayca ortaya çıkarabilir ve bu bilgileri kendi yararları için kullanabilirler. Sosyal medya platformları tamamen kişisel öykünüzü paylaşmakla ilgili olduğundan, bunu sizin için gizli tutmakta daha dikkatli olmalısınız. Sosyal medya ağlarını kullanırken bile kendi çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumanız gerektiğini unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map