VPN Kullanırken Veri Sızıntısı Neden Olabilir ve Nasıl Önlenir

Bir VPN bağlantısının ana işlevi, internette tam özgürlük sağlarken çevrimiçi etkinliğinizi gizli, güvenli ve anonim tutmanıza yardımcı olmaktır. Özel bağlantı, bilgisayar korsanlarının ve diğer vicdansız üçüncü tarafların olası tehditleriyle başa çıkmanın yanı sıra üçüncü tarafların faaliyetlerinizi izlemesini ve izlemesini engellemeye çalışır. Sadece bu değil, VPN aynı zamanda herkesin ağ trafiğinize müdahale etmesini önlemeye ve özel ve kişisel bilgilerinizi çalmasına yardımcı olabilir.


Özel bağlantı olması gerektiği gibi çalıştığında, çevrimiçi etkinliğinizde sizi güvende tutmak için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır. Ancak, özel bağlantının size vermesi gereken korumayı sağlayamadığı bazı durumlar vardır. Bu, veri sızıntılarının gerçekleştiği zamandır ve bu, VPN sahnesine yeni giren ve bunu önlemek için ne yapacağını bilmeyen kullanıcılar tarafından sıkça karşılaşılan sorundur. VPN kullandığınızda veri sızıntısının neden olabileceği ve nasıl önleneceği aşağıda açıklanmıştır:

1. VPN’niz Etkinliğinizi Günlüğe Kaydedebilir

Özel ağa bağlıyken kişisel ve özel bilgilerinizi sızdırmanın en yaygın nedenlerinden biri, VPN’nin çevrimiçi etkinliğinizi günlüğe kaydetmesi ve sizin izniniz olmadan sizinle ilgili veri toplamasıdır. Bugün piyasada bulunan çeşitli VPN hizmetleri arasında, yalnızca birkaç saygın ve iyi servis sağlayıcısı veri saklama konusunda size karşı dürüst. Diğer birçok servis sağlayıcı, özel bağlantılarını kullanırken gizliliğinizi gerçekten önemsemiyor ve aslında verilerinizi topluyor ve üçüncü taraflara satıyorlar.

Nasıl Önlenir?: Kesinlikle günlüğe kaydetme politikası olmayan VPN hizmetini seçin ve kullanıcılarının çevrimiçi gizlilik haklarına çok önem verin.

2. Özel Bağlantınız Aniden Düşebilir

Özel bir bağlantı kullanırken, özel IP adresiyle normal bağlantınızı maskeliyorsunuzdur. Bu özel IP adresi daha sonra ziyaret ettiğiniz web sitelerinde gösterdiğiniz IP adresi olur. Özel ağı kullanırken, gerçek IP adresinizi açığa çıkarma şansınız çok düşüktür, çünkü VPN sunucusundan aldığınız başka bir IP adresiyle maskeliyorsunuz. Ancak, özel bağlantı aniden düştüğünde, IP adresi bilgilerinizi yanlışlıkla ziyaret ettiğiniz web sitelerine sızdırabilir, çünkü otomatik olarak normal ağ bağlantınıza geçirilir.

Nasıl Önlenir?: VPN’nizde bir bağlantı kesintisi olduğunda ağ bağlantınızı geçici olarak kesmek için VPN ayarlarınızdaki Otomatik Kill Switch özelliğini etkinleştirdiğinizden emin olun.

3. Uyuşmazlık Yapılandırması Olabilir

VPN hizmetinizle cihazınızın işletim sistemi arasında uyumsuz bir yapılandırmaya sahip olmak da veri sızıntısı oluşmasına neden olabilir. Örneğin, işletim sisteminiz IPv6 bağlantısını kullanırken VPN’niz IPv6 bağlantısını desteklemiyorsa, yapılandırmada uyumsuzluğa neden olabilir ve DNS verilerinizi sızdırabilir. Dahası, DNS veri sızıntısıyla, IP adresinizi ve diğer hassas bilgilerinizi dikkatli değilseniz açığa çıkarabilirsiniz..

Nasıl Önlenir?: Resmi VPN uygulamasını veya yazılımını VPN servis sağlayıcınızdan yüklediğinizden emin olun ve kurulum talimatlarını dikkatle izleyin.

4. Kötü Bir VPN Hizmeti Kullanabilirsiniz

Bugün bulabileceğiniz tüm VPN hizmetleri aynı yüksek kaliteli bağlantı ve performansı sağlamayacaktır. Kötü bir VPN hizmeti durumunda, gizliliğinizi gerçekten koruyamayabilir, ancak bunun yerine etkinliğinizi gözetleyecektir. Bu, bugün piyasada bulabileceğiniz çeşitli ücretsiz VPN uygulamaları ve servis sağlayıcıları için geçerlidir. Özel bağlantı özelliklerini sınırlar ve bunun yerine kullanıcının çevrimiçi etkinliğini işletmeleri için başka bir para kazanma seçeneği olarak kullanırlar.

Nasıl Önlenir?: Yalnızca güvenebileceğiniz, iyi bir geçmiş kaydı ve kullanıcı geri bildirimi olan saygın bir VPN hizmeti kullanın.

5. Düşük Seviyeli Şifreleme Protokolü Kullanabilirsiniz

Kullandığınız şifreleme protokolü, özel bağlantınızdan aldığınız gizlilik korumasını da etkiler. Örneğin, VPN’nizde SOCKS5 kullanıyorsanız, bu tür bir protokolün güçlü bir şifrelemesinin olmadığını bilmeniz gerekir. Sadece bağlantınız için hız ve iyi performans sunar. Hacker saldırılarına karşı savunmasız olan düşük seviyeli bir şifrelemeye sahipken, yalnızca veri aktarımınızın hızına odaklanan PPTP ve L2TP protokolleri ile aynıdır. Böyle düşük seviyeli bir şifreleme protokolünün kullanılması veri sızıntılarına neden olabilir.

Nasıl Önlenir?: VPN’nizde en az 256 bit şifreleme kullanın ve mümkünse özel ağınız için istikrarlı bir güvenlik ve gizlilik koruması için OpenVPN protokolüne bağlı kalın.

VPN kullandığınızda veri sızıntısının oluşmasının nedenleri ve bunun nasıl önleneceği bunlar. Özellikle uzun süre kullanmayı planlıyorsanız, kullandığınız özel bağlantıyı seçerken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ne aldığınızı bilmeniz gerekir ve hizmetlerine abone olmadan önce her zaman servis sağlayıcının gizlilik politikasını kontrol etmeniz gerekir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map