Chroń swoją prywatność – 5 sposobów na odróżnienie prawdziwej strony od strony phishingowej

Hakerzy mogą zrobić wiele sposobów, aby ukraść ważne informacje. Najczęstszą strategią, z której będą korzystać, jest stworzenie strony phishingowej, która przypomina legalną stronę internetową, a następnie zachęcić cię do odwiedzenia takiej strony i umieszczenia na niej ważnych informacji. Zwykle ich ostatecznym celem jest kradzież nazwy użytkownika i hasła, aby mogli przejąć kontrolę nad Twoim kontem i robić z nim, co chcą. Dlatego zawsze powinieneś być czujny, gdy odwiedzasz dowolny link podany przez podejrzaną osobę, którą właśnie poznałeś online.


Wiele osób nadal nie może odróżnić fałszywej witryny od legalnej witryny. Dlatego po prostu podadzą nazwę użytkownika i hasło, nawet nie zastanawiając się. Następnie będą narzekać, że ich konto zostało zhakowane, podczas gdy to właśnie ich niedbalstwo było przyczyną incydentu. Dlatego musisz kształcić się w tej sprawie. Oto 5 sposobów na odróżnienie prawdziwej witryny od strony phishingowej:

1. Nazwa domeny

Po pierwsze, nazwa domeny to jedyna rzecz, na którą musisz spojrzeć. Wszystkie legalne strony internetowe będą miały co najmniej nazwę domeny https, co oznacza, że ​​używany protokół powinien zaczynać się od https. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku witryn, które wymagają zalogowania się na konto. Z drugiej strony witryna phishingowa poda tylko nazwę domeny http. Ich nazwa może być również podobna, ale z niewielkimi zmianami liter. Na przykład prawdziwa witryna może mieć adres taki jak https://www.google.com/, a fałszywa witryna będzie mieć adres taki jak http://www.go0gle.com/. Przyjrzyj się uważnie nazwie domeny na pasku adresu.

2. Bezpieczeństwo strony internetowej

Dobra, zgodna z prawem i bezpieczna strona internetowa zazwyczaj ma silny protokół bezpieczeństwa, który chroni ją przed różnymi zagrożeniami online. Bezpieczeństwo SSL zawsze będzie istniało w każdej legalnej witrynie internetowej, która wymaga podania danych logowania. Pamiętaj, że jeśli firma nie jest zgodna z prawem, certyfikat SSL nie zostanie jej przekazany, ponieważ wymaga rygorystycznych testów przed przyjęciem ich wniosku. Tymczasem na fałszywej stronie nie będzie zainstalowany żaden protokół bezpieczeństwa, co potwierdza, że ​​witryna nie jest godna zaufania. Spójrz na pasek adresu swojej przeglądarki. Jeśli po lewej stronie paska adresu znajduje się zielony zamek i widać, że witryna została zweryfikowana przez legalnego dostawcę zabezpieczeń, oznacza to, że jest to prawdziwa witryna.

3. Link Sender

Większość witryn phishingowych jest „promowanych” za pośrednictwem wiadomości e-mail zawierających spam do swoich ofiar. Mogą być również promowane za pośrednictwem bezpośrednich wiadomości na różnych platformach społecznościowych. Jeśli otrzymasz link z prośbą o zalogowanie się na swoje konto, upewnij się, że ten link jest godną zaufania osobą lub firmą. Jest tak, ponieważ wiele osób, które wpadły w tę pułapkę, podało swoje prywatne informacje za pośrednictwem podejrzanego łącza. Zamiast zweryfikować jego wiarygodność, postanowili go zignorować. Upewnij się więc, że naprawdę ufasz osobie lub firmie, która podaje ci link do strony. Jeśli zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto w dowolnej witrynie internetowej, upewnij się, że ta, która podaje link do logowania, to sama firma.

4. Projekt strony

Kolejną rzeczą, na którą musisz spojrzeć, aby odróżnić prawdziwą stronę internetową od strony phishingowej, jest jej ogólny wygląd. Oczywiście fałszywa strona będzie próbowała jak najbardziej naśladować prawdziwą, ale zawsze będzie niedoskonała. Choć na pierwszy rzut oka potrafią naśladować projekt witryny, nie mogą oszukać ludzi, jeśli naprawdę porównają projekt prawdziwej i fałszywej witryny. Przyjrzyj się uważnie projektowi strony. Jeśli coś jest nie tak, może to oznaczać, że nie jest to prawdziwa strona, z której zwykle korzystasz.

5. Dostępne strony internetowe

Fałszywa witryna nigdy nie będzie w stanie skopiować całych stron prawdziwej strony. Tak więc, kiedy odwiedzasz podejrzaną stronę internetową, która przypomina prawdziwą, musisz kliknąć różne linki dostępne na tej stronie. Jeśli nie mogą wyświetlić żadnych innych stron niż strona logowania, to z pewnością jest to fałszywa strona. Ale jeśli możesz przeglądać witrynę jak zwykle bez problemu, masz do czynienia z prawdziwą. Poświęć trochę czasu na przeglądanie witryny i sprawdź, czy możesz uzyskać dostęp do stron internetowych w zwykły sposób. W przeciwnym razie trzymaj się z dala od tej strony.

To 5 sposobów na odróżnienie prawdziwej witryny od strony phishingowej. Gdy dowiesz się więcej o tych różnicach, możesz łatwiej chronić swoją prywatność w Internecie. Jednak najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, to unikać wszelkiego rodzaju incydentów typu phishing, wiedząc o ludziach, z którymi kontaktujesz się online i uważaj na linki, które klikasz.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map