Ako sociálne médiá ovplyvňujú vaše súkromie online a ako ich môžete chrániť

Dnes existujú miliardy ľudí, ktorí majú aktívny účet v sociálnych médiách, či už ide o platformy Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest alebo miestne platformy sociálnych médií. Aspoň polovica z nich aktívne pristupuje k svojmu účtu a niečo zverejňuje na svojom účte raz týždenne. Či už zverejňujú svoje vlastné myšlienky, svoje súčasné podmienky, špeciálne udalosti, nezabudnuteľné okamihy alebo čokoľvek iné, to, čo zverejnia na svojich platformách sociálnych médií, tam zostanú navždy. Áno, aj keď ho odstránili.


Servery sociálnych médií vždy uchovávajú súbory alebo príspevky, ktoré odovzdávajú ich používatelia. Akonáhle budú vaše príspevky online, už sa nebudete môcť vracať. Nemožno ich úplne odstrániť. Áno, môžu byť odstránené z vašej časovej osi alebo informačného kanála. Na serveroch to však zostane veľmi dlho. Preto môžu byť sociálne médiá veľkým rizikom pre vaše súkromie online. Ako bežný používateľ musíte vedieť, čo je na sklade, kedykoľvek budete používať niektorú z dostupných platforiem sociálnych médií. Tu je vplyv sociálnych médií na vaše súkromie online a ako ich môžete chrániť:

1. Sociálne médiá monitorujú vašu aktivitu na rozdiel od iných služieb

Ak chcete vedieť, aký typ online služieb chce od svojich používateľov zhromažďovať najviac údajov, ide o sociálne médiá. Či už ide o Facebook, Instagram, Google Plus, Twitter alebo akékoľvek iné platformy sociálnych médií, pokúsia sa používateľov sledovať tak obsedantne, že by mohli často narušiť vaše súkromie online. Prečo? Je to preto, že ich podnikanie sa točí okolo informácií o ľuďoch. Ľudia, ktorí využívajú ich služby, sú v skutočnosti samotným produktom.

Sociálne médiá plnia sľuby, ktoré sa používatelia môžu spojiť s kýmkoľvek na svete vytvorením profilu. Potom povzbudzujú používateľov, aby zdieľali svoje príspevky s ostatnými. Ďalej bude platforma skúmať správanie ľudí a ich vzájomné pôsobenie, typy populárnych príspevkov, ich aktuálnu náladu, ich problémy atď. Všetky tieto údaje sa zhromažďujú na ich serveroch.

Ako chrániť vaše súkromie: Čo najmenej využívajte sociálne médiá a ak je to možné, odpojte od nich online život.

2. Majú záujem dozvedieť sa všetko o vás

Prečo platformy sociálnych médií chcú vedieť všetko o vás? Je to preto, že ste produkt. Chcú použiť údaje, ktoré od vás zhromaždili, aby získali čo najväčší zisk pre spoločnosť. Zhromaždené údaje sa potom zdieľajú s ich inzerentmi a tretími stranami, ktoré majú záujem o zacielenie na vás v rámci propagácie produktov alebo reklám.

Vlády tiež radi pracujú so sociálnymi médiami, pretože nemusia usilovne pracovať na profilovaní vás ako svojich poddaných.

Ako chrániť vaše súkromie: Komunikujte iba s ľuďmi na sociálnych sieťach, ktoré osobne poznáte, na individuálnom základe.

3. Vláda úzko spolupracuje s platformami sociálnych médií

Platformy sociálnych médií, ako sú Facebook a Twitter, budú dodržiavať vládne pravidlá týkajúce sa zberu a zdieľania údajov. Vláda môže za každých okolností, kedykoľvek je to potrebné, požiadať služby sociálnych médií o zdieľanie údajov o svojich užívateľoch na účely vyšetrovania alebo na akékoľvek iné účely. Ak spoločnosť nespĺňa požiadavky vlády, môže byť ohrozená ich činnosť.

Na druhej strane, keďže sociálne médiá jednajú priamo s ľuďmi, stáva sa pre vládu veľkým partnerom pri štúdiu o ich občanoch a o všetkom, čo o nich vie, s veľmi malou prácou. Mohlo by sa dokonca stať rozšíreným systémom dohľadu občanov nad občanmi.

Ako chrániť vaše súkromie: Nevystupujte na sociálne médiá. Ako dobrý občan sa snažte zodpovedne využívať sociálne médiá.

4. Vaše údaje neboli odstránené, aj keď ste ich odstránili

To je riziko sociálnych médií. Bez ohľadu na to, aké príspevky alebo informácie ste zadali do platforiem sociálnych médií, nebude ich možné odstrániť, aj keď ste ich zo svojej časovej osi odstránili. Jedným z dôvodov je to, že spoločnosti, ktoré stoja za týmito službami, potrebujú čo najviac údajov o svojich používateľoch a nechcú, aby sa ich vzdala. Ďalším dôvodom je to, že keď sa údaje stále ukladajú na ich serveroch, aj keď boli odstránené od verejnosti, vláda môže mať stále prístup k informáciám o akýchkoľvek jednotlivcoch, aj keď odstránili svoje stopy na sociálnych sieťach.

V takom prípade to môže byť skutočne nebezpečné pre vaše súkromie online, pretože vaše informácie budú vždy v rukách týchto spoločností, aj keď ich už nechcete zdieľať s ostatnými..

Ako chrániť vaše súkromie: Uverejňujte na sociálnych médiách iba dobré veci, či už ide o vás alebo o kohokoľvek iného. Týmto spôsobom nebudete ľutovať nič, čo ste uverejnili.

5. Ich nástroje sú navrhnuté tak, aby študovali vaše správanie

Každá funkcia, ktorú zverejňujú platformy sociálnych médií pre verejnosť, slúži na lepšie štúdium svojich používateľov. Malá časť zozbieraných údajov sa samozrejme použije na zlepšenie samotnej služby. Na maximalizáciu zisku sa však použije veľké množstvo zhromaždených údajov predajom vašich informácií zainteresovaným tretím stranám. Každý nástroj, ktorý vydal, či už vo forme softvéru, webových nástrojov, aplikácií alebo iných, je tiež navrhnutý na štúdium vášho online správania. Dajte si pozor na to.

Ako chrániť vaše súkromie: Pri prístupe na sociálne médiá používajte sieť VPN na šifrovanie všetkých prenosov údajov a na zabránenie zhromažďovania vašich osobných údajov.

Takto ovplyvňujú sociálne médiá vaše súkromie online a ako ich môžete chrániť. Odteraz by ste mali byť viac zodpovední za používanie platforiem sociálnych médií a zároveň sa snažiť čo najviac chrániť vaše súkromie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map