VPN’de Sunucu Değiştirme Nedir? Neden Önemlidir?

Sunucu değiştirme, günümüzde piyasadaki VPN hizmetlerinin çoğunda sıklıkla bulunan bir özelliktir. Bu özellik, her ülkedeki konuma göre özel ağdaki farklı sunuculara geçmenizi sağlar. Örneğin, ABD’de bulunan özel bir sunucu kullanmak istiyorsanız, ABD konumunu seçmeniz yeterlidir; bağlantınız anında ABD sunucusuna yönlendirilir. Farklı ülkelerdeki farklı sunuculara geçmek istediğinizde de aynıdır.


Sunucu değiştirme özelliğinin varlığı, kullanıcıların kullanmak istedikleri zaman kullanmak istedikleri sunucuları seçmelerini mümkün kılar. Bu özellik olmadan, istediğiniz konumu seçme olanağı olmadan rastgele sunucular atanır. Orada birçok ücretsiz VPN hizmeti için, herhangi bir zamanda hangi özel sunucuların kullanılacağını seçme özgürlüğü vermeyen sınırlı bir sunucu değiştirme özelliğine sahip olmanız yaygındır. Sunucu değiştirme ve sizin için neden önemli olduğu hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

1. Tüm VPN Servisleri Sınırsız Sunucu Değiştirme Özelliği Sunmaz

Çoğu VPN hizmeti genellikle sunucu değiştirme özelliği sunsa da, hepsinin istediğiniz kadar farklı sunucuya geçmenize izin vereceği anlamına gelmez. Evet, bazı VPN hizmetleri, kullanıcılarının belirli bir süre içinde farklı sunuculara geçiş yapmasını kısıtlayabilir. Örneğin, ayda en fazla 10 kez farklı konumlara geçmenize izin veren bazı VPN hizmetleri vardır. Diğer bir deyişle, belirli bir ayda 10. konuma geçtiğinizde, sunucu değiştirme kotanızın yenileneceği bir sonraki aya kadar bu özel sunucuyu kullanmaya kilitlenirsiniz. Bu nedenle, sınırsız sunucu geçişine izin veren VPN hizmetini kullandığınızdan emin olmanız önemlidir..

2. Sunucu Değiştirme Farklı Bölgelere Erişmenize Yardımcı Olabilir

Farklı bölgeler, erişebileceğiniz farklı içerik veya eğlence türleri sunacağı için, farklı bölgelerden içeriğin keyfini çıkarabilmeniz için sınırsız sunucu değiştirme özelliğine ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, ABD bölgeleri çevrimiçi bulabileceğiniz eğlencenin çoğunu sunsa da, ABD özel sunucusunu kullanarak Almanya bölgesine kilitlenmiş içeriğe erişemeyebilirsiniz. Yalnızca Almanya’da bulunan içeriğe erişebilmek için Almanya sunucusuna geçmelisiniz. Bu nedenle sunucu değiştirme önemlidir.

3. İnternette Özgürlüğü İstediğiniz Gibi Sağlar

VPN hizmetlerinin ana dayanak noktası genellikle herhangi bir internet kısıtlamasını atlamanıza izin vermek olsa da, VPN’nizde sunucu değiştirme özelliğine sahip değilseniz, öyle değildir. Bunun nedeni, özellikle bölge kısıtlamaları olmak üzere tüm kısıtlamaları atlamak için, o bölge korumasının uygulandığı ülkeye ait sunuculardan internete erişebilmenizdir. Daha önce de belirtildiği gibi, yalnızca Almanya’da bulunan içeriğe erişmek istiyorsanız ABD sunucularını kullanamazsınız. Bu nedenle, özel bir sunucu kullansanız bile, sunucu değiştirme özelliğini kullanmadan istediğiniz içeriğe erişebileceğiniz anlamına gelmez.

4. Her Sunucu Konumu Kendi Avantajlarını Sunar

Saygın VPN sağlayıcılarının çoğu farklı ülkelerde bulunan en az 30 sunucu sunsa da, bunun belirli bir nedenle olduğunu bilmelisiniz. Neden bu VPN hizmetleri size ABD gibi belirli bir ülkede bulunan tek bir merkezi özel sunucu sağlamadı? Cevap, her sunucu konumunun kendi avantajlarını sunmasıdır. Her ülkenin, yalnızca o ülkenin vatandaşları tarafından kullanılabilen kendi içeriği veya web siteleri vardır. Bu nedenle kullanıcıların, erişmek istedikleri içerik veya web sitesine uygun sunucuları kullanmaları gerekir. Başka bir deyişle, ABD içeriğine erişmek istiyorsanız, ABD sunucularını kullanmalısınız. İngiltere içeriğine erişmek istiyorsanız, İngiltere sunucularını kullanmalısınız.

5. Daha Sunucular Mevcut, Daha İyi

Farklı içerik türlerine erişebilmeniz için farklı sunucular arasında özgürce geçiş yapmanıza izin veren sunucu geçişinin önemi ile, bir VPN hizmeti ne kadar çok VPN sunucusu sağlarsa, kullanıcılar için o kadar iyi olduğu söylenebilir. Bunun nedeni, kullanıcıların seçecekleri daha fazla sunucuya sahip olmaları ve yalnızca bazı ülkelerde bulunan en uzak web sitelerine bile erişebilmeleridir. Bu nedenle, sunucu kullanılabilirliği, bir VPN hizmeti seçerken bakmanız gereken başka bir özelliktir. Size 100’den fazla konum sunan bazı VPN sağlayıcıları vardır ve kesinlikle sadece 30’dan fazla konum sunan VPN hizmetlerinden daha iyi olacaktır..

Bunlar, VPN’de sunucu değiştirme ve sizin için neden önemli olduğu hakkında bilmeniz gereken şeylerdir. Bu nedenle, yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, sınırsız sunucu değiştirme özellikleri sunan VPN hizmetini ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla yeri seçmeniz daha iyidir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me