Mullvad İnceleme

Artıları


 • Mullvad, her kullanıcıya sağladığı yüksek anonimlik ile bilinir. Başka hiçbir VPN sağlayıcısının sahip olamayacağı özellik budur. Diğer VPN sağlayıcıları en azından E-posta kimliğinizi biliyor olabilir, ancak Mullvad söz konusu olduğunda böyle bir bilgi sorulmaz veya saklanmaz.
 • Herhangi bir kişisel bilgi istemedikleri ve tam bir anonimliğe yönelmedikleri için, eksiksiz “Kayıt Politikası Yok” u da takip ederler.
 • Konfigürasyon hakkında fazla düşünmeden herkesin VPN teknolojisinden faydalanmasını sağlayan tamamen basit bir kullanıcı arayüzü.
 • En iyi VPN protokolü olarak kabul edilen OpenVPN protokolünü kullanıyorlar. Ayrıca, TCP ve UDP olmak üzere iki farklı tipte sağlanır..
 • Mullvad ayrıca MTU boyutunu değiştirmeye izin verir.
 • Uygulamada sağlanmayan ancak kılavuzunda görünen Bölünmüş Tünel ve Bağlantı Noktası İletme gibi özellikleri de kullanabilirsiniz..

Eksileri

 • Şirketin merkezi 14 Göz ülkesinden birinde bulunmaktadır ve bu nedenle gözetim anlaşmasına tabidir. Bununla birlikte, hükümet bir kişinin verilerini izlemesini isterse, hiçbir kullanıcı hakkında kişisel bilgileri olmadığı için bunu yapmanın bir yolu yoktur..
 • Dünyanın her yerinde sunucuları var, ancak yine de şu anda geliştirmeleri gerekiyor, sadece 30’dan fazla ülkeyi kapsıyor.

genel bakış

Mullvad Ana Ekranı

Merkezi İsveç’te bulunan Mullvad, Amagicom AB’ye aittir ve gizlilik ve anonimlik söz konusu olduğunda en güvenilir uygulamalardan biri olarak kabul edilir. Ancak, Mullvad’ın gizlilik politikasında boşluklar olup olmadığını öğrenmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Farklı politikaları okuduk ve herhangi bir çelişki olup olmadığını yakalamaya çalıştık. Çevrimiçi gizliliğinizden ve Mullvad’a inanmayı düşünüyorsanız, istikrarlı bir karar vermenize yardımcı olacak bu incelemeden geçmelisiniz..

Hız, özellikler ve müşteri desteği söz konusu olduğunda, Mullvad diğer herhangi bir VPN sağlayıcısı gibi denemeler yapardı. Ancak, anonimlik söz konusu olduğunda, uygulama ile uğraşmaya başlar başlamaz, anonimliğiniz VPN sağlayıcılarının çoğunun çok üzerinde ciddiye alınır..

Eksiksiz Anonimlik

Peki, bu tam anonimlik nasıl var? Herhangi bir VPN istemcisine erişmek için bir hesap açtığınızda, onlara her zaman kullanıcı adı ve e-posta adresi gibi bazı bilgiler vermeniz gerekir. Mullvad söz konusu olduğunda, kimlikle ilgili bu verilere hiç gerek yoktur.

Prosedür, işyerinde uykulu hissetmek kadar basittir. Sadece captcha’yı eklemeniz gerekir ve bir insan olduğunuz kanıtlanır kanıtlanmaz, ekranınızda on altı haneli bir hesap numarası görünür. Önümüzdeki üç saat boyunca ücretsizdir ve o zamana kadar, sundukları çeşitli ödeme seçeneklerini kullanarak ödeme yapmanız gerekir. Yani, senin hakkında hiçbir bilgi bilmeyecekler. Bu doğrudur, ancak faaliyetlerimizle ilgili herhangi bir veri kaydederse. Buna bir göz atmak için çerez politikasını inceleyebilirsiniz..

Mullvad Kurabiyeleri

Bu aynı zamanda kolay ve anonimdir. Banka bilgilerini bile paylaşmak istemiyorsanız, nakit ve kripto para birimleri ile ödeme yapılmasına da izin verir.

Ancak, başlangıçta, tam anonimlikten emin değildik ve verilerimizi herhangi bir şekilde kaydedip kaydetmediklerini çok merak ettik. Bu nedenle, bildirimlerin yüzde yüz doğru olduğundan veya yalnızca kelimelerin oynandığından emin olmak için gizlilik politikasını ve geri ödeme politikasını tamamen inceledik..

Gizlilik ve Geri Ödeme Politikasının Detay Çalışması

Giriş yapmadıkları verilerden bahsetmişlerdi ve biz bundan memnun kaldık. Ancak, kaydettikleri verileri merak ettik:

Mullvad İadesi & Kayıp Hesap

Mullvad’ın farklı ödeme yöntemleri için farklı ödeme ile ilgili bazı ayrıntıları kaydettiğini söyleyen gizlilik politikasında okunabilir. Nakit olarak, ödeme, hesap numarası, tutar, para birimi ve zaman damgası kaydeder. Bitcoin için, bitcoin adres bilgilerini de kaydederler. Stripe ve Swish ile yapılan ödemelerde ilgili istek kimliklerini veritabanlarında tutarlar. Paypal, Mullvad’ın durumunda en güvenli olmayan işlemdir ve işlem kimliğinizi ve e-posta kimliğinizi korumanızı gerektirir.

Bu soru, herhangi bir günlük kaydetmiyorlarsa, neden tüm ayrıntıların veritabanında bulunduğunu ortaya çıkarır. Peki, bu soru açıktır ve bunu en çok cevaplamak gerekir. Bu, Mullvad’ın şüpheli görünmesini sağlayabilir, ancak geri ödeme politikası nedeniyle veya Mullvad hesap numarasını kaybederseniz bunu yaparlar..

Ancak, Mullvad hesap numaranızı kaybederseniz, hesap numarasını geri almak için yukarıdaki resimde istedikleri bilgileri e-postayla göndermeniz gerekir. E-posta sağlayarak anonimliğinizi kaybedebilmenize rağmen; bu amaçla her zaman sahte bir e-posta adresi aracılığıyla onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi açıktır ki, Mullvad hiçbir kayıt tutmayacak, sadece birkaç detayı tutacaktır. Çerezleri, web sitesini ziyaret ederken hakkımızda hangi verilerin kaydedileceğini, ancak şüpheli bir şey olmadığını ve Mullvad’ı kullanırsanız tamamen anonim olabileceğinizi doğruladığını kontrol ettik. Bununla birlikte, bir VPN sağlayıcısının kalitesinin bağlı olduğu tek özellik bu değildir ve ürünün uygun bir incelemesinin sağlanabileceği her yönü tartışmamız gerekir..

Daha Fazla Sunucu Gereksinimi

Dünyanın her yerinde sunucular var, ancak sadece 30’dan fazla ülkede ve bu yüzden tüm kullanıcılar iyi bir bağlantı ve hız yaşamıyor.

Sunucu yerleşimlerine bir göz atalım: Toplamda, sunucularının bulunduğu otuz altı ülke var. Bu otuz altı ülkeden yirmi sekizi Avrupa ülkesi, üç ülke Asya’dan, iki ülke Kuzey Amerika’dan, ikisi Okyanusya’dan ve her biri Afrika ve Güney Amerika’dan. Asya’da bile sunucular üç ülkeye dağıtılmış olsa da, toplam sunucu konumu sayısı sadece sekizdir ve bu ABD’nin sahip olduğu sunucu konumlarının yarısı bile değildir. Okyanusya kullanıcıları için senaryo da o kadar da iyi değil. Bunların sadece Avustralya’da ve biri Yeni Zelanda’da olmak üzere beş sunucu konumu vardır. Afrika ve Güney Amerika tek bir sunucu konumu ile tamamen fotoğrafın dışında.

Ancak, Avrupa veya Kuzey Amerika’dan bir kullanıcıysanız, kıtadaki muazzam sunucu sayısı nedeniyle bu size çok fazla sorun yaratmaz. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İngiltere, İsveç ve Almanya için bu VPN sağlayıcısı, hızı ve bağlantıyı doğrudan etkileyen sunucuların sayısı ile ilgili diğer birçok VPN sağlayıcısının üzerinde düşünülebilir.

Uygulamayı ilk başlattığınızda, varsayılan olarak ayarlanan İsveç sunucusuna bağlanır. Ancak, mesafe daha fazlaysa yüksek bir hıza maruz kalmazsınız. Optimum hıza ulaşmak için en yakın sunucuya manuel olarak bağlanmaya çalıştık (çünkü tek seçenek buydu). Ancak, coğrafi olarak en yakın sunucuyla karşılaştırıldığında daha uzak bir sunucuya bağlansanız bile yüksek hızda alma olasılığı olabilir. Bu nedenle, en hızlı sunucuyla bağlantı kurmanın en iyi yolu manuel olarak arama yapmak ve bunu test etmek. Bir dahaki sefere uygulamayı açtığınızda, bir tıklamayla o sunucuya bağlanacaksınız.

Tercihler

Bağlantı Tercihleri

Uygulamanın dahili özelliklerine bir göz atalım. Tercihler seçeneği çok fazla ayar içermez, ancak yalnızca VPN ile bağlanmak istediğinizde tercihinizi ayarlamanıza izin verir. Sistem sizin için kurulmaya başlar başlamaz veya sisteminize giriş yaptığınızda, bu sisteme bağlanmak istiyorsanız bunu seçebilirsiniz. Aynı ağı paylaşan diğer cihazları kısıtlayabilirsiniz. Bunlar çok küçük özellikler olabilir, ancak yine de basit bir şekilde kullanıcı kontrolünü sürdürmek için gereklidir. Bu nedenle, bu özelliklerin her müşteriye eklenmesini takdir ediyoruz.

Gelişmiş Ayarlar

Kullanıcı arayüzünde Gelişmiş Ayarlar

Yine, keşfedilecek pek çok özellik yok, yine de burada ne keşfettiğimiz işe yaradı. Use, verilerini IPv6’dan kontrol edebilir ve şifrelemek isteyip istemediğiniz seçiminizdir. Yalnızca OpenVPN protokolü sağlarlar, ancak yüksek hız veya yüksek güvenliği tercih etme konusunda biraz esneklik sağlarlar..

Bu, ihtiyacınıza göre seçebileceğiniz TCP ve UDP OpenVPN protokolü seçeneği ile mümkündür. Bağlantı sorunu veya düşük hız yaşıyorsanız, yapmanız gereken MTU paketlerini ayarlamanıza da izin verilir. Ayrıca uygulamada görünmeyen birçok özelliğe sahiptirler, ancak Kill Switch gibi arka planda çalışırlar. Ayarlarında Kill Switch seçeneğini sunmazlar, ancak oradadır ve biri kapatılamaz. Her bağlantıyı kestiğinde veya yeniden bağlandığında veri sızıntısını kaydetmek için tüm İnternet verilerini engeller. Bazı özellikler ek olarak hesaba giriş yapılarak eklenebilir.

Çevrimiçi Hesap Üzerinden Kontrol Edebileceğiniz Özellikler

Mullvad Ek Özellikler

Zaten Mullvad kullanıyorsanız, istemcide çok fazla özellik olmadığını bileceksiniz. Ancak, çevrimiçi hesap aracılığıyla daha fazla özellik ekleyebilirsiniz. Bu, akıllılıklarını gösterdikleri bir kriter daha. Müşterilerini uygulamayı kullanıcı dostu hale getirmek için basit tuttular ve aynı zamanda çevrimiçi hesap aracılığıyla uygulama üzerinde kontrol sağlamak için özellikler eklemelerine izin verdiler. Bu özellikleri Mullvad web sitesindeki kılavuzlar seçeneğinde bulabilirsiniz. Bu özellikler Mullvad’ın kullanım alanını da genişletti. Bu özellikler arasında port yönlendirme, split tunneling, SOCKS5 anahtarını kullanma, BitTorrent ile kullanma ve Tor ile ekstra bir anonimlik katmanı ekleme.

Bağlantı Süresi Analizi

Deneme No.Bağlantı Kurmak İçin Alınan Zaman (Saniye)
Saniyede Ortalama Süre8.26
15.42
29,97
35,85
410.16
55,59
612.66
714.86
86,33
97.42
104.34

Daha önce tartıştığımız gibi, Mullvad varsayılan olarak İsveç’in sunucusuna bağlanır ve varsayılan olarak bağlanan sunucu için bağlantı süresi analizi yapılır. Dikkatli bakarsanız, en kısa süreden en uzun süreye kadar olan aralığın yaklaşık 10 saniye olduğunu fark edersiniz ki bu VPN sağlayıcılarının çoğundan daha yüksektir ve bu iyi değildir. Bununla birlikte, bu çok fazla fark yaratmaz, ancak aralık artarsa, kesinlikle kararsızlığa neden olur. Coğrafi olarak bize daha yakın olan diğer sunuculara da bağlamaya çalıştık ve uygulama birkaç saniye içinde VPN ile bağlandı. Coğrafi olarak daha yakın sunucularla bağlantı daha hızlı ve daha kararlı bağlantı sağlar.

Hız testi

Mullvad Hız Testi

Yine, önerilen sunucunun olmaması veya en iyi sunucuyla otomatik bağlantı nedeniyle, konumumuz için en hızlı sunucu için hız testini yapıp yapmadığımızı bile bilmiyoruz. Mullvad’ın sağladığı her sunucuya bağlanamayacağımız açıktır ve bu durumda, en popüler sunuculara ve konumumuza daha yakın olan sunuculara göre birkaçını seçtik. Bu hız testinde dört kıtayı ele aldık: Asya, Avustralya, Kuzey Amerika ve Avrupa. Ancak Mullvad’ın yaptığı gibi Güney Amerika ve Afrika’yı ihmal ettik. Her kıtada sadece bir tane sunucu konumu var, bu yüzden önemli değiller.

Hız testi ile varsayılan sunucuya bağlanmanın en iyi seçenek olmadığını fark ettik ve size en iyi hızı sağlayacağı için en yakın coğrafi sunucuya manuel olarak bağlanmanız gerekiyor (Genellikle, ancak her zaman değil). Sistemimizi en yakın coğrafi sunucu olan Singapur sunucusuna bağladığımızda diğer sunuculara kıyasla yüksek bir hız yaşadık. Bu durumda sadece yüzde 6,62 oranında bir azalma yaşadık. Bunu ABD sunucusu ve muazzam sayıda sunucu konumunun arkasındaki neden izledi. Bu nedenle, en yakın sunucuya bağlansanız bile iyi bir hıza sahip değilseniz, ABD sunucusuna bağlanmayı deneyin ve kesinlikle nispeten iyi bir hız alacaksınız.

Ancak, Avustralya sunucusu için sonuç hayal kırıklığı yarattı, ancak çok uzak bir mesafede olduğu ve tüm Okyanusya kıtasında sadece beş sunucu konumu olduğu bekleniyordu. Ayrıca, birçok sunucu konumuna sahip oldukları ve iyi bir hız sağlayabildiği için Hollanda ve Almanya’ya bağlanmayı deneyebilirsiniz..

Güvenlik

Sadece anonim değil, 256 bit anahtarla AES şifrelemesi sunan tamamen güvenli bir VPN sağlayıcısıdır. Ayrıca, yalnızca en güvenli olanı olduğu için OpenVPN protokolünü sunarlar ve kimsenin sıkı güvenlik için değiştirmesine izin vermezler. Bununla birlikte, UDP ve TCP seçeneği ile birlikte gelir ve ihtiyaca göre hızı ve güvenliği dengelemek için hafif kullanıcı kontrolü sağlanır. DNS sunucuları var ve bu nedenle üçüncü tarafların katılımı konusunda hiçbir değişiklik yok.

Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi

Teslim etmeyi planladıklarını yerine getirmeyi başardılar: Kullanıcı dostu bir uygulama. En basit olduğunu düşündüğümüz ZenMate’i yenen inanılmaz basit bir tasarım sağladılar. Bu tasarımın arkasındaki güç çevrimiçi hesapta ve uygulamanın arka planında gizlidir.

Bir VPN sağlayıcının sunması gereken birçok özellik vardır, çünkü bu kullanıcı arayüzünü karmaşık hale getirir. Mullvad’ın sunduğu çözüm, bu özellikleri arka planda sağlamak ve kullanıcıya istenmeyen kontrol vermemekti. Örneğin, Mullvad’da arka planda çalışan dahili bir öldürme anahtarı var, ancak kapatamazsınız. İkinci çözüm, port yönlendirme, bölünmüş tünelleme, vb. Gibi tüm özellikleri kullanmak isteyenlere rehberlik etmekti..

Burada, kullanıcı deneyimi diğer VPN sağlayıcılarının sunduğu deneyimden tamamen farklı olarak söylenebilir. “Kayıt politikası yok” tamamen güvenilirdir ve bilgileriniz veritabanında yer almaz. Bu tamamen anonim bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olur ve tor ile kullanıldığında (izin verdikçe) anonimlik başka bir seviyeye ulaşır. Anonimlik dışında, doğru sunucuya bağlanırsanız hız ve bağlantı çok iyidir. Mullvad, kullanıcının herhangi bir VPN sağlayıcısından beklediği gibi kullanımı kolay ve pürüzsüz bir kullanıcı arabirimi oluşturur.

platform

Mullvad’ın Mullvad’ın kullanımına uygun tüm platformları sağladığı platform sayısı söz konusu olduğunda. Windows, Linux, MacOS, Android ve iOS için indirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun dışında Qubes OS, Qubes OS 4 gibi birkaç platform daha sunulmaktadır. Sınırlı sayıda yönlendirici için de kullanılabilirler: Merlin, Tomato DD-WRT, Asus, OpenWrt ve pfSense. Ancak, tarayıcı uzantısı için herhangi bir indirme bağlantısı bulamadık ve bunların kullanılabilir olup olmadığından emin değiliz.

Müşteri desteği

Mullvad Müşteri Destek E-postası

Canlı Sohbet sistemi veya bilet üretimi sunmuyorlar. Belki de yanlarından anonim olmaya çalışıyorlar. Ancak, uygulama benzersiz bir şey sunduğunda, insanların nasıl kullandığını bir saat tutmak sorumluluğu ile birlikte gelir. Belki de bilgiler kaybolursa veya anonim hesap numarası üretimi herhangi bir karışıklık yaratırsa, bunlara anında ulaşılamaz.

Büyük veya küçük her sorgu için onlarla iletişim kurmak için e-posta yoluyla gönderilmesi gerekir. On saat sonra aynı gün cevap kabul edebilirsiniz. Bizim durumumuzda, sabah 10: 30’da İade politikası ile akşam saat 5: 30’da bize cevap verdikleri gizlilik politikası arasındaki karışıklık hakkında e-posta gönderdik. Cevap konuyla ilgiliydi ve% 100 memnuniyet sağladı. Her ne kadar cevap için gereken süre azaltılabiliyorsa, cevap faydalıysa, müşteri desteğinin kalitesini artırabilir.

Sonuç

Mullvad, anonimlik olduğunda en iyi VPN sağlayıcısıdır, ancak güvenlik arasında karıştırılmamalıdır. Bununla birlikte, OpenVPN ile birinci sınıf şifreleme sağlarlar, bu yüzden şüpheli değil, aynı zamanda özel de değildir. Hız söz konusu olduğunda, Asya, Avustralya, Güney Amerika ve Afrika için gelişmeleri gerekiyor. Ancak, Kuzey Amerika ve Avrupa için çok iyi bir hız sağlıyorlar. Canlı sohbet eklemek harika bir seçenek olacaktır çünkü insanlar birçok nedenden dolayı yardıma ihtiyaç duyacaklar.

Kullanıcı arayüzü, platform ve özellikler söz konusu olduğunda, Mullvad tam bir memnuniyetle “para için değer” ürünü haline getirir. İnternet’e tam bir anonimlik ile erişmek isteyen biriyseniz, Mullvad en iyi seçenektir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map