9 Wady VPN, które powinieneś wiedzieć przed użyciem

VPN jest dziś znany jako rozwiązanie różnych problemów związanych z prywatnością w Internecie. Podczas gdy rząd i twój dostawca usług internetowych mogą monitorować całą Twoją aktywność online każdego dnia i mogą ograniczać witryny internetowe, które możesz odwiedzać online, wirtualna sieć prywatna może zapewnić rozwiązanie bezpieczeństwa, które przywraca twoją prywatność i wolność w Internecie. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej możesz łatwo przeglądać Internet bez martwienia się o wszelkiego rodzaju monitorowanie, śledzenie i ograniczenia, które są wykonywane przez rząd, twojego dostawcę usług internetowych lub inne osoby trzecie.


Jednak spośród wielu korzyści, jakie VPN może zapewnić dla twojej prywatności w Internecie, istnieją różne wady, o których musisz wiedzieć przed użyciem jakiejkolwiek usługi VPN. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś pierwszym użytkownikiem VPN. Oto 5 wad VPN, które powinieneś wiedzieć przed użyciem:

Możesz ponownie użyć powyższej grafiki na swoim blogu lub w nadchodzącym artykule. Po prostu skopiuj poniższy kod.

1. Korzystanie z VPN może być faktycznie nielegalne w Twoim kraju

Niektóre kraje nie zezwalają swoim obywatelom na korzystanie z dowolnego rodzaju usług VPN. W rzeczywistości większość usług VPN zostanie zablokowana w krajach, które uważają sieci prywatne za nielegalne. To pierwsza wada, z którą musisz sobie poradzić. Jeśli uważasz, że twój kraj znajduje się na liście krajów, które uważają prywatne połączenie za nielegalne, to nie powinieneś w pierwszej kolejności korzystać z usługi VPN. Dzieje się tak, ponieważ możesz w ten sposób zapłacić wysoką grzywnę lub pójść do więzienia.

2. Być może występują problemy z wydajnością podczas korzystania z sieci prywatnej

Ponieważ prywatne połączenie sieciowe działa poprzez połączenie sieci z prywatnym serwerem, zanim będzie można uzyskać dostęp do witryny, którą chcesz odwiedzić, może to powodować problemy z wydajnością. Niektóre wirtualne sieci prywatne mogą wymagać dłuższego czasu skontaktowania się z serwerami prywatnymi, co może skutkować dłuższym czasem ładowania witryny, do której uzyskujesz dostęp.

Jest to w rzeczywistości powszechna wada, którą zobaczysz podczas korzystania z bezpłatnej usługi VPN. Ponadto możesz zauważyć, że prędkość połączenia podczas korzystania z połączenia prywatnego może być mniejsza niż w przypadku zwykłego połączenia.

3. Usługa VPN może monitorować Twoją aktywność i wykorzystywać Twoje dane

Niektóre prywatne usługi sieciowe umożliwiają korzystanie z ich prywatnych serwerów w zamian za dane. Oczywiście nie mogą przede wszystkim wyrazić swojej intencji. Zdarzały się jednak przypadki, w których firmy VPN monitorują dane od swoich użytkowników dla własnych korzyści. Tak, mogą pomóc w ominięciu twoich ograniczeń internetowych i ukryć twój adres IP, ale firmy prywatnej sieci mogą faktycznie śledzić.

Należy pamiętać o usługach VPN, które oferują prywatne połączenie za darmo lub za bardzo niską cenę, ponieważ mogą rejestrować Twoją aktywność.

4. Konfiguracja dla użytkowników biznesowych może być trudna

Dla indywidualnych użytkowników VPN może być łatwy do skonfigurowania, ponieważ wystarczy pobrać aplikacje VPN lub oprogramowanie i zainstalować je na swoim urządzeniu. Jednak dla użytkowników biznesowych sprawa może być inna. Dla użytkowników biznesowych VPN jest znacznie bardziej skomplikowany w konfiguracji, szczególnie jeśli musisz skonfigurować prywatną sieć w lokalu firmy.

Zwiększy to złożoność ogólnego połączenia sieciowego i wpłynie na każde urządzenie używane w firmie. Podczas gdy wiele firm VPN może to dla Ciebie uprościć, nadal możesz potrzebować dedykowanego zespołu zarządzania siecią, aby nadzorować prywatną sieć połączeń w Twojej firmie.

5. Może to zwiększyć koszty połączenia sieciowego

Domyślnie wirtualna sieć prywatna jest usługą prywatnego połączenia premium, którą należy płacić oddzielnie od zwykłego połączenia sieciowego lub usługodawcy internetowego. Ponadto, jeśli chcesz korzystać z routera VPN, musisz kupić dodatkowy sprzęt routera, aby móc korzystać z niego wraz z połączeniem VPN. Dlatego może nie przyjść do ciebie bezpłatnie. Oczywiście istnieje wiele bezpłatnych prywatnych połączeń, z których można korzystać, ale na ogół nie są one niezawodne i mają wiele ograniczeń. Kolejną wadą prywatnego połączenia jest to, że może być dla Ciebie bardzo kosztowne w perspektywie długoterminowej.

6. Może spowolnić prędkość Internetu

Dodając połączenie VPN, dodajesz warstwę prywatności za pośrednictwem serwera VPN. Zamiast bezpośredniego dostępu do strony internetowej, uzyskujesz do niej dostęp za pośrednictwem swojego dostawcy VPN. Chociaż pozwala to ukryć adres IP i szyfrować dane, oznacza to również, że dane muszą przenosić więcej i ze zwiększoną złożonością.

Jeśli dostawcy VPN, których używasz, nie mają wystarczającej mocy, Twój Internet może działać bardzo wolno. Ma to wpływ przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujesz szybkiego Internetu do przesyłania strumieniowego lub pobierania itp. Ale nie zawsze tak jest. Wcześniej sprawdziliśmy wielu dostawców VPN pod kątem ich prędkości i często zmniejszenie prędkości jest w niektórych przypadkach minimalne. Na przykład NordVPN dał nam prędkość przy minimalnej redukcji. Udało nam się uzyskać prawie 95% oryginalnej prędkości. Nie tylko oni, wielu innych dostawców jest zoptymalizowanych, aby nie spowalniać twojego Internetu.

7. Korzystanie z niego nie gwarantuje 100% anonimowości

Istnieją różne sposoby ujawnienia swojej tożsamości, nawet jeśli korzystasz z VPN. Co jeśli przeglądasz stronę internetową za pomocą połączenia VPN i nagle zdajesz sobie sprawę, że twój klient VPN został nagle rozłączony? Czy twój DNS przecieka? W najgorszym przypadku dostawca, którego używasz, zgadza się przekazać rządowi pewne krytyczne informacje o sobie?

Chociaż dostawcy usług oferują obecnie wiele funkcji, takich jak Double VPN lub Kill Switch, aby Twoje połączenie było jak najbardziej prywatne i bezpieczne. Wciąż istnieje wiele sposobów wycieku danych przez sprzęt, oprogramowanie lub w jakikolwiek inny sposób.

8. Nie można ominąć wszystkich ograniczeń

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie korzystają z VPN, jest odblokowanie określonych stron internetowych lub treści (innymi słowy, obejście ograniczeń). Chociaż odblokowanie większości stron internetowych lub treści jest stosunkowo łatwe, dostęp do niektórych treści może być nadal trudny. Na przykład serwis Netflix jest dostępny z dowolnego miejsca, ale firma umożliwia dostęp do niektórych filmów lub programów telewizyjnych tylko do określonych krajów.

Ponieważ mają różne umowy z producentami treści, nie mogą legalnie wyświetlać określonych treści w określonym regionie. I w większości są dobrzy w egzekwowaniu tego. Wielu dostawców VPN NIE może ominąć tego ograniczenia. To samo dotyczy wielu innych witryn lub treści.

9. Problemy z kompatybilnością platformy Jeśli korzystasz z mniej popularnej platformy

Jeśli używasz systemu operacyjnego, z którego korzystają miliony użytkowników na całym świecie, nic ci nie jest. Jeśli jednak używasz mniej popularnego systemu operacyjnego, przestarzałego systemu operacyjnego lub niekompatybilnego sprzętu, może nie być wielu sposobów używania lub konfigurowania sieci VPN na urządzeniu. Większość sieci VPN jest dostępna dla czterech najpopularniejszych systemów operacyjnych, podobnie jak Windows, macOS, Android i iOS. Jeśli używasz czegoś innego, są szanse; możesz napotkać trudności z konfiguracją usługi, a nawet uzyskać wsparcie od firmy. Dotyczy to nie tylko sieci VPN, ale także dowolnego oprogramowania. Kilku dostawców VPN oferuje sposoby skonfigurowania routera w celu ochrony całej sieci internetowej, co może działać jako rozwiązanie tego problemu.

Są to wady VPN, które powinieneś wiedzieć przed użyciem. Jeśli planujesz korzystać z dowolnej usługi VPN, musisz upewnić się, że korzystasz z usług renomowanych.

Renomowani dostawcy usług nie będą mieli tych wad, a przynajmniej mogą je zminimalizować. Ponadto, jeśli naprawdę dbasz o swoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, VPN jest najlepszym narzędziem, którego możesz użyć do ochrony swojej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map