Yönlendiricinizin Hacker’ın Radarından Kaybolmasını Sağlamak için 5 İpucu

İnternete evde sahip olduğunuz yönlendirici üzerinden bağlanırken, yönlendiricinin bilgisayar korsanlarının sisteminize sızması için bir ağ geçidi olabileceğini unutmayın. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler vb.Gibi sahip olduğunuz birkaç cihaza bağlı olabilir. Böylece, bir bilgisayar korsanı ağ sisteminize yönlendiricinizden başarıyla sızdığında, cihazlarınızın kontrolünü istedikleri şekilde alabilirler. Ağ bağlantınızda küçük bir güvenlik açığı bile varsa, bilgisayar korsanlarının tüm aygıt ağınızı hacklemesi için bir giriş noktası olabilir.


Bu nedenle ağ bağlantınızı radar altında tutmanız önemlidir. Yönlendiricinizi bilgisayar korsanlarından gizleyebiliyorsanız, bilgisayar korsanlarının izniniz olmadan sisteminize girebileceği bir ağ geçidi olmayacaktır. Başka bir deyişle, cihazlarınızı olası hacker saldırılarına karşı koruyabileceksiniz. Ayrıca, çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğiniz için harika. Yönlendiricinizin bilgisayar korsanının radarından kaybolması için 5 ipucu:

1. Gizli Modu Etkinleştirin

Günümüzde çoğu yönlendirici, ürün yazılımı içindeki güvenlik duvarı özelliğiyle donatılmıştır ve bu özellik aynı zamanda gizli modu etkinleştirme seçeneği ile birlikte gelir. Bu gizli mod, ağ aygıtınızın yalnızca sizin tarafınızdan görülmesini sağlar, yani kimse ağ bağlantınızı göremez veya ona bağlanmaya çalışamaz. Bu arada, güvenlik duvarı sistemi, ağ cihazını herhangi bir uzak yerden yapılan herhangi bir saldırı girişiminden korumaya yardımcı olacaktır. Bunu yapmadıysanız, ağ bağlantınızı herhangi bir bilgisayar korsanından gizlemek için yönlendiricinizdeki gizli modu etkinleştirmeniz gerekir. Ağınızı radarlarından kaybolmanın en basit yolu budur.

2. Kablosuz Ağınızı Güçlü Bir Parola ile Koruyun

Birçok kişi, özellikle de internet güvenliği hakkında çok az şey bilenler, yönlendiricileri için şifre oluşturmaya zahmet etmeyeceklerdir. Sadece yönlendiricilerini herhangi bir özelleştirme olmadan kullanırlar. Sonuç olarak, şifrelenmemiş birçok ağ bağlantısı vardır, yani herkes bu ağ bağlantısını kullanabilir ve bant genişliğinizi çalabilir. Diğer bazı kullanıcılar ağ aygıtları için varsayılan SSID ve parolayı değiştirmekten rahatsız olmazlar; bu da bazı bilgisayar korsanlarının ağlarına sızması için onları çekebilir. Bilgisayar korsanlarından tamamen korunmak istiyorsanız, ağ aygıtınızı güçlü bir parola ile koruduğunuzdan emin olun ve ayrıca üretici tarafından verilen varsayılan adı kullanmak yerine SSID’nizi veya ağ adınızı değiştirmeniz gerekir..

3. Kablosuz Kontrol Özelliğini Etkinleştirmeyin

Müşterilere kolaylık sağlamak için, üreticiler genellikle kablosuz kontrol merkezi aracılığıyla müşterilerinin yönlendiricilerini ayarlamasına veya özelleştirmesine izin verir. Bu, kullanıcıların yönlendiriciye kablosuz olarak bağlanabileceği ve ayarları uygun gördükleri şekilde değiştirebileceği anlamına gelir. Bu özellik size cihazı kullanma kolaylığı sunarken, bilgisayar korsanlarına cihazınızı uzaktan kontrol etme kolaylığı da sağlayabilir. Bu nedenle ağ aygıtınızın kablosuz kontrol özelliğini devre dışı bırakmanız önerilir. Bu şekilde, yönlendiricinizin ayarlarını yalnızca yönlendirici cihazınıza bir kablo ile bağlıysa değiştirebilirsiniz. Hacker saldırılarının tehditlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

4. Yönlendiricinizi Destekleyen Bir VPN Hizmeti Kullanın

Yönlendirici güvenliğinizi artırmanın ve bilgisayar korsanlarının yönlendirici ağınıza girmesini daha da imkansız hale getirmenin bir başka yolu, yönlendiricinizi destekleyen bir VPN yazılımı yüklemektir. Artık tüm VPN yazılımları yönlendiricinizin internet trafiğini şifrelemenize izin vermiyor. Bu nedenle, VPN yazılımlarının ağ aygıtınıza yüklenmesine izin veren bir VPN hizmeti seçmek önemlidir. Kablosuz ağı şifreleyerek, bilgisayar korsanlarının gözünde görünmez hale getirebilirsiniz. Ayrıca, yönlendiricinize bağlı cihazlar için ağı koruyacaktır, bu da çok uygundur.

5. Sisteminizi Hackerlardan Korumak İçin İyi Bir Güvenlik Duvarı Yazılımı Yükleyin

Ağ aygıtınızda yerleşik bir güvenlik duvarı özelliği yoksa, sisteminizi olası hacker saldırılarına karşı korumak için iyi bir güvenlik duvarı yazılımı yüklemeniz önerilir. Yönlendiricinizin güvenlik duvarını zaten etkinleştirmiş olsanız bile, sisteminiz için bir güvenlik duvarı koruması eklerseniz zarar vermez. Bu şekilde, yönlendiricinizin güvenlik duvarı çalışmazsa, sisteminizin güvenlik duvarı sorunu çözebilir. Ayrıca, özel güvenlik duvarı programlarının çoğu yönlendirici güvenlik duvarınızda bulunmayan gelişmiş güvenlik özellikleri sunar. Böylece güvenlik korumanızı bununla ikiye katlayabilirsiniz.

Bunlar, ağ cihazınızın bilgisayar korsanının radarından kaybolması için 5 ipucudur. Bilgisayar korsanlığının en yaygın eylemi, bilgisayar korsanlarının ağınızdaki WiFi bağlantısını çalmaya ve aynı zamanda özel verilerinizi bu sırada çalmaya çalıştığı ağ korsanlığıdır. Bu tür bir ağ bağlantısının güvenliği ne kadar az olursa, bilgisayar korsanlarının ağı kırma şansı o kadar artar. Bu nedenle, her zaman tetikte olun ve bu ipuçlarını izleyerek yönlendiricinizi herhangi bir hacker saldırısı girişiminden koruyun.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map