VPN ve Ücretsiz Web Proxy Arasında 5 Temel Fark

Ücretsiz web proxy, özellikle herhangi bir premium VPN hizmetine abone olmak zorunda kalmadan IP adreslerini gizlemek isteyenler için VPN’ye bir alternatif olarak kabul edilir. Ancak, ücretsiz bir web proxy’si sanal özel ağ ile aynı mıdır? Bu sorabileceğiniz basit bir soru, ama cevap aynı olmadıkları. Bu gizleme IP araçlarını kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip yapan bazı farklılıklar vardır. Tabii ki, çevrimiçi ücretsiz web proxy’sinin yanı sıra iyi bir sanal özel ağ hizmetini bulmak oldukça kolaydır, ancak bunların nasıl çalıştığını anlamanız gerekir, böylece bunları birbirinizle karıştırmayın.


Kısacası, ücretsiz web proxy’si VPN ile aynı değildir ve birbirinin yerine kullanılamaz. Kendi işlevleri vardır ve kendi özelliklerini sunarlar. Ancak, bu iki güvenlik aracının amacı hemen hemen aynıdır, bu da çevrimiçi anonim kalmanıza yardımcı olmaktır. VPN ile ücretsiz web proxy arasında 5 temel fark şunlardır:

1. Basit IP Maskeleme Vs. Tam Çevrimiçi Gizlilik Koruması

Ücretsiz bir web proxy kullandığınızda, aslında tarayıcınıza farklı bir IP adresi atarsınız. Bir web proxy kullanılabilir olduğunda, bu proxy’yi tarayıcı ayarlarınıza eklemeniz yeterlidir. Proxy uygulandıktan sonra, yeni proxy IP adresini kullanarak internette gezinebilir ve anonim olarak göz atmanıza olanak tanır. Bununla birlikte, bu ücretsiz bir web proxy’sinin yapmanıza izin verdiği ölçüde.

VPN, yalnızca tarayıcınıza atayabileceğiniz basit bir IP adresi değil, tam çevrimiçi gizlilik koruması sağlar. Bir VPN yazılımı ile tüm cihazınızı çevrimiçi varlığınızı maskeleyebilecek özel IP adresiyle koruyabileceğiniz gibi, ek güvenlik şifrelemesi, internet kısıtlamalarını atlamak, bilgisayar korsanlarına karşı koruma, ve bunun gibi.

2. Tarayıcı Vs. Tüm Cihaza Uygulandı

Ücretsiz bir web proxy’si yalnızca tarayıcı ayarlarınıza erişerek tarayıcınıza uygulanabilir. Örneğin, Firefox kullanıyorsanız, Ayarlar’a gidebilir ve yeni proxy’yi Gizlilik seçeneğinde uygulayabilirsiniz. Uygulandıktan sonra, proxy’yi diğer tarayıcılar için de atamadığınız sürece, yalnızca Firefox tarayıcınız bu proxy’den yararlanabilir. Bu nedenle, bu proxy adresini kullanarak anonim olarak göz atmak istiyorsanız, proxy’nin kendisine uygulandığı tarayıcıyı kullanmanız gerekir.

Diğer yandan sanal özel ağ, yeni IP adresini yalnızca tarayıcınıza değil, tüm cihazınıza uygulayacaktır. Yazılım yüklendikten sonra, bilgisayarınız otomatik olarak özel sunucuya bağlanır. Bu, Firefox, Skype, Outlook, Dropbox veya başka bir yazılım kullanıyor olun, VPN’nizin özel IP adresini kullanarak bağlandığınız anlamına gelir.

3. Temel Şifreleme Vs. Gelişmiş Şifreleme Sistemi

Ücretsiz web proxy, herhangi bir ek özellik olmadan IP adresinizi maskelemek için basit bir yol sağlar. Bağlantınız şifrelenmiş olsa bile, yalnızca bu IP adresi için temel şifreleme sistemini sağlar. Amaç, bankacılık veya finansal işlemleriniz için koruma gibi ek özellikler olmadan tarama yaparken IP adresinizi gizlemektir.

Özel bağlantı ise internet bağlantınız için gelişmiş şifreleme sistemi sağlar. Bu, bir VPN kullandığınızda, tüm veri aktarımlarının çok güçlü bir şifreleme kullanılarak otomatik olarak korunduğu anlamına gelir. Bu şifreleme sistemi, cihazınızı bilgisayar korsanlarından ve diğer çevrimiçi tehditlerden korumanızı sağlar. Bazı VPN servis sağlayıcıları, özel ağları için askeri düzeyde şifreleme bile sağlar.

4. Manuel Sunucu Değiştirme Vs. Tümleşik Sunucu Değiştirme

Ücretsiz web proxy’yi kullanmanın yolu, şu anda kullanabileceğiniz IP adresini bulmaktır. Bir kez bulduğunuzda, IP adresini tarayıcınıza atayabilirsiniz, böylece atanan IP adresini kullanarak internette gezinebilirsiniz. Ancak, farklı bir sunucuya veya IP adresine geçmek istiyorsanız, yeni kullanılabilir adresi arayarak ve tarayıcınıza atayarak manuel olarak yapmanız gerekir..

VPN farklı çalışıyor. Sunucu değiştirme işlemi VPN yazılımına entegre edilmiştir, yani farklı bir sunucuya her geçiş yapmak istediğinizde yeni IP adresini manuel olarak girmeniz gerekmez. Sadece sunucu konumunu seçmeniz gerekiyor ve ardından yeni sunucuyu çok fazla uğraşmadan otomatik olarak kullanıyorsunuz.

5. Sınırlı Tarama Özellikleri Vs. Tam Özellikli Tarama

Bazen, çeşitli internet kısıtlamalarını atlamak için ücretsiz bir web proxy kullanılabilir, ancak tarama özellikleri genellikle sınırlıdır. Genellikle, ücretsiz web proxy’si yalnızca hafif tarama için kullanmanıza izin verir. Proxy’yi finansal işlemler, akış veya çok fazla veri kullanabilecek herhangi bir etkinlik gerçekleştirmek için kullanamazsınız. Ayrıca, bağlantı hızı da yavaştır.

Bir VPN ile, normal bağlantınızı kullanmak gibi çevrimiçi herhangi bir şeye göz atmak için özel IP adresini kullanabilirsiniz. Finansal işlemler, çevrimiçi bankacılık, video akışı ve benzeri işlemler için kullanabilirsiniz. Hatta güvenlik duvarı koruması, anonimlik, gizlilik, toplam internet özgürlüğü, şifreleme vb. Gibi ek güvenlik özellikleri de sağlar..

Bunlar, VPN ve ücretsiz web proxy arasındaki 5 temel farktır. İkisi arasındaki farkı anladığınıza göre, sadece IP adresinizi gizlemenize değil, aynı zamanda çevrimiçi etkinliğinizi de korumanıza izin vereceğinden VPN hakkında daha fazla bilgi almanız önerilir..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map