WhatsApp’ı VPN Kullanmadan Neden Artık Güvenli Değil Ve Ne Yapmalı?

Bugün mobil cihazlarda en popüler anlık mesajlaşma uygulaması nedir? Evet, WhatsApp. Şimdi Facebook’a ait olan bu uygulama bir milyar kullanıcıya ulaştı ve kullanıcı tabanı bugün büyümeye devam ediyor. İnsanların günümüzde aileleri ve arkadaşları ile iletişim kurmak için kullandıkları ana anlık mesajlaşma uygulaması olduğu söylenebilir. Ayrıca, grup oluşturma, sesli arama ve görüntülü arama özelliği sayesinde, herkesin mobil cihazlarına yüklemesi gereken bir uygulama haline geldi.


WhatsApp, kullanıcıların gizlilik konusunda endişelenmeden anlık mesajlar, resimler ve videolar göndermesine ve almasına olanak tanıyan uçtan uca şifreleme sistemi kullanır. Tamamen özeldir ve bu uygulama tarafından sağlanan uçtan uca şifreleme, kullanıcılar arasında gönderilen ve alınan tüm bilgileri koruyabilir. Ayrıca, bir web uygulaması olarak da kullanılabilir, yani bu anlık mesajlaşma servisini herhangi bir masaüstü cihazdan WhatsApp Web’e erişerek kullanabilirsiniz. Ancak, WhatsApp’ı VPN olmadan kullanmanın önerilmediğini anlamalısınız. İşte nedenleri:

1. Hükümet WhatsApp’ın Uçtan Uca Şifrelemesini Kırdırabilir

İletişim verilerinizi devletten korumak istiyorsanız, mobil cihazlarınızda herhangi bir VPN kullanmıyorsanız bunu yapamazsınız. Neden? Çünkü WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme sistemi hükümet tarafından kolayca bozulabilir ve isterse iletişim verilerinizi kolayca görebilirler. Soruşturma amacıyla hükümet, hesabınızın WhatsApp’taki verilerine girebilecek ve iletişim günlüklerinizi görebilecek.

WhatsApp kullanırken her zaman özel ağlar kullanıyorsanız bu durum farklıdır. Bu tür servislerle, özel bağlantınızdan, bu uygulamadaki iletişim verilerinizi çevrimiçi görüşmelerinizi gözetlemeye çalışan üçüncü taraflardan koruyan ek bir şifreleme sistemine sahip olacaksınız..

2. Facebook Sahibi, Yani Verileriniz Risk Altında

WhatsApp, bu sosyal medya şirketi birkaç yıl önce orijinal kuruculardan uygulamayı satın aldığından beri Facebook’a ait. Facebook’un WhatsApp kullanıcılarına, Facebook kullanıcılarına davrandıkları gibi davranmadığının ve kullanıcılar için tüm izleme ve gözetim sistemlerinin kullanılmadığının garantisi yoktur. Bu nedenle, tüm WhatsApp iletişim verilerinizin Facebook tarafından kaydedileceği söylenebilir ve bu nedenle bir süre sonra üçüncü taraflarla paylaşılabilir.

VPN kullandığınızda, en azından tüm iletişim rutininizi izlemeye çalışırken Facebook ile uğraşmanıza gerek yoktur. Ayrıca, herhangi bir üçüncü tarafın bu uygulamayla çevrimiçi görüşmelerinizi izleyebileceği veya hatta dinleyebileceği endişesiyle uğraşmanıza gerek kalmayacak.

3. Uygulamanın Tek Başına Şifreleme Sistemi Yeterli Değil

Size zaten bildirildiği gibi, bu anlık mesajlaşma uygulaması, iletişim verilerinizi ele geçirmeye çalışan vicdansız üçüncü taraflardan korumak için çalışan kendi uçtan uca şifreleme sistemine sahiptir. Uçtan uca şifreleme sistemi, verilerinizin yalnızca siz ve alıcı arasında gönderileceği ve alınacağı anlamına gelir, bu nedenle yarı yolda başka herhangi bir kişiye açıklanmaz. Ancak, bu sadece herhangi bir mobil iletişim uygulamasının normalde sahip olacağı temel bir şifreleme sistemidir. Çevrimiçi gizlilik korumanızı garanti edemez.

VPN ile, mobil iletişiminiz için bir veya daha fazla ek şifreleme ekleyebilirsiniz. Yani, WhatsApp’ı kullanırken, hükümet de dahil olmak üzere başkalarının yaptığınız iletişimi ihlal etmesinin bir yolu olmadığını biliyorsunuz. Çevrimiçi gizliliğinizi korumak için size güvence ve garanti verir.

4. Genel Veri Aktarımlarınızı Korumak Önemlidir

Bu sadece WhatsApp’ta gönderilen ve alınan verilerinizi yalnızca sizin ve kişileriniz için gizli tutmak değildir. Bir şey değil. Üçüncü tarafların çevrimiçi konuşmalarınızı dinleme veya izleme riski olmadan tüm iletişimlerinizi güvenli ve gizli tutmak meselesidir. Bu nedenle, WhatsApp, kullanıcılarının ihtiyaç duydukları güvenlik ve gizliliğe sahip olmalarını sağlamak için uçtan uca şifrelemeyi kullanırken, bu uygulamadaki bireysel iletişimlerinizi koruyacağı için yeterli değildir..

VPN ile bunun ötesine geçeceksiniz. Özel bağlantı tarafından sağlanan şifreleme, yalnızca WhatsApp görüşmelerinizi değil, tüm veri aktarımlarınızı korumanıza izin verir. Böylece, mobil cihazlarınızda gönderdiğiniz ve aldığınız genel verilerinizi her zaman koruyacaksınız..

5. Hackerlar Bu Uygulamayı Hedefliyor

Bir milyardan fazla kullanıcısıyla, WhatsApp bilgisayar korsanları tarafından hedeflenmiştir, çünkü bu uygulama kullanıcılarından çok sayıda özel bilgi depolayacaktır. Bilgisayar korsanları için, bilgisayar korsanlarının girebileceği çok sayıda potansiyel hedef anlamına gelir. Kullanıcıların WhatsApp iletişimine erişimini kaybetmemelerini sağlamak için bu uygulama tarafından yapılan güvenlik önlemleri olsa da, ek bir VPN bağlantısı yoksa bilgisayar korsanları konuşmalarına bir göz atabilir..

WhatsApp’ı VPN olmadan kullanmanın artık güvenli olmasının nedenleri ve bu konuda nasıl yapılacağı bunlar. Mesele şu ki, çevrimiçi iletişiminiz için birden fazla şifreleme katmanı eklemek için bu anlık mesajlaşma uygulamasını kullandığınızda VPN gereklidir, bu da özel bilgilerinizi güvende tutmak istiyorsanız önemlidir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map