Web Uygulaması Güvenlik Duvarını (WAF) Anlama – Kullanabileceğiniz En İyi WAF Hizmetleri

Web uygulaması güvenlik duvarı, cihazınıza yükleyebileceğiniz normal güvenlik duvarı ile aynı değildir. Normal güvenlik duvarı ile, cihazınızı riske atabilecek çeşitli saldırılardan, özellikle gizliliğiniz ve güvenliğinizde çeşitli sorunlara neden olabilecek hacker saldırılarından koruyabilirsiniz. Ancak, WAF veya web uygulaması güvenlik duvarı yalnızca bir web uygulamasındaki çeşitli tehditlere karşı koruma ile ilgilidir. Evet, WAF bir cihaza yüklenmek yerine her zaman sorunsuz çalışmasını sağlamak için bir web uygulamasını korumak için kullanılır.


Web uygulaması güvenlik duvarı, veri kaybı, DDoS saldırıları, hackleme ve diğer benzer saldırı türleri gibi çeşitli olası tehditleri önlemek için yazılımlarını veya uygulamalarını tamamen web üzerinde çalıştıran şirketlerin çoğu tarafından kullanılmıştır. WAF, kötü amaçlı HTTP veya HTTPS isteklerinin web uygulamanıza girmesini engelleyerek çalışır ve bu da web uygulamanızın kullanıcılar için kararlılığını, güvenliğini ve güvenilirliğini korur. Kullanabileceğiniz en iyi WAF hizmetleri şunlardır:

1. DDoS ve Veri Kaybını Önleme Koruması

Bu, WAF’nin sizin için sağlayabileceği yaygın hizmettir, çünkü web uygulamalarınızın düzgün çalışmasını durdurmaya çalışabilecek çeşitli olası çevrimiçi saldırıları azaltmak için tasarlanmıştır. DDoS hizmetine karşı koruma, web uygulamanızın hizmet reddi almasını ve böylece kullanıcılar tarafından erişilememesini önleyecektir. Sunucunuzda DDoS’yi tetikleyebilecek herhangi bir HTTP istek istismarını önleyerek çalışır. Ayrıca, veri kaybını önleme, tehditlerin önemli kullanıcı verilerinizi çalmasını önleyecek ve kullanıcılar için sağlam ve gizli tutacaktır..

2. SSL Boşaltma ve Günlüğe Kaydetme

SSL boşaltma hizmeti, web uygulamanızın iş yükünü başka bir sunucuya boşaltmanıza olanak tanıyan web uygulaması güvenlik duvarı hizmeti türüdür. Bu genellikle, SSH ve HTTP’den gelen istekleri çok daha hızlı bir şekilde işlemek için yapılır ve kullanıcılara web uygulamalarınızın kullanım kolaylığını sağlar. Bunu yaparak, kullanıcıların uygulamalarınıza gecikmeden daha hızlı erişebilmesini sağlayabilirsiniz. Günlük kaydı hizmeti, web uygulamalarınız için farklı günlük türleri sağlamanıza ve kullanıcıların bu uygulamaya çeşitli şekillerde erişmesini kolaylaştırmanıza olanak tanır.

3. Coğrafi Konum Engelleme ve Sunucu Yükü Dengeleme

Bahsetmeye değer başka bir hizmet, belirli bölgelerin web uygulamanıza erişmesini engellemenizi sağlayan Coğrafi konum engelleme. Bu hizmet etkinleştirildiğinde, sunucunuza tekrar tekrar saldırmaya çalışabilecek bölgeyi engelleyebilirsiniz. Bu şekilde, böyle bir saldırı tekrar edilemez, böylece web uygulamanızı güvende tutabilirsiniz. Ayrıca, sunucu yük dengeleme hizmeti, fiziksel ve sanal sunucular arasındaki iş yükünü dengeleyerek fiziksel sunucularınıza daha az yük bindirmenizi sağlar. Bu, uygulamalarınız için daha fazla kararlılık sağlayabilir ve güvenlik korumasını üst düzeyde tutmanıza daha kolaylık sağlayabilir.

4. Sunucu Gizleme ve Kimlik Doğrulama

Web uygulaması güvenlik duvarı, HTTP başlıklarından bazı gereksiz verileri gizlemenizi sağlayan sunucu gizleme hizmetini de sağlayabilir. Kullanıcılar için daha fazla gizlilik sağlar ve sunucu için önemli olan verileri görüntülemenizi sağlar. Kimlik doğrulama hizmeti, kimlik doğrulama görevlerini başka bir sunucuya yükleyerek sunucuya daha az baskı yapmanıza olanak tanır ve sunucuları veri işleme için tam olarak kullanmanızı sağlar. Sadece WAF web uygulama güvenliğinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda sunucularınızı kararlı durumda tutabilir.

5. Uyumluluk Denetimi ve Korumalı Alan Entegrasyonu

Uyumluluk denetimi hizmeti, WAF hizmetinin, bu standartları manuel olarak yerine getirmek zorunda kalmadan yetkililerin gerektirdiği tüm uyumluluk standartlarını karşılamanızı sağlayan parçasıdır. Uyumluluk denetimi WAF sistemine zaten dahil edilmiştir ve tek tek web uygulaması için ayarlamanıza gerek yoktur. Korumalı alan entegrasyonu hizmeti, sunucuda işlenmeden önce oldukça şüpheli trafik için korumalı alan ortamı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu, potansiyel tehditlerin web uygulamanızda yürütülmeden önce yalıtılacağı anlamına gelir. Normal antivirüs veya güvenlik duvarı yazılımınızda bulunan karantina özelliği gibidir.

Bunlar kullanabileceğiniz en iyi WAF servisleridir. Web uygulaması güvenlik duvarı hakkında daha fazla bilgi edinerek, web uygulamalarınızın çeşitli potansiyel tehditlere karşı güvende olmasını sağlayabilir ve istikrarlı ve güvenilir bir durumda çalışmasını sağlayabilirsiniz..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map