Yalnızca PPTP Protokolü Olan VPN Hizmetlerinin Güvenli Olmamasının Nedenleri

Sürdürülebilir bir VPN hizmeti oluşturmak için VPN şirketinin büyük bir yatırıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle kullandığınız hizmet için makul aylık veya yıllık ücret ödersiniz. Ayrıca, ek ücret karşılığında, çevrimiçi etkinliğinizde daha iyi bir koruma sağlayacak çeşitli ek özellikler sunar. Ancak, kullanıcıları için sürdürülebilir bir özel ağ hizmeti oluşturmak için çok fazla para harcamak istemeyen ucuz veya ücretsiz VPN hizmetleri vardır. Ortalama kullanıcılar için yeterince iyi olduğunu düşündükleri sadece çok temel bir koruma protokolü kullanıyorlar.


Evet, bu hizmetlerini ücretsiz veya sadece ucuz bir fiyatla sunan gölgeli VPN servis sağlayıcıları için yaygın bir uygulamadır. Amaçları, daha fazla kullanıcıyı çekmek, böylece üçüncü taraf reklamları ve diğer tekliflerle kullanıcılarından para kazanabilmeleri. Güvenlik protokolü için, kullanıcıları için yeterli güvenlik ve gizlilik sağlamayan basit bir PPTP protokolü kullanırlar. Bu tür bir VPN hizmetinden kaçınmalısınız. Yalnızca PPTP protokolüne sahip VPN hizmetlerinin güvenli olmasının nedenleri şunlardır:

1. Eski Bir Güvenlik Protokolüdür

PPTP, Windows 95 döneminden beri kullanılmaktadır ve güvenlik protokolü, günümüzde güçlü şifrelemeye sahip diğer daha gelişmiş güvenlik protokolleri kadar sık ​​güncellenmemiştir. Bu yüzden ucuz veya ücretsiz VPN hizmetleri bu PPTP protokolünü kolayca kullanabilir, çünkü bu protokolü kullanmanın gerçek bir maliyeti yoktur. Ancak, bu eski güvenlik protokolü kullanıcıların kullanmasını çok tehlikeli hale getirir. Neden? Bunun nedeni, yalnızca bu güvenlik protokolüne güvendiğinizde, verilerinizin tam olarak korunmadığından sızdırılması riski vardır.

2. Daha Güvenli Alternatifler Var

Örneğin, açık kaynak kodlu ve her zaman güncellenen PPTP’ye daha güvenli bir alternatif olan OpenVPN protokolü vardır. Ağ bağlantınızın her zaman korunmasını sağlayan 256 bit şifreleme yöntemini kullanan daha gelişmiş başka protokoller de vardır. Bu protokoller kullanıcının gizliliğini ve güvenliğini korumak için daha uygun olduğundan, yalnızca iyi ve güvenilir VPN sağlayıcıları özel ağları için bu daha güvenli alternatifleri kullanacaktır. Daha güvenli alternatiflerle iletişime geçebiliyorsanız PPTP kullanmaya devam etmeniz için hiçbir neden yoktur..

3. PPTP’nin Kötü Amaçlı Saldırılara Karşı Çok Savunmasız Olduğu Biliniyor

PPTP protokollerinde keşfedilen çok fazla güvenlik deliği vardır ve bu güvenlik delikleri genellikle çeşitli kötü amaçlı saldırılar için zayıf giriş noktaları haline gelir. Yeni başlayan bir bilgisayar korsanının bile PPTP protokolünü hacklemeyi denemesi ve bu protokol içindeki veri iletimine müdahale etmesi çok kolaydır. Bu nedenle, özel bağlantınızda bu güvenlik protokolünü kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Kısacası, yalnızca PPTP kullanıyorsanız, veri aktarımınızı çeşitli kötü amaçlı saldırılara kolayca maruz bırakabildiğiniz için aslında özel bir bağlantı kullanmıyorsunuzdur.

4. Bir sürü PPTP Hack var

Herkes bir süre çevrimiçi olarak göz atabilir ve indirilebilir birçok PPTP hack yazılımı bulabilir. Bunun anlamı, kişi hacklemeyi hiç anlamamış olsa bile, kimsenin PPTP hackleme yazılımını yükleyebilmesi ve mevcut PPTP bağlantısını hackleyebilmesidir. Sonuç olarak, bu protokol içindeki veri iletimini kolayca kesebilirler ve böylece bu protokolü kullanan kullanıcıların önemli bilgilerini ortaya koyabilirler. Bu protokolü çevrimiçi bankacılık ve alışveriş gibi özel etkinlikler için ne zaman kullandığınızı düşünün. Kredi kartı bilgilerinizi çeşitli çevrimiçi mağazalara koyduğunuzda, bu zayıf PPTP protokolünü kullanıyorsanız insanlar bu bilgileri kolayca hackleyebilir.

5. Hackerlar Bir sürü PPTP Protokolleri Hedef

Son olarak, PPTP protokollerini hedefleyen o kadar çok bilgisayar korsanı var ki, bu protokolün güvenliğini kırmaları ve kullanıcılardan önemli verileri elde etmeleri çok kolay. Dahası, bu protokolü kullanan, çoğunlukla ücretsiz veya ucuz VPN hizmetleri yoluyla hala oldukça fazla insan olduğundan, bu bilgisayar korsanlarının üzerinde çalışabileceği birçok potansiyel kurban var. Bu bilgisayar korsanları için, daha güvenli ve gelişmiş bir güvenlik protokolünü hacklemek çok zordur ve bunu yapabilmeleri için çok zaman, çaba ve beceri gerektirir. Bu nedenle, daha güvenli bir protokolü kesmek için sınırsız zaman harcamak yerine bazı PPTP protokollerini hacklemeyi tercih ediyorlar.

Yalnızca PPTP protokolüne sahip VPN hizmetlerinin güvenli olmama nedenleri şunlardır. Gizliliğinize gerçekten önem veriyorsanız, VPN sağlayıcınız tarafından kullanılan güvenlik protokollerini görmeli ve gelişmiş güvenlik protokollerini kullandıklarından emin olmalısınız. Yalnızca PPTP protokolü kullanıyorlarsa, çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğiniz için başka bir VPN sağlayıcısına geçtiğinizden emin olun..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map