VPN’inizi İlk Kurduktan Sonra Yapmanız Gereken 5 Şey

Henüz VPN hizmetlerine aşina değilseniz ve çevrimiçi etkinliğinizi korumak ve güvence altına almak için faydalarını keşfettiyseniz, VPN bağlantısını düzgün bir şekilde kullanmanız için ilk kez kurmanız oldukça karmaşık olacaktır. Birçok insan, özellikle teknoloji meraklısı olmayanlar, VPN yazılımını yükledikten sonra sadece karışık hissedecekler ve kurulumdan sonra bununla ne yapacaklarını bilmeyebilirler. Ne yaptığını bile bilmiyorlar.


Yani, eğer böyle iseniz, VPN hakkında hiçbir şey bilmemek, düzgün bir şekilde kullanabilmeniz için birkaç adım adım yöntem yapmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, web sitelerine göz atarak ve SSS veya genel bilgilerini okuyarak kullandığınız servis sağlayıcıdan VPN hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. VPN’inizi ilk kez kurduktan sonra yapmanız gereken 5 şey:

1. İnternet Bağlantınızın Aktif Olduğundan Emin Olun

Lütfen VPN’nin bir ISS veya internet servis sağlayıcısı ile aynı olmadığını anlayın. Bazı kişiler, ikisi arasındaki benzer özellikler nedeniyle VPN’yi ISP ile karıştırır. Bu nedenle, özel bağlantıyı kullanmaya başlamadan önce, internet bağlantınızı her zamanki gibi açmanız gerekir. Bağlantının etkin olduğundan emin olun ve İnternet’e doğru şekilde bağlanabildiğinizden emin olun. Bunun nedeni, bazı kişilerin VPN’nin çalışmadığını düşünebilmesidir, ancak gerçek şu ki, cihazlarını WiFi ağlarına veya normal bir internet bağlantısına bağlamayı unutmuşlardır..

2. VPN’ye Yalnızca İnternet Bağlantınızı Etkinleştirdikten Sonra Bağlanın

İnternete bağlı olduğunuzdan emin olduktan sonra, “Bağlan” düğmesine tıklayarak VPN yazılımınızı başlatabilir ve özel ağa bağlanabilirsiniz. Belirli bir bağlantı işleminden sonra, özel ağ için kullanılabilir olan sunuculardan birine bağlanabilirsiniz. Bayrağa bakarak hangi sunucuya bağlı olduğunuzu görebileceksiniz. Bazı yaygın özel sunucu konumları arasında ABD, Kanada, Almanya ve Singapur bulunur. VPN sağlayıcınıza bağlı olarak, tercihinize göre kolayca kullanabileceğiniz daha fazla sunucu konumu bulabilirsiniz..

3. Kullanmak İstediğiniz Sunucuyu Seçin

VPN yazılımında, genellikle en uygun sunucu konumu veya ayrı sunucu konumu arasında seçim yapabilirsiniz. En iyi sunucu konumuna bağlanma seçeneğini seçtiğinizde, yazılım, bağlantı hızınıza göre sunucuyu seçer, böylece VPN bağlantısından en iyi performansı elde edebilirsiniz. Ancak, sunucu konumunu el ile seçmeyi tercih ederseniz, yazılım arabiriminde her zaman sunucu konumları arasında geçiş yapabilirsiniz. Sunucu konumları arasında istediğiniz kadar geçiş yapabileceğinizi unutmayın. Ancak, tarama oturumunuza devam etmeden önce istediğiniz sunucu konumuna bağlı olduğunuzdan emin olmalısınız.

4. VPN Bağlantısını Kullanarak Web’e Göz Atın ve Gerekirse IP’nizi Kontrol Edin

VPN yazılımıyla VPN bağlantısına bağlandıktan sonra güvenli bir şekilde göz atmaya başlayabilmeniz gerekir. Bununla birlikte, IP’nizin zaten maskelenmiş olduğundan emin olmak için, IP adresinizi kontrol edebilecek bir web sitesini ziyaret ederek İnternet’teki IP konumunuzu kontrol etmelisiniz. IP’nizin VPN sunucusu konumuna zaten maskelenmiş olduğundan emin olduktan sonra, internete özel olarak göz atmaya başlayabilirsiniz. Daha önce hükümet tarafından engellenen web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Daha önce yalnızca diğer bölgeler tarafından kullanılabilen içeriği de aktarabilirsiniz. Devlet tarafından izlenmeden endişe etmeden çevrimiçi bankacılık ve alışveriş yapabilirsiniz..

5. Diğer Cihazlarda Diğer VPN Bağlantılarını Kurun

Masaüstü için VPN yazılımını kullanma konusunda yetkinseniz, belki de diğer cihazlarınız için başka VPN bağlantıları kurmanın zamanı gelmiştir. Örneğin, mobil cihazlarınız için sanal özel bağlantı kurmak istiyorsanız, mobil VPN uygulamasını servis sağlayıcının web sitesinden indirebilir ve uygulamayı mobil cihazlarınıza yükleyebilirsiniz. Ardından, mobil veri bağlantınızı da güvenceye alabilmeniz için uygulamada kullanıcı adınızı ve şifrenizi girebilirsiniz. VPN sağlayıcınızın desteğine bağlı olarak, yönlendiricilerde bir VPN de ayarlanabilir. Yönlendiriciniz için VPN kurabilirseniz, oyun konsolları gibi VPN’li diğer cihazları da bağlayabilirsiniz.

VPN’inizi ilk kez kurduktan sonra yapmanız gereken 5 şey bunlar. Özel bağlantınız hakkında daha fazla bilgiyi VPN sağlayıcınızın resmi web sitesinden öğrenin. Sorun gidermek istediğiniz bazı sorunlarınız varsa, VPN şirketinin müşteri hizmetlerine başvurarak sorunlarınız için zamanında yardım alabilirsiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map