Dlaczego wyciek danych może się zdarzyć podczas korzystania z VPN i jak temu zapobiec

Główną funkcją połączenia VPN jest utrzymanie prywatnej, bezpiecznej i anonimowej aktywności online, zapewniając jednocześnie pełną swobodę w Internecie. Połączenie prywatne działa w celu radzenia sobie z różnymi możliwymi zagrożeniami ze strony hakerów i innych pozbawionych skrupułów stron trzecich, a także uniemożliwia stronom trzecim monitorowanie i śledzenie Twojej aktywności. Ponadto VPN może również pomóc w zapobieganiu przechwyceniu ruchu sieciowego i kradzieży danych osobowych i prywatnych.


Gdy połączenie prywatne działa tak, jak powinno, jest to potężne narzędzie, którego możesz użyć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas aktywności online. Istnieją jednak sytuacje, w których prywatne połączenie nie zapewnia ochrony, którą powinno ono zapewnić. Wtedy dochodzi do wycieku danych i jest to problem często spotykany przez użytkowników, którzy są nowicjuszami na scenie VPN i nie wiedzą, co zrobić, aby temu zapobiec. Oto dlaczego wyciek danych może się zdarzyć podczas korzystania z VPN i jak temu zapobiec:

1. Twoja sieć VPN może rejestrować Twoją aktywność

Jednym z najczęstszych powodów, dla których możesz wyciec swoje dane osobowe i prywatne podczas połączenia z siecią prywatną, jest to, że VPN rejestruje twoją aktywność online i gromadzi dane o tobie bez twojej zgody. Spośród różnych usług VPN, które są obecnie dostępne na rynku, tylko kilku renomowanych i dobrych dostawców usług jest uczciwych w kwestii zatrzymywania danych. Z drugiej strony wielu innych usługodawców nie dba o twoją prywatność podczas korzystania z ich prywatnego połączenia, w rzeczywistości zbierają twoje dane i sprzedają je stronom trzecim.

Jak temu zapobiec: Wybierz usługę VPN, która ma bezwzględne zasady dotyczące braku logowania, i tak bardzo zależy na prawach do prywatności online użytkownika.

2. Twoje prywatne połączenie może nagle spaść

Korzystając z połączenia prywatnego, faktycznie maskujesz swoje zwykłe połączenie prywatnym adresem IP. Ten prywatny adres IP staje się następnie adresem IP wyświetlanym w odwiedzanych witrynach. Podczas korzystania z sieci prywatnej masz bardzo małą szansę na ujawnienie swojego prawdziwego adresu IP, ponieważ maskujesz go innym adresem IP, który otrzymujesz z serwera VPN. Jednak gdy połączenie prywatne nagle spadnie, może przypadkowo wyciec informacje o adresie IP do odwiedzanych stron internetowych, ponieważ zostanie ono automatycznie przełączone na zwykłe połączenie sieciowe.

Jak temu zapobiec: Upewnij się, że w ustawieniach VPN włączysz funkcję Automatic Kill Switch, aby tymczasowo zabić połączenie sieciowe, gdy połączenie VPN zostanie zerwane.

3. Możesz mieć konfigurację niezgodności

Konfiguracja niedopasowania między usługą VPN a systemem operacyjnym urządzenia może również powodować wyciek danych. Na przykład jeśli Twoja sieć VPN nie obsługuje połączenia IPv6, gdy system operacyjny korzysta z połączenia IPv6, może to spowodować niezgodność konfiguracji i potencjalnie wyciec dane DNS. Co więcej, w przypadku wycieku danych DNS możesz ujawnić swój adres IP i inne poufne informacje, jeśli nie będziesz ostrożny.

Jak temu zapobiec: Zainstaluj oficjalną aplikację VPN lub oprogramowanie od usługodawcy VPN i postępuj zgodnie z instrukcją instalacji.

4. Możesz użyć złej usługi VPN

Nie wszystkie usługi VPN, które możesz dziś znaleźć, zapewniają tę samą wysoką jakość połączenia i wydajność. W przypadku złej usługi VPN może ona nie chronić twojej prywatności, ale zamiast tego będzie szpiegować twoją aktywność. Tak było w przypadku różnych bezpłatnych aplikacji VPN i dostawców usług, które można dziś znaleźć na rynku. Ograniczają funkcje prywatnego połączenia i zamiast tego wykorzystują aktywność online użytkownika jako inny rodzaj opcji monetyzacji dla swojej firmy.

Jak temu zapobiec: Używaj tylko renomowanej usługi VPN, której możesz zaufać, która ma dobre osiągnięcia i opinie użytkowników.

5. Możesz użyć protokołu szyfrowania niskiego poziomu

Używany protokół szyfrowania wpłynie również na ochronę prywatności uzyskaną z połączenia prywatnego. Na przykład, jeśli używasz SOCKS5 w swojej sieci VPN, musisz wiedzieć, że ten typ protokołu nie ma dostępnego silnego szyfrowania. Zapewnia tylko szybkość i dobrą wydajność połączenia. Podobnie jest z protokołami PPTP i L2TP, które koncentrują się tylko na szybkości transmisji danych, a jednocześnie mają szyfrowanie niskiego poziomu, które jest podatne na ataki hakerów. Korzystanie z takiego protokołu szyfrowania niskiego poziomu może spowodować wyciek danych.

Jak temu zapobiec: Użyj przynajmniej 256-bitowego szyfrowania w swojej sieci VPN i, jeśli to możliwe, trzymaj się protokołu OpenVPN, aby zapewnić stabilne bezpieczeństwo i ochronę prywatności w sieci prywatnej.

To są powody, dla których może nastąpić wyciek danych podczas korzystania z VPN i jak temu zapobiec. Pamiętaj, że musisz bardzo ostrożnie wybierać prywatne połączenie, którego używasz, zwłaszcza jeśli planujesz używać go przez długi czas. Musisz wiedzieć, co otrzymujesz, i zawsze musisz sprawdzić politykę prywatności usługodawcy przed subskrybowaniem jego usługi.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map