Üçüncü Taraf Sanal Klavyeleri Kullanmanın 5 Gizlilik Riski

Sanal klavye, fiziksel klavyelerin yerine veya alternatif olarak kullanabileceğiniz ekran klavyesidir. Genellikle mobil cihazlarda bulunur ve çoğunlukla akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılır. Masaüstü platformları için sanal klavyeler de mevcut olsa da, kullanıcılar bir tür sakatlık sorunu yaşamadığı sürece bunlar çok nadiren kullanılır. Bu nedenle, ister Android ister iOS cihazı kullanın, şu anda kullandığınız sanal klavyenin farkında olun.


Çoğu zaman, mobil işletim sistemi tarafından sağlanan varsayılan sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Ancak, App Store veya Play Store’da bulabileceğiniz ve kullandığınız sanal klavyenin yerini alacak birçok alternatif vardır. Kötü haber şu ki, bu klavyeler genellikle daha iyi kelime önerileri ve diğer avantajlar sağlamak için yazdığınız bilgileri kaydedeceğinden, gizliliğiniz için tehlikeli olabileceğini bilmeniz gerekir.. Üçüncü taraf sanal klavyeleri kullanmanın 5 gizlilik riski şunlardır:

1. gizli bir keylogger ile gelebilir

Birçok üçüncü taraf geliştirici, kullanıcılarının tuş vuruşu verilerini depolamayacaklarını iddia edecek olsa da, üçüncü taraf geliştiricilerin klavye uygulamalarına gerçekte bir keylogger yerleştirdikleri durumlar olmuştur. Bu, sanal klavyeyi cihazınıza her yazışınızda kullandığınız için kullanıcı olarak tehlikeli olabilir. Üçüncü taraf klavye geliştiricileri, sizin için alakalı reklamlar görüntülemek istedikleri için günlük kaydını yapıyor olabilir, ancak verilerinizin yalnızca bu amaçla kullanılacağına dair bir kanıt yoktur. Bu yüzden cihazınızla birlikte gelen varsayılan klavye uygulamasına sadık kalmak iyidir.

2. Telefon Sisteminize Tam Erişim Gerekiyor

Cihazınıza yüklediğiniz bazı klavye uygulamalarının, garip ve saçma olan telefon sisteminize tam erişime ihtiyacı olabilir. Bunun gibi bir uygulama neden kameranıza ve mikrofonunuza erişmeyi gerektirir? Bu, bu tür bir uygulamayı mobil cihazınıza yüklemeden önce bilmeniz gereken bir şeydir. Yüklemeden önce sizden talep ettikleri izne bir göz atın ve gizliliğiniz için zararlı olup olmayacağını görün.

3. Cihazınızdan Bazı Özel Verileri Toplayabilir

Bazı üçüncü taraf sanal klavyeler, telefon sisteminiz için tam izin istediğinden, istendiğinde telefonunuz üzerinde tam denetime sahip olabileceği anlamına gelir. Ayrıca telefonunuzda depolanan SMS, e-posta, telefon kişisi, fotoğraflar ve benzeri verilere erişebileceği anlamına gelir. Böyle bir uygulama bunu yapabilirse, cihazınızdaki özel verileri sessizce toplayabileceği anlamına gelir, bu da çevrimiçi gizliliğiniz için kötüdür. Bu uygulamaya bunu yapma izni veren siz olduğunuzdan, mobil cihazınızda bir VPN bağlantısı kullanıyor olsanız bile, bu etkinliği yapmasını engelleyemezsiniz. Bunu durdurmanın tek yolu uygulamayı kaldırmaktır.

4. Üçüncü Taraf Klavye Uygulamalarından Sızıntılar Yaygın

Klavye uygulamalarının kullanıcının verilerini üçüncü taraflara sızdırdığı olaylar meydana geldi. Uygulamalar, kullanıcılarından veri topluyordu ve sunucularında veri saklıyordu. Bununla birlikte, sunucular iyi veri depolama gereksinimi için gerekli sağlam güvenlik sistemine sahip değildi ve bu da verilerin vicdansız üçüncü taraflarca saldırıya uğramasına neden oldu. Milyonlarca kullanıcının özel verileri üçüncü kişilere sızdırılıyor ve milyonlarca kişinin gizliliği bu sızıntı nedeniyle risk altında. Bu nedenle, mobil cihazınızda üçüncü taraf bir sanal klavye uygulaması kullanmak çok riskli.

5. Klavye Geliştiricisinin Kullanıcı Verilerini Saklamak için Güvenli Bir Sunucusu olmayabilir

Cihazınıza alternatif bir klavye uygulaması kurmadan önce uygulama geliştiricisinin gizlilik politikasını okuduğunuzdan emin olun. Verilerinizi nasıl toplayacaklar? Ne tür veriler toplanıyor? Nerede saklanıyorlar? Bazı durumlarda, klavye geliştiricisi kullanıcının verilerini güvenli bir şekilde saklamak için gerekli altyapıya sahip değildir. Düşük seviyeli bir güvenliği olduğu için kolayca saldırıya uğratılabilen ucuz bir paylaşımlı sunucu kullanıyorlar. Durum ne olursa olsun, mobil platformunuz tarafından sağlanan resmi sanal klavyeyi kullanarak bunun olmasını önlemek her zaman daha iyidir.

Bunlar, üçüncü taraf sanal klavyelerin kullanımının gizlilik riskleridir. Dikkatli değilseniz, yazdıklarınız bu üçüncü taraf uygulamaları tarafından izlenebilir. Buna kullanıcı adınız ve şifreniz ile arkadaşlarınıza yazdığınız mesajlar dahildir. Bu nedenle, üçüncü taraf sanal klavyelerin kullanımıyla ilgili risklerin her zaman farkında olmak kendi yararınıza olacaktır..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map