VPN Performansınızı Etkileyen 5 Faktör Açıklandı

Her tür yazılım veya hizmette olduğu gibi VPN mükemmel değildir. Özel ağ bağlantısını kullanırken, karşılaştığınız bazı sorunlar olabilir ve en sinir bozucu olanı muhtemelen bağlantı performansınızla ilgili sorundur. Bazen, özel bağlantınız çok yavaşlayabilir ve diğer bazı zamanlarda, özel ağdaki belirli sunuculara bağlanamayabilirsiniz. Bazen, VPN’nize bağlanmanıza rağmen, gerçek IP adresinizi açığa çıkarabilirsiniz.


Bu sorunlar çoğu VPN hizmetinde oluşur ve hizmetin kalitesine bağlı olarak, bir süre sabitlenmemiş olabilir veya hemen servis sağlayıcı tarafından giderilebilir. Bu tür bir hizmetin kullanıcısı olarak, VPN performans sorunlarına neden olabilecek belirli faktörlerin olduğunu bilmelisiniz. VPN performansınızı etkileyen 5 faktör şunlardır:

1. Sunucu Aşırı Yükü

Özel ağ bağlantınızdaki performans düşüşünün en yaygın nedeni budur. Aynı sunucuyu aynı anda kullanan çok fazla kişi olduğunda, sunucunun kullanıcılardan gelen çok fazla istekle aşırı yüklenmesi ve bu durumun kötü bir performans sorununa neden olması büyük bir olasılıktır. Bu genellikle, aynı anda sınırlı sayıda sunucu kullanan çok fazla kullanıcının bulunduğu ücretsiz VPN hizmetlerinde olur. Bu nedenle, özel ağınız için güvenilir bir performansa sahip olmak istiyorsanız, ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmanız önerilmez. Ayrıca, bu sorunu çözmenin yolu genellikle farklı sunuculara geçmek ve içinde daha az kullanıcı olanı kullanmaktır..

2. İnternet Bağlantınıza Müdahale

Normal internet bağlantınız özel ağ performansınızda da sorunlara neden olabilir. Örneğin, internet sinyaliniz, aynı kablosuz sinyali ileten yakındaki bazı cihazlar tarafından kesintiye uğradığında, internet bağlantınızla ilgili sorunlara neden olabilir. Bu şekilde tutarsanız, VPN bağlantınız da kesilir. Bu sorunu çözmek için, internet bağlantısı hızınızı VPN açık olmadan kontrol etmeniz ve hız ve performansta herhangi bir yavaşlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ardından, normal internet bağlantınızda herhangi bir yavaşlama bulursanız yönlendiricinizi veya kablosuz cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz..

3. Düşük Kaliteli Sunucular

Düşük kaliteli sunucular, iyi bir donanım spesifikasyonuna sahip olmayan sunuculardır ve bu sunucular, kullanıcılardan gelen yüksek taleplerle iyi çalışacak şekilde tasarlanmamıştır. Çoğu ücretsiz VPN hizmetinin işletim maliyetlerini en aza indirgemek için düşük kaliteli sunucuları vardır ve dahası, bu sunucular genellikle yurtdışından kiralanır. Bazı ucuz VPN hizmetleri, maliyetlerini düşük tutmak için düşük kaliteli sunucular kullanır, böylece hizmetlerini ucuza sunabilirler. Servis sağlayıcınız düşük kaliteli sunucular kullanıyorsa, performans sorununu çözmenin tek yolu daha iyi sunucu güvenilirliği ve performansı sunan başka bir VPN sağlayıcısına geçmektir..

4. Çakışan Yazılım veya Uygulamalar

Her ikisinin de cihazınızdan aynı kaynakları kullanması gerekiyorsa, virüsten koruma yazılımınız VPN yazılımınızın çalışmasına müdahale edebilir. Örneğin, virüsten koruma yazılımının, sürekli bir internet bağlantısı ve oldukça büyük bir sistem kaynağı gerektiren günlük tarama ve bakım yapması gerekiyorsa, VPN’nin geçici olarak yavaşlamasına neden olabilir. VPN bağlantınızla sorunsuz bir deneyim istiyorsanız, VPN yazılımınızla çakışabilecek yazılımı veya uygulamaları geçici olarak devre dışı bırakmanız her zaman daha iyidir.

5. VPN Kullanımınızdaki Sınırlamalar

Saygın VPN servis sağlayıcılarının çoğu, VPN kullanımınızda hız sınırlamaları ve bant genişliği sınırlamaları gibi hiçbir sınırlama vermese de, bazı servis sağlayıcıları size bu sınırlamaları verebilir. Bu özellikle kullanıcıları için ücretsiz deneme sunan VPN sağlayıcıları için geçerlidir. Yazılımın ücretsiz deneme sürümünü kullandığınızda, özel bağlantı hızınız genellikle sınırlıdır ve aktarabileceğiniz veri miktarı da genellikle sınırlıdır. Bu nedenle, bu hizmeti kullanırken çok yavaşlama yaşarsanız şaşırmayın. Bu sorunu çözmenin yolu, yalnızca VPN kullanımınızda maksimum hız ve veri iletiminde herhangi bir sınırlama getirmeyen VPN sağlayıcısını kullanmaktır.

Bunlar VPN performansınızı etkileyen 5 faktördür. Bu faktörleri anlamak önemlidir, böylece ne zaman olursa olsun VPN sorunlarınız için en iyi çözümü bulabilirsiniz. Özel ağ bağlantınız için en iyi performansı elde etmek istiyorsanız, her zaman yalnızca yüksek kaliteli ve saygın bir VPN hizmeti kullanmanız ve herhangi bir ücretsiz VPN yazılımı kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini unutmayın..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map