Zrozumienie IPv6 i wycieków DNS

Większość ludzi nadal korzysta z adresu IP należącego do technologii IPv4, która stała się dość stara, ponieważ coraz więcej urządzeń jest podłączonych do Internetu. Dlatego właśnie wprowadzana jest obecnie technologia IPv6, chociaż niski wskaźnik jej przyjęcia sprawia, że ​​bardzo wolno dociera się do głównego nurtu. Twój dostawca usług internetowych przypisuje adres IP Twojej sieci, a zatem to dostawca usług internetowych zależy przede wszystkim od tego, czy zapewni on technologię IPv4, czy IPv6.


Chociaż IPv6 jest nowszą technologią, która pozwala przypisywać więcej adresów IP dla większej liczby urządzeń w Internecie, wielu dostawców usług internetowych nadal nie chce korzystać z tej technologii we własnej sieci internetowej z różnych powodów. Ze względu na powolne wdrażanie technologii IPv6 istnieje ryzyko wycieku adresu IP, a także adresu DNS podczas korzystania z połączenia VPN. Dlaczego? Oto kilka rzeczy, które musisz zrozumieć na temat wycieku IPv6 i DNS:

1. Większość usług VPN ignoruje żądania IPv6

Tak więc, nawet jeśli twój dostawca zapewnia ci adres IP przypisany z puli IPv6, nie zawsze tak jest w przypadku usługi VPN, z której korzystasz. Nadal istnieje wielu dostawców VPN, którzy ignorują żądania protokołu internetowego v6, co skutecznie oznacza, że ​​Twój adres IP przypisany z puli IPv6 nie będzie użyteczny podczas korzystania z sieci prywatnej. Usługa VPN zamiast tego rozpozna twoje żądania jako żądania IPv4, co oznacza, że ​​rozpoznaje tylko twoje urządzenia z adresem IP przypisanym z puli IPv4. Ten rodzaj błędnej konfiguracji między usługą VPN a usługodawcą internetowym powoduje zwykle wyciek adresów DNS lub IP.

2. Technologia IPv6 musi zostać całkowicie wdrożona, aby zapewnić prawdziwą ochronę prywatności

Ponieważ technologia protokołu internetowego v6 jest wciąż całkiem nowa, a stopień wdrożenia tej technologii nie dociera jeszcze do głównych użytkowników, oznacza to, że przez kilka lat nadal jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z technologii IPv4. Tymczasem, jeśli naprawdę chcesz uczynić IPv6 użytecznym w ochronie prywatności i zapobieganiu wszelkiego rodzaju adresom IP lub wyciekom DNS, musisz korzystać z tej technologii na wszystkich frontach. Oznacza to, że Twój system operacyjny musi obsługiwać IPv6, twoje urządzenie musi być skonfigurowane do IPv6, twój ISP powinien mieć włączony IPv6, a twoja VPN musi akceptować żądania IPv6. Poza tym od czasu do czasu nadal doświadczasz wycieków DNS i IP.

3. Kiedy występuje niedopasowanie, przeciek może się zdarzyć

Wyciek może nastąpić, gdy istnieje rozbieżność w konfiguracji między twoim dostawcą usług internetowych, dostawcą VPN, systemem operacyjnym, a nawet pojedynczymi urządzeniami. Jeśli konfiguracja w jakiś sposób nie pasuje, wyciek może nastąpić w dowolnym momencie. W rzeczywistości, ponieważ każdy przód sieci musi mieć włączoną technologię protokołu internetowego v6, musisz skonfigurować wszystkie powiązane usługi, aby móc korzystać z tej puli adresów IP zamiast starego IPv4. Tylko całkowita konfiguracja na wszystkich frontach może zapobiec wyciekowi DNS lub adresu IP.

4. Wycieki DNS miały miejsce głównie z powodu błędów konfiguracji

Ponownie skonfigurowanie protokołu internetowego v6 do pracy dla ciebie nie jest łatwym zadaniem. W tej chwili tylko eksperci techniczni mogą to zrobić łatwo, a dla większości użytkowników konfiguracja tej nowej technologii adresu IP jest nadal niedostępna. Wynika to z tego, że wiąże się to z pewnymi zmianami konfiguracji systemu operacyjnego, co dla większości użytkowników na pewno będzie bardzo trudne. Ponadto nie wszyscy dostawcy usług internetowych zaakceptują twoje żądanie włączenia technologii IPv6 w twoim systemie. Musisz więc bardzo ostrożnie wybierać wszystkie usługi sieciowe, z których korzystasz.

5. Wyciek DNS nie jest tak poważny jak wyciek adresu IP

W przypadku wycieku DNS, który może się zdarzyć z powodu niedopasowania w konfiguracji, ujawniasz tylko trochę informacji o swojej lokalizacji. Oznacza to, że gdy wycieknie Twój DNS, osoby trzecie mogą zobaczyć tylko, skąd pochodzisz i jakiego usługodawcy internetowego używasz. Ale nie mogą jeszcze określić Twojej lokalizacji. Jednak w przypadku wycieku adresu IP osoby trzecie mogą znaleźć Twoją bieżącą lokalizację. Innymi słowy, nawet jeśli wyciek DNS może się zdarzyć, uszkodzenie prywatności nie jest tak poważne, jak w przypadku wycieku adresu IP.

To są rzeczy, które musisz zrozumieć na temat wycieku IPv6 i DNS. IPv6 powinien być technologią adresów IP nowej generacji, z której coraz więcej osób powinno korzystać. Im bardziej opuszczają starą technologię Internet Protocol v4, tym bardziej mogą chronić swoją prywatność w Internecie. Jednak dopóki istnieje błędna konfiguracja między starą i nową technologią adresów IP, w dowolnym momencie może dojść do wycieku DNS lub wycieku adresu IP, dlatego należy zdawać sobie sprawę z tego ryzyka, wybierając usługę VPN, która może chronić Twoją prywatność w najlepszy możliwy sposób droga.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map